
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК ПО ИСТОРИЯ ЗА 5
КЛАС
I. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
училище: 22-ро СУ“Геогри С.Раковски“?
клас: 5 ?
учебник: Леков Теодор, Николов Александър, Ботева-Боянова Диляна, Босева ?
Мария. История и цивилизация за 5. клас. Изд. „ПРОСВЕТА“. София, 2016г.
тип на урока: комбиниран ?
II. ЦЕЛИ НА УРОКА
Образователни:? формира отношение към античното културно наследство и неговата
роля в историческото битие на Европа и разбиране за органичната връзка между минало
и настояще.Учениците се запознават с една нова култура и начин на живот,тази на
древните траки.Те трябва да разберат как са живеели те и да умеят да правят
съпоставка с другите древни народи.
Възпитателни: 1) Да се научат самостоятелно да решават проблеми и да вземат дейно ?
участие в класните занимания; 2) Да работят в екип по поставена задача; 3) Да
проявяват толерантност към чуждото мнение 4) Да проявяват интерес и
любознателност; 5) Да бъдат възпитавани в опазване на културно-историческото
наследство и др.
Развиващи: 1) да свикнат да работят с различни учебни пособия; 2) да могат да ?
използват карти, писмени извори, изображения и други; 3) да извличат важната и
съществена информация от текстовете; 4) да се научат да задават съществени и
правилни въпроси
III. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Очаквани резултати на ниво учебна програма: 1)Описва обектите на тракийското ?
културно наследство, включени в
списъка на ЮНЕСКО (Организация на обединените нации за
образование, наука и култура).
2)Разпознава значими тракийски съкровища ( Вълчитрънско,
Панагюрско, Рогозенско).
3)Търси информация чрез ИКТ по зададени показатели за
археологически открития през XXI век, свързани с древните траки.
Очаквани резултати на ниво тема:1) Да разбира основните характеристики на ?
древната тракийска култура. 2) Да разбира ролята и значението на тракийското

културно наследство за историческото и културно развитие на Европа. 3)Работи с
различни източници на информация – справочници, видеофилми, интернет.
IV. ПОНЯТИЯ
нови:? Тракийски конник
V. ПЛАН
Заглавие на урока:“Общество и всекидневен живот на траките.“
1.Тракийското общество
а)владетелите
б)управители на области
в)занаятчиите
г)роби
2.Контакти между траки и елини в колониите.
а)гръцка колонизация
б)търговия между траки и елини
в)свадби между траки и елини
3.Всекидневен живот.
а)царски резиденции
б)тракийските градове
в)обикновенното население
4.Траките и войната.
VI. ХОД НА УРОКА
ВЪВЕДЕНИЕ:
Организация на началото на часа. Включва поздрав, представяне, проверка на учениците
и др.
ИЗЛОЖЕНИЕ
Двата компонента на изложението са: 1) Разработка на новия учебен материал и
2) Усвояване, затвърдяване, повторение и обобщение. Те трябва да бъдат изпълнени
успоредно от учителя.
Поставя се заглавието на урока–„Общество и всекидневен живот на траките“.
Прави се кратко въведение, а именно, че в този час ще стане дума за елинските богове и
герои. Ще се даде информация за митологичното им и културно развитие в древния
свят.
Поставяне на проблемен въпрос. Той трябва да има обобщаващ характер:
„Опишете какъв е основния поминък на траките.Сравнете поминъка на траките с този на
елините и кажете дали има разлика.Дайте примери.“ Учениците записват въпроса в
тетрадките си. Учителят им обяснява, че те не трябва да дават веднага отговор, а да
мислят по въпроса в хода на урока. В края на часа той ще послужи за провеждане на
заключителна беседа.

Преминава се към преподаване на новия урок (използва се учебника,презентация
и работните листове):
1.Тракийското общество-Водещо място в тракийското общество заемали
владетелите на отделните племена.Според Херодот,ако тракийският народ
бил единодушен и управляван от един човек,той шял да бъде непобедим и
много по-силен от всички народи.Но траките не успявали да преодолеят
противоречията си и затова били слаби.
а)владетелите-те заемат водещо място в тракийското общество.Царете
командвали войската по време на война,сключвали мир,приемали чъжди
пратеници.Те събирали данъци и дори определяли какви растения и колко
да сеят земеделците.
б)управители на области-това били хора от знатните родове.Те били
избирани от царете за свои помощници в управлението на държавата и
управители на области.Някои управници наемали гръцки войници и с тяхна
помощ присвоявали имуществото на обикновенното население.Продавали
го в колониите и така трупали своите богатства.
в) занаятчиите-това е най-многобройната група в тракийското общество.Те
били зависими земеделци,които отглеждали и много животни.Занаятчиите
се славели като изкусни майстори в обработката на метали. Развити са били
някои специализирани занаяти - рударство и металообработване,
грънчарство, кожарство, дървообработване.
г)роби-те били използвани в домакинството,но в селското стопанство и
занаятчийското производство те не участвали.Робовладението не е било
широко разпространено сред траките,но някои от тях продават децата си
като роби в гръцките колонии.Пленниците също редовно са продавани като
роби.В Елада ,а и в други страни на древния святпопадат много тракийски
роби.
2.Контакти между траки и елини в колониите.
а)гръцка колонизация-враждите между тракийските племена улеснили
гръцката колонизация през VIII-VI в.пр.Хр.Селищата,основани от елините
по крайбрежията,се превърнали в процъвтяващи полиси.Колонистите взели
в свои ръце търговията между вътрешността на Тракия и Елада.Някои
колонии започнали да секат свои монети.
б) търговия между траки и елини-постепенно тракийските земи били
включени в търговския обмен на егейския свят.От Тракия елините изнасяли
злато,сребро,зърно,дървен материал,восък,роби,а внасяли красиви
керамични съдове,зехтин,скъпи вина и др.