Живка Сагрева
преподава по Биология
в град Разлог
Големина на текста:
Методическа разработка на урока
,,Многообразие на рибите
(8 клас, учебник ,,Биология и здравно образование”, изд. Анубис, 2009 г.)
1.Цели на урока:
1.1. Крайни цели:
-да формира на таксономична, структурна и функционална основа на понятия
1.2. Междинни цели:
След изучаването на темата всеки ученик да знае и може:
-да назовава представители на клас Костни риби и клас Хрущялни риби;
-да разпознава и означава съществени признаци на клас Костни риби и клас Хрущялни
риби върху изображения;
-да определя общото и различното по съществени признаци между клас Хрущялни риби
и клас Костни риби;
-да привежда примери за принадлежност на представители към класовете риби и описва
морфологични признаци.
2.Форма на организация урок за нови знания – 1 час.
3.Усвоени понятия клас Хрущялни риби, клас Костни риби.
4.Организация на познавателна дейност:
4.1. План на урока:
1.Същност.
2.Клас Хрущялни риби.
2.1. подклас акулови рибиустройството, жизнените процеси и начин на живот;
2.2. подклас скатовеустройството, жизнените процеси и начин на живот.
3. Клас Костни риби.
3.1. подклас ръкоперкиустройството, жизнените процеси и начин на живот;
3.2. подклас двойнодишащи рибиустройството, жизнените процеси и начин на живот;
3.3. подклас лъчеперкиустройството, жизнените процеси и начин на живот;
3.3.1. есетрообразни риби;
3.3.2. селдообразни риби;
3.3.3. пъстървообразни риби;
3.3.4. змиоркообразни риби;
3.3.5. шаранообразни риби;
4.2. Методи: разказ, беседа, наблюдение.
4.3. Съпътстващи прийоми: демонстрация на нагледни средства (табла и схеми), работа с
учебник и учебна тетрадка.
4.4. Нагледни средства: табла или схемата от учебника за модели на тялото.
5. Ход на урока
Дейност на учителяДейност на ученика
1. Актуализира знанията на учениците за тип
Хордови. Организира беседа за
актуализиране на знанията за надклас Риби.
Учителят може да подкрепя отговорите на
учениците с подходящи изображения.
Осъществява контрол и оценка на знанията
на учениците.
1. Отговаря на поставените въпроси.
Участват в беседата, в хода на която:
- дефинират понятието надклас Риби;
-описват характеррните признаци на рибите;
-описват устройството и жизнени процеси на
надклас Риби;
-назовават белези и органи, които се развиват;
2. Въвежда новата тема и записва на дъската
заглавието на урока.
2.1. Чрез разказ:
изяснява начина на живот на клас
Хрущярни риби и посочва местообитанието
им;
описва формата на тялото на клас
Хрущярни риби;
изяснява защо клас Хрущярни риби се
наричат хрущялни, които ги отличават от
останалите риби;
изяснява начина на живот на клас Костни
риби и посочва местообитанието
им;
описва формата на тялото на клас Костни
риби;
изяснява защо клас Костни риби се наричат
костни, които ги отличават от останалите
риби;
2.2. Организира беседа за:
сравнение на движението при клас
Хрущялни и клас Костни риби;
актуализиране знанията за храненето на
двата класа риби;
актуализиране знанията за размножаването
и местообитанието им.
2.Слушат обясненията на учителя.
Наблюдават фигура 1 на страница 13 в
учебника.
Работят по задача 2 в учебната тетрадка.
Наблюдават разнообразието от видове и
изясняват по какво си приличат всичките.
Слушат обясненията на учителя.
Наблюдават фигура 4,5,6 и7 на страница 15 в
учебника.
Наблюдават представените нагледни
средства.
Участват в беседата:
сравняват двигателните органи на рибите;
сравняват храненето;
назовават начините за размножаване на
и работят по задача 4 от тетрадката.
3.Обобщава усвоените знания за животните
от клас Хрущялни и клас Костни риби и
подготвя учениците за усвояване на знания за
следващото ниво на организация.
3.Формулират изводи и заключения за
произход и развитие на на двата класа риби.
Разпознават схематични рисунки и изучените
жизнени процеси и устройството на рибите.
4.Поставя задачи за домашно:
Запишете двата класа, в които са групирани
рибите. Кои са основните различия между
представителите на тези класове риби?
4. Записват поставените задачи в тетрадката.
Благодаря за вниманието.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
23 окт 2020 в 15:15 студент на 37 години от Бургас - Бургаски университет "Проф. Асен Златаров"
21 окт 2020 в 09:30 ученик на 51 години от Силистра - ПГСУАУ "Атанас Буров", випуск 2019
18 окт 2020 в 23:11 студент на 30 години от Велико Търново - Великотърновски университет "Св.Св.Кирил и Методий", факулетет - Стопански факултет, специалност - Международни икономически отношения, випуск 2019
 
Подобни материали
 

Значение на рибите за човека

30 ное 2007
·
206
·
2
·
247
·
173
·
2

По-голям е уловът в моретата и океаните, а по-малко в реките, езерата и рибарниците. Голямо стопанско значение за България има уловът в Черно море.
 

Специфична защита на организма

02 апр 2006
·
338
·
2
·
580
·
56

Клетки на имунния отговор, В- и Т-лимфоцитите, първичен имунен отговор и др.
 

Морски бозайници - китовете

21 апр 2006
·
357
·
2
·
395
·
81
·
1

Китовете (Cetoaea) са морски бозайници, т. е. животни с постоянна температура на тялото, които в още по-голяма степен от тюлените са приспособени към воден начин на живот.
 

Чайка смехулка и сребриста чайка

30 ное 2006
·
85
·
2
·
334
·
18

През размножителният период главата и гърлото на чайката смехулка са шоколадовокафяви. Шията, гушата, гърдите и коремът са бели, а гърбът и плещите - сиви.
 

Информация за рибите

02 яну 2007
·
693
·
2
·
413
·
127
·
1

Характеристика на някои видове риби. Една от най-красивите риби е златната рибка. Тя не е само домашен любимец. Среща се и в диво състояние, което изобщо не прилича на тези в аквариума.
1 2 3 »
 
Онлайн тестове по Биология
Царство Растения
тематичен тест по Биология за Ученици от 7 клас
Тест върху раздела по биология за проверка на усвоените знания от учениците в 7.клас. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
10
25
2
2 мин
28.02.2020
Входно ниво за 7-ми клас по биология
входен тест по Биология за Ученици от 7 клас
Тестът включва въпроси от "Човекът и природата" - 5. и 6. клас, необходими за изучаване на биология в 7. клас и имат само един верен отговор.
(Лесен)
10
15
3
2 мин
06.10.2020
» виж всички онлайн тестове по биология

Многообразие на рибите

Материал № 1281326, от 13 апр 2017
Свален: 83 пъти
Прегледан: 125 пъти
Предмет: Биология
Тип: Урок
Брой страници: 3
Брой думи: 577
Брой символи: 3,202

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Многообразие на рибите"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Живка Сагрева
преподава по Биология
в град Разлог
с опит от  39 години
32

Петър Петров
преподава по Биология
в град Пловдив
с опит от  22 години
52

виж още преподаватели...
Последно видяха материала