Големина на текста:
Вид на урока: урок за нови знания;
Методи: лекция, беседа, упражнения;
Цели на урока:
Образователни:
-учениците да се запознаят с романа „ Евгений Онегин ‘‘ и епохата,
в която е създадена творбата;
-да се коментират основните моменти и конфликтите, да се изясни
сюжета и композицията на романа;
Възпитателни:
-учениците да разширят уменията си за работа и анализ на
художествен текст;
-да се повиши езиковата и общата им култура;
Развиващи:
-вникване и разбиране на учебния материал;
-използване на получените знания в процеса на обучение по
литература;
Задачи:
-учениците да задълбочат познанията си за творчеството на
Пушкин;
-да се запознаят с особеностите на романа;
Предварителна подготовка за урока:
-изработване на план;
-разпределение на времето;
-формулиране на въпросите за беседа с учениците;
Използвани материали:
-учебник по литература за 10 клас;
-тетрадка за работа в клас;
-бяла дъска и маркер;
Ход на урока:
1.Поздрав към учениците;
2.Проверка за присъствие и отсъствие на учениците;
3.Проверка на домашна работа,ако има зададена в предходния час;
4.Съобщаване на новата тема.
Учител: Добър ден, ученици! Запишете темата на днешния урок:
‚,Евгений Онегин“ Александър Пушкин
Учител: Какъв е жанрът на произведението?
Ученик: Жанрът на произведението е роман.
Учител: Какво отличава романа ‚,Евгений Онегин“ от традиционния
роман в проза?
Ученик: Това е роман в стихове.
Учител: Правилно. Каква е темата на произведението?
Ученик: Темата на произведението е описанието на живота на руското
дворянство по времето на Пушкин.
Учител: Точно така! Какъв е основният проблем в романа ‚,Евгений
Онегин“ ?
Ученик: Това е проблемът за любовта и щастието,поставени в
определена социална среда.
Учител: Чудесно! Коя е основната сюжетна линия в произведението?
Ученик: Основната сюжетна линия започва със срещата между Онегин и
Татяна. Някои от сюжетните линии в романа са:
- любовта между Татяна и Онегин;
- приятелството между Онегин и Ленски;
- любовта между Олга и Ленски.
Учител: Да,така е. Кога и къде се осъществява първата среща на Евгений и
Татяна?
Ученик: Ленски казва на Евгений,че иска да го запознае с Татяна(сестра на
Олга,която е негова годеница) и отиват на бал.
Учител: Какво впечатление прави Онегин на Татяна?
Ученик: Татяна е тиха,странна и затворена в света на книгите,които й
изграждат фалшива представа за любовта. Виждайки Евгений Онегин тя от
пръв поглед разбира,че той е нейният любим.
Учител: Разкрива ли Татяна чувствата си към Евгений?
Ученик: Татяна решава да направи първата крачка и му пише писмо,в
което разкрива душевните си вълнения и дълбоката си искрена обич към
него.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект над "Евгений Онегин"

План-конспект на романа на Александър Пушкин "Евгений Онегин". Учениците да се запознаят с романа "Евгений Онегин" и епохата, в която е създадена творбата; да се коментират основните моменти и конфликтите, да се изясни сюжета и композицията на романа.
Изпратен от:
Antoniq Bunalova
на 2017-03-04
Добавен в:
Планове
по Литература
Статистика:
130 сваляния
виж още
 
Домашни по темата на материала
план на сюжета на романа "Дон Кихот"
добавена от ivelina.nedelcheva_fb 24.03.2020
0
11
Помагайте!!!! За утре е.
добавена от stimi.stoiqnov 25.03.2019
0
13
Подобни материали
 

Везирът и Гергана – една невъзможна любов – Галина Лечева

21 апр 2006
·
3,422
·
4
·
596
·
317

Смая се везир с Гергана, Вярност в любов и почете, Пусна момата свободна И надари я богато...
 

Стремежът на живота

30 апр 2006
·
1,176
·
2
·
393
·
47
·
1

Имам любими неща, които искам да правя, но никога няма да изпитам пълното удоволствие от тях, защото какво ще правя после, когато ми омръзнат?
 

Щастието

11 май 2006
·
806
·
2
·
337
·
57
·
3

Чувам щастието си в музиката …И даже почти го докосвам! Ала то е неин затворник, то е недостижимо за мен…А може би просто мелодията е уловила някоя негова усмивка и сега ме подвежда, че го има цялото, за да я дослушам докрай и тя да бъде единствена за мен
 

“Гераците”- повест за разрушената хармония в живота

17 май 2006
·
1,953
·
18
·
3,327
·
654
·
1
·
1

Началото на повестта на Елин Пелин въвежда читателя в един спокоен и хармоничен свят. Това е светът на Гераците. Това е тяхното родово пространство и родово време- подредено, устойчиво, затворено в своята цикличност и сигурност.
 

Пейзажът в повестта ”Крадецът на праскови”- фон на действието или описание на действието

17 май 2006
·
1,747
·
5
·
677
·
5

Повестта на Емилиян Станев “Крадецът на праскови” е изградена по схемата “разказ в разказ”. Тази схема прави природната картина още по-осезателна. Сегашното време, за лирическия “аз” са годините на Втората световна война
« 1 2 3 4 5 6 7 8 » 11
 
Онлайн тестове по Литература
Творчеството на Алеко Константинов – обобщение
изпитен тест по Литература за Ученици от 11 клас
Вариант 1 на обобщителен тест върху творчеството на Алеко Константинов. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
20
1
2 мин
13.08.2020
Поезията на Елисавета Багряна
междинен тест по Литература за Ученици от 12 клас
Теста проверява знанията за творчеството на Елисавета Багряна. Въпросите имат само един верен отговор.
(Труден)
25
2
1 мин
17.08.2020
» виж всички онлайн тестове по литература

План-конспект над "Евгений Онегин"

Материал № 1276238, от 04 мар 2017
Свален: 130 пъти
Прегледан: 233 пъти
Предмет: Литература
Тип: План
Брой страници: 7
Брой думи: 1,068
Брой символи: 6,036

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект над "Евгений Онегин""?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Ирен Кълвачева
преподава по Литература
в град Пловдив
с опит от  2 години
208 10

Силвия Денчева
преподава по Литература
в град София
с опит от  30 години
109 10

виж още преподаватели...
Последно видяха материала