Големина на текста:
Вид на урока: урок за нови знания;
Методи: лекция, беседа, упражнения;
Цели на урока:
Образователни:
-учениците да се запознаят с романа „ Евгений Онегин ‘‘ и епохата,
в която е създадена творбата;
-да се коментират основните моменти и конфликтите, да се изясни
сюжета и композицията на романа;
Възпитателни:
-учениците да разширят уменията си за работа и анализ на
художествен текст;
-да се повиши езиковата и общата им култура;
Развиващи:
-вникване и разбиране на учебния материал;
-използване на получените знания в процеса на обучение по
литература;
Задачи:
-учениците да задълбочат познанията си за творчеството на
Пушкин;
-да се запознаят с особеностите на романа;
Предварителна подготовка за урока:
-изработване на план;
-разпределение на времето;
-формулиране на въпросите за беседа с учениците;
Използвани материали:
-учебник по литература за 10 клас;
-тетрадка за работа в клас;
-бяла дъска и маркер;
Ход на урока:
1.Поздрав към учениците;
2.Проверка за присъствие и отсъствие на учениците;
3.Проверка на домашна работа,ако има зададена в предходния час;
4.Съобщаване на новата тема.
Учител: Добър ден, ученици! Запишете темата на днешния урок:
‚,Евгений Онегин“ Александър Пушкин
Учител: Какъв е жанрът на произведението?
Ученик: Жанрът на произведението е роман.
Учител: Какво отличава романа ‚,Евгений Онегин“ от традиционния
роман в проза?
Ученик: Това е роман в стихове.
Учител: Правилно. Каква е темата на произведението?
Ученик: Темата на произведението е описанието на живота на руското
дворянство по времето на Пушкин.
Учител: Точно така! Какъв е основният проблем в романа ‚,Евгений
Онегин“ ?
Ученик: Това е проблемът за любовта и щастието,поставени в
определена социална среда.
Учител: Чудесно! Коя е основната сюжетна линия в произведението?
Ученик: Основната сюжетна линия започва със срещата между Онегин и
Татяна. Някои от сюжетните линии в романа са:
- любовта между Татяна и Онегин;
- приятелството между Онегин и Ленски;
- любовта между Олга и Ленски.
Учител: Да,така е. Кога и къде се осъществява първата среща на Евгений и
Татяна?
Ученик: Ленски казва на Евгений,че иска да го запознае с Татяна(сестра на
Олга,която е негова годеница) и отиват на бал.
Учител: Какво впечатление прави Онегин на Татяна?
Ученик: Татяна е тиха,странна и затворена в света на книгите,които й
изграждат фалшива представа за любовта. Виждайки Евгений Онегин тя от
пръв поглед разбира,че той е нейният любим.
Учител: Разкрива ли Татяна чувствата си към Евгений?
Ученик: Татяна решава да направи първата крачка и му пише писмо,в
което разкрива душевните си вълнения и дълбоката си искрена обич към
него.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект над "Евгений Онегин"

План-конспект на романа на Александър Пушкин "Евгений Онегин". Учениците да се запознаят с романа "Евгений Онегин" и епохата, в която е създадена творбата; да се коментират основните моменти и конфликтите, да се изясни сюжета и композицията на романа.
Изпратен от:
Antoniq Bunalova
на 2017-03-04
Добавен в:
Планове
по Литература
Статистика:
130 сваляния
виж още
 
Домашни по темата на материала
план на сюжета на романа "Дон Кихот"
добавена от ivelina.nedelcheva_fb 24.03.2020
0
11
Помагайте!!!! За утре е.
добавена от stimi.stoiqnov 25.03.2019
0
13
Подобни материали
 

Неизречените мисли и чувства

08 фев 2007
·
69
·
4
·
1,104
·
25

Неизречените мисли и чувства в поемата "На прощаване" от Христо Ботев.
 

“Око за око, зъб за зъб” (есе)

09 мар 2007
·
537
·
2
·
185
·
4

Първо да си помислим всички заедно сляп ли е света или всевиждащ.Същия този свят който дълги години ни държи на гърба си и трае цялата човешка глупост, същия този свят , който ни осигурява...
 

Преходът...(есе)

15 мар 2007
·
331
·
2
·
259
·
136

И ето, отминава още един ден. Слънцето пое своя път, който свършва за нас ей там зад хоризонта.
 

Жена, Мъж, Човек

17 мар 2007
·
682
·
1
·
178
·
1

Какво е да си Човек? Тук няма крайности, а Баланс. Няма омраза, а Любов.
 

Възможно ли е универсалното “добро” ?

18 мар 2007
·
782
·
1
·
209
·
242
·
3

Както няма универсални човешки ценности, така мога да твърдя, че няма универсално добро. Всеки народ е различен и уникален сам по себе си, също както и всеки човек.
1 « 7 8 9 10 11
 
Онлайн тестове по Литература
Н.В. Гогол - "Шинел"
тематичен тест по Литература за Ученици от 10 клас
Тестът е върху произведението на Гогол "Шинел" и е за проверка на знанията на учениците. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Труден)
12
4
1
16.10.2019
Човекът и другите
тематичен тест по Литература за Ученици от 6 клас
Тематичен тест, свързан с произведенията от раздела "Човекът и другите" от учебника за 6 клас по литература. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Лесен)
22
6
1
5 мин
19.09.2019
» виж всички онлайн тестове по литература

План-конспект над "Евгений Онегин"

Материал № 1276238, от 04 мар 2017
Свален: 130 пъти
Прегледан: 233 пъти
Предмет: Литература
Тип: План
Брой страници: 7
Брой думи: 1,068
Брой символи: 6,036

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект над "Евгений Онегин""?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Ирен Кълвачева
преподава по Литература
в град Пловдив
с опит от  2 години
206 10

Силвия Денчева
преподава по Литература
в град София
с опит от  30 години
107 10

виж още преподаватели...
Последно видяха материала