
Вид на урока: урок за нови знания;
Методи: лекция, беседа, упражнения;
Цели на урока:
Образователни:
-учениците да се запознаят с романа „ Евгений Онегин ‘‘ и епохата,
в която е създадена творбата;
-да се коментират основните моменти и конфликтите, да се изясни
сюжета и композицията на романа;
Възпитателни:
-учениците да разширят уменията си за работа и анализ на
художествен текст;
-да се повиши езиковата и общата им култура;
Развиващи:
-вникване и разбиране на учебния материал;
-използване на получените знания в процеса на обучение по
литература;
Задачи:
-учениците да задълбочат познанията си за творчеството на
Пушкин;

-да се запознаят с особеностите на романа;
Предварителна подготовка за урока:
-изработване на план;
-разпределение на времето;
-формулиране на въпросите за беседа с учениците;
Използвани материали:
-учебник по литература за 10 клас;
-тетрадка за работа в клас;
-бяла дъска и маркер;
Ход на урока:
1.Поздрав към учениците;
2.Проверка за присъствие и отсъствие на учениците;
3.Проверка на домашна работа,ако има зададена в предходния час;
4.Съобщаване на новата тема.
Учител: Добър ден, ученици! Запишете темата на днешния урок:
‚,Евгений Онегин“ Александър Пушкин
Учител: Какъв е жанрът на произведението?
Ученик: Жанрът на произведението е роман.

Учител: Какво отличава романа ‚,Евгений Онегин“ от традиционния
роман в проза?
Ученик: Това е роман в стихове.
Учител: Правилно. Каква е темата на произведението?
Ученик: Темата на произведението е описанието на живота на руското
дворянство по времето на Пушкин.
Учител: Точно така! Какъв е основният проблем в романа ‚,Евгений
Онегин“ ?
Ученик: Това е проблемът за любовта и щастието,поставени в
определена социална среда.
Учител: Чудесно! Коя е основната сюжетна линия в произведението?
Ученик: Основната сюжетна линия започва със срещата между Онегин и
Татяна. Някои от сюжетните линии в романа са:
- любовта между Татяна и Онегин;
- приятелството между Онегин и Ленски;
- любовта между Олга и Ленски.
Учител: Да,така е. Кога и къде се осъществява първата среща на Евгений и
Татяна?
Ученик: Ленски казва на Евгений,че иска да го запознае с Татяна(сестра на
Олга,която е негова годеница) и отиват на бал.
Учител: Какво впечатление прави Онегин на Татяна?
Ученик: Татяна е тиха,странна и затворена в света на книгите,които й
изграждат фалшива представа за любовта. Виждайки Евгений Онегин тя от
пръв поглед разбира,че той е нейният любим.
Учител: Разкрива ли Татяна чувствата си към Евгений?
Ученик: Татяна решава да направи първата крачка и му пише писмо,в
което разкрива душевните си вълнения и дълбоката си искрена обич към
него.