
Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
Курсова задача
Страница:1 от 3
План–конспект на педагогическа
ситуация за втора група
Учебна дисциплина: Конструктивно–технически и битови дейности
Изготвил:
Десислава Чаушева,
спец. ПНУП, трети курс,
фак. № 344
Самооценка:
Отличен 6, 00
Критерии за оценяване:
Пълнота – да
Яснота – да
Точност – да
Убедителност – да
1

Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
Курсова задача
Страница:2 от 3
Стара Загора 2016
Вид: Регламентирана педагогическа ситуация
Тема: „Жираф“
Група: трета възрастова група
Ядро: Обработване и съединяване на материали
Цел: Натрува на индивидуален опит за конструиране на обемно изделие от разгъвка.
Изработване на модел на жираф от картон по готова разгъвка.
Образователни:
1.Изрязване на елементи по очертан контур от лист.
2.Залепване на две части.
3.Усвояване на умения за конструиране на обемно тяло и умения за прегъване и
приглаждане.
Възпитателни:
1.Възпитаване на положително отношение към труда
2.Детето да изпита и удовлетвореност от работата и от нейния продукт.
Оперативни:
1.Оцветяване на елементи.
2.Рисуване на елементи.
Очаквани резултати:
- Детето да има представа за различни конструктивни елементи
- Съединяване неподвижно метериали чрез залепване
-Повтаря показани от учителя действия и движения при създаване на модел
-Оценява собственоръчно изработените модели и ги включва в игрови и практически
дейности
Ключови идеи и представи: модел, цяло, части.
Необходими материали и инструменти: лепило, ножица флумастери приложение №
(Поредица „Ръка за ръка“, книжка „На работа, ръчички!“ – изд. „Просвета“.)
Вид труд: ръчно – технически труд
Интеграция и перспектива: опознава социалния бит; естетически изработва изделието;
планира приложението на изделието в игрова дейност;
Ход на ситуацията
У – Деца, днес съм ви донесла снимки на едно много интересно животно. Знаете
ли кое е това животно?
Д – Това е жираф.
У – Как изглежда той?
Д – Имаа дълга шия, глава, крака, рога.
У – Браво. Донесла съм Ви и едно жирафче, което съм си направила сама. Как са
изработени и съединени неговите части?
Д – Изрязани са, и са залепени.
2

Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
Курсова задача
Страница:3 от 3
У – Днес всеки ще се опита да си направи жираф. Аз ще ви покажа как да го
направите. Първо трябва да изрежем неговите части от листа. Изрязваме по
очертания контур. След като изрежем частите, вземам тази, на която е тялото на
жирафа. Изрязваме по очертания контур до прекъснатата линия. Щом сме готови
прегъваме по прекъснатата линия. Получихме нещо като картичка. Тук също
имаме прекъсната линия, затова отново прегъваме. Почти сме готови. Вземаме
главата на жирафа и я поставяме върте. Нанасяме малко лепило по вътрешната,
бяла страна и притискаме с пръсти. Вече сме готови.
Сега вие опитайте, ако някой се затруднява ще му помагам.
След като всички са готови се изиграва играта „Кой жираф е по-бърз?“.
3