Големина на текста:
МЕТОДИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПЛАН-КОНСПЕКТ
НА УРОК В НАЧАЛНИЯ ЕТАП НА ОСНОВНАТА ОБРАЗОВАТЕЛНА СТЕПЕН
Клас: 1 клас
Учебен предмет: Околен свят
Тема на урока Органи на растенията
Вид на урока: урок за нови знания
Цел /цели/ на урока:
Учениците да различават отделните органи на растенията.
Да се знаят функциите, които органите изпълняват.
Очаквани резултати от урока:
Учениците да се научат да различават отделните органи на растенията.
Да се запознаят в най-елементарна форма с функциите, които те изпълняват.
Да се възпита природозащитно съзнание и поведение.
Да се осъществява екологично възпитание.
Да се изградят у тях интелектуални умения за избор на подходящи обекти от
приложението и практически умения за рязане и залепване на определените места в
учебника.
Основни методи и похвати:
беседа, дискусия, обяснение
Форми на обучение в урока:
фронтална и индивидуална
Основни дидактически средства, използвани в урока (само изброяване)
презентация и учебник
Ход на урока (детайлно представяне на всички въпроси към учениците, обяснения,
изисквания, условия на задачите и упражненията в урока, правилните им решения,
описания на игри и др. в хронологичен ред)
Уводна част (7-8 минути)
Здравейте ученици! Аз съм г-жа Костова и днес заедно с вас ще се запознаем с органите
на растенията. Но, преди това … Съм Ви приготвила няколко гатанки. Готови ли сте?
Мъничко, червеничко,
цар от път отбива.
Що е то?
Какво по вид растение е ягодата?
Кои бяха тревистите растения?
Тя е родена в гората,
точно на връх планината,
всички я обичат
и с играчки я кичат.
Що е то?
Какво по вид растение е елхата?
Царят в зелено облечен,
войниците му в червено.
Що е то?
Какво по вид растение е шипката?
Каква е разликата между храстите и дърветата?
Браво деца! Много знаете!
Същинска част (20-23 минути )
Преди малко Ви казах, че днес ще се запознаем с органите на растенията.
А какво са това органи, според вас?
Това са части от живо същество, които изпълняват някаква работа. Например, при нас...
С какво виждаме света около нас? ...очите
Благодарение на какво чуваме всички шумове около нас? ... ушите
А знаете ли кой орган движи кръвта в тялото ни? … сърцето
А с какво кученцето разпознава своят стопанин, преди да го е видял? … носа
Растенията също имат органи. С тях те се: хранят, дишат и размножават
Органите на растенията са: корен, стъбло, листа, корона, цветове, плодове, семена.
Знаете ли за какво служат корените? За прикрепяне на растението и с тяхна помощ те се
хранят- изсмукват вода и хранителни вещества от почвата. вода минерални соли
За какво служи стъблото? Служи за опора на растението. Провежда хранителните
вещества до короната ( клоните, листата и плодовете ) - като асансьор.
За какво служат листата? С тяхна растенията дишат. В листата се образуват хранителни
запаси необходими за живота и растежа на растението.
За какво служи цветът? В цветовете се образуват плодове.
За какво служи плодът? С помощта на плода растенията се размножават. А как се
размножават растенията? С какво? Какво има вътре в плодовете? … в тях има семки
или костилки, от които се развиват нови растения.
Кой са тези плодове? Познахте ли ги? Едните от тях имат секи, а другите костилки.
Според това те се групират на семкови и костилкови.
Сещате ли се за други семкови и костилкови плодове?
Да проследим как се появява новото растение.1.2.3.4.5 Плодът дава семка. Тя попада в
почвата. Набъбва. Покълва. Пониква ново растение, което отново се развива.
Оградете органа , с който растението изсмуква вода и хранителни вещества.
Оградете органа на дишане и изработване на хранителни вещества.
Оградете тази част, с която растението се размножава
Заключителна част (5-7 минути)
Деца, кой е най-важният орган на растенията?
На дъската им рисувам корени и ги питам дали това е най-важният орган за растението.
След това и стъблото, и клоните, и листата, и останалите органи. Отново ги
коментираме един по един, обсъждаме и тяхната важност. След като съм нарисувала и
плодовете (ябълки) им рисувам и една разполовена със семчици и отново преговаряме
размножаването. Всички органи на растението са еднакво необходими за неговия
растеж и развитие. Затова трябва да ги пазим от нараняване и унищожаване.
Деца, какво е времето днес?
Хайде сега всички отворете учебниците и оцветете картинката на21 стр. Ако някой не
успее до края на часа нека си я довърши вкъщи. За домашно ще изрежете крушите от
приложението на стр. 56 и ще ги залепете на нарисуваното дърво. И си нарисувайте
дърво, храст и тревисто растение, като отбележите техните органи.
Браво деца! Бяхте внимателни и старателни!
Бележки: Децата работеха добре, с малки изключения. Доволна съм от тяхното участие
и старание в часа.
Приложения
презентация

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект по околен свят за 1-ви клас

Подробен план-конспект по околен свят за 1-ви клас. Тема на урока - Органите на растенията...
Изпратен от:
Kalina Kostova
на 2017-01-09
Добавен в:
Планове
по
Статистика:
298 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове за Студенти несваляни с 3 страници Други
 
 

План-конспект по околен свят за 1-ви клас

Материал № 1268120, от 09 яну 2017
Свален: 298 пъти
Прегледан: 447 пъти
Тип: План
Брой страници: 3
Брой думи: 653
Брой символи: 3,767

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект по околен свят за 1-ви клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Фани Александрова
преподава по Математика
в град Търговище
с опит от  1 години
2

Тони Янчева
преподава по Математика
в град Попово
с опит от  11 години
1

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения