Зоя Новакова
преподава по Литература
в град София
Големина на текста:
Литература – 2 клас
Издателство Булвест – 2000
Тема: Лисицата и щъркелът
Вид на урока: нови знания, възприемане и осмисляне на приказка
Цели:
1. Цялостно възприемане и разбиране на произведението;
2. Изразяване на оценъчно отношение към героите в произведението и техните
постъпки;
3. Осмисляне посланието на автора към читателите.
4. Развитие и усъвършенстване на четивната техника.
Методинаблюдение, беседа.
Похватиподборно четене, преразказ, изразително четене, четене на верижка,
четене по роли.
Ход на урока
I. Подготвителна част
Подготовка на децата за възприемане на художественото произведение.
Урокът започва с кратка беседа за българските народни приказки. Учениците да си
припомнят какви приказки са слушализа животни, битови, вълшебни.
Посочете заглавия на народни
приказки, които сте чели. - адекватна емоционална
нагласа
На мултимедия се представят илюстрации на- за възприемане на текста
различни народни приказки за животни.
На учениците се поставя задача да се - актуализиране на житейски опит
опитат да отгатнат коя е приказката.
( „Болен здрав носи“, „Вълкът и седемте козлета“,
Ежко Бежко и лисицата“, „ Косе Босе и лисицата“ )
Кои са най-често срещаните животни в приказките?
II. Основна част
1
У: Днес ще се запознаем с още една приказка за животни.
Авторът на приказката е Ран Босилек. Той е български детски писател. Истинското
му име е Генчо Станчев Негенцов. Роден е в град Габрово. Преразказал е много и
различни приказки: приказки за животни - „Косе Босе“, „Ежко Бежко и Баба Меца“;
битови приказкиприказки от бита (ежедневието) на хората: „Сливи за смет“, „Който
не работи, не трябва да ядеи вълшебни приказки.
Първи прочит на приказката от учителя. - първоначално цялостно възприемане
Задача: да разберат кои са героите в приказката. на текста
П: Кои са героите? - умения за слушане
На мултимедия се представя илюстрация на приказкатаЛисицата и щъркелът“.
П: Какви са отношенията между лисицата и щъркела в началото на приказката?
У: Те са приятели.
На дъската се записва приказката и автора.
Втори прочит от учениците ( тих прочит) с поставена задача.
Учениците да открият най-важните -умения за самостоятелно четене;
моменти в приказката. -умение за ориентиране в сюжетните
моменти;
Подчертават с молив непознатите думи. -подборно четене;
След прочита следва работа с непознатите думи в текста.
да те гостя“ – да те нахраня, да ти предложа да хапнеш, да те почерпя.
инак“ – иначе
тепсия“ – буквално означава тава, но в нашия случайплитка чиния.
П: Кои са главните моменти в приказката? - наблюдения над
художествения текст
У: Срещата на лисицата с щъркела, Лиса на гости на щъркела и гостуването на
щъркела у лисицата.
Нов прочит на приказкатачетене на верижка.
П: Как започва приказката? Прочетете изразително.
2
Учениците да осмислят ,че обикновено в началото на приказките се запознаваме с
главните герои. Да разберат, че в случая за началото на приказката се поставя само от
първото изречение.
П: Какво се случва с тях?
У: Лисицата отива на гости на щъркела и той решава да я нагости.
П: С какво я гощава? В какво и слага храната? Намерете отговора в текста и го
прочетете.
Учениците прочитат момента. - подборно четене
- умения за изразително
четене
П: Защо лисицата си тръгва гладна от дома на щъркела?
У: Защото не могла да си вкара муцунката в гърнето
и не успяла да хапне.
П: Как постъпва щъркелът със своята приятелка?
Одобрявате ли поведението му?- осмисляне постъпката на героя
У: Опитва се да я измами. Не постъпва добре с приятел.
П: Как се е почувствала лисицата на това гостуване?
У: Недоволна и обидена.
П: Какво се случва след това?
Учениците разказват за гостуването на щъркела.- умения да преразказват
епизод
П: По какво си приличат героите от приказката? - работа с учебна
тетрадка
П: Как завършва приятелството между щъркела и лисицата?
П: Защо са останали гладни?
П: Щъркелът разбрал ли е вината си?
По кои думи разбирате това?
Учениците прочитат думите на щъркела.- подборно четене
Насочва се вниманието към края на приказката, за да осъзнаят учениците поуката.
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
14 май 2019 в 17:17 ученик на 19 години от Айтос - ОУ "Христо Ботев", с.Пирне, випуск 2019
14 май 2019 в 14:05 студентка на 35 години от Бургас - Бургаски свободен университет, факулетет - Център по хуманитарни науки, специалност - Начална училищна педагогика, випуск 2019
12 май 2019 в 21:38 студент на 24 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - Психология, випуск 2016
07 май 2019 в 19:51 студент на 31 години от Русе - Русенски университет "Ангел Кънчев", факулетет - Аграрно-индустриален факултет, специалност - ЗТТ, випуск 2012
05 май 2019 в 00:15 ученик на 20 години от София - 140 СОУ "Иван Богоров", випуск 2016
22 апр 2019 в 18:06 студент на 42 години от Велико Търново - Великотърновски университет "Св.Св.Кирил и Методий", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Педагогика на деца със СОП, випуск 2016
20 апр 2019 в 01:00 студентка на 29 години от Варна - ВСУ "Черноризец Храбър", факулетет - Стопански факултет, специалност - Стопанско управление - ММБ
18 апр 2019 в 21:39 студентка на 31 години от Кърджали - Филиал "Любен Каравелов" на ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогика, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2020
15 апр 2019 в 10:46 студентка на 34 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2020
11 апр 2019 в 11:04 ученичка на 24 години от Главиница - СОУ "Васил Левски", випуск 2013
 
Подобни материали
 

Анализ на "Хензел и Гретел"

27 май 2008
·
305
·
3
·
349
·
337
·
1

Братя Грим не са първите събирачи на народни приказки в Германия. Интересът към народното творчество е характерна черта на романтизма, който се развива през XVІІІ и XІX век. Те са вдъхновени от свободолюбивите идеи на френската революция и живеят...
 

Героите в древногръцката литература и героите днес

21 мар 2008
·
345
·
5
·
1,664
·
427

Две есета на тема древногръцка литература - "Човекът в миналото и днес – многоликата му и противоречива същност" и "Героите в древногръцката литература и героите днес".
 

Българският език - Иван Вазов

24 яну 2010
·
118
·
6
·
2,290
·
218

Воден от любовта си към България, Вазов ú посвещава творчеството си. Поетът защитава ревностно всичко родно (народ, история, природа, език) от неоснователните обвинения на хулителите му...
 

План на урока по литература

31 мар 2008
·
426
·
2
·
257
·
554
·
1

План - конспектът включва описание на хода на урока по литература в 4 клас на тема "Приказака за гвоздеите".
 

План-конспект на урок по литература

12 май 2008
·
1,292
·
10
·
1,257
·
2,086
·
5
·
3

Да открият идейното послание, че приятелството означава взаимност, човечност и сърдечност; да осъзнаят, че приятелството е голямо богатство.
 
Онлайн тестове по Литература
"Робинзон Крузо"
тематичен тест по Литература за Ученици от 10 клас
Тест за текущ контрол след изучаването на романа на Даниел Дефо. Всички въпроси в теста имат само един верен отговор.
(Лесен)
14
4
1
5 мин
05.04.2019
Тест по Литература за 7-ми клас върху разказа "Една българка"
тематичен тест по Литература за Ученици от 7 клас
Тестът съдържа 20 въпроса, всеки от които има само един верен отговор. Може да се използва най-вече за ученици в 7-ми клас по Литература.
(Много лесен)
20
30
1
2 мин
03.08.2018
» виж всички онлайн тестове по литература

Лисицата и щъркелът - урок за 2-ри клас

Материал № 1260912, от 23 ное 2016
Свален: 240 пъти
Прегледан: 271 пъти
Предмет: Литература
Тип: Урок
Брой страници: 4
Брой думи: 749
Брой символи: 3,739

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Лисицата и щъркелът - урок за 2-ри клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Росица Георгиева
преподава по Литература
в град София
с опит от  5 години
16

Зоя Новакова
преподава по Литература
в град София
с опит от  13 години
10

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения