
План-конспект
по Бългсрски език за 2-ри клас
Ядро:Социокултурна компетентност
Тема:Съгласуване на прилагателно име със съществително име
Тип на урока:За упражнение
Цели:
Образователни:
- разширяване на знанията за прилагателните имена;
- развитие на уменията за разграничаване на прилагателните имена
от другите части на речта.
Възпитателни:
-любов към родния език.
Развиващи:
-Ученикът използва уместно прилагателните имена в зависимост от
комуникатив-ната цел.
Ход на урока:
Учителката пита:
С кои части на речта сме се запознали? (Учениците отговарят като
казват определенията за същ.име(род,число,видовете
същ.имена),казват и определението за прилагателно име.)
Какво представлява прилагателното име? (Учениците отг.-То е
признак на предмета.)Учениците ползват помагалник,когато се
затруднят.
На кои въпроси отг.прилагателното?(Учениците отг.-
Какъв,Каква,Какво,Какви?Прилагателното име пояснява,няма род и
число.То пояснява същ.име.Съгласува се.)
На дъската се записани думите:

Едно дете – ср.р.,ед.ч
Нова къща – ж.р.,ед.ч
Учителката казва заглавието на урока и го записва на дъската.
Съгласуване на прилагателни имена със съществителни имена
Започва се със задачите в урока:
Учителката чете първа задача,а учениците записват правилно в
тетрадките си:
Бистър водица – мирен главица
Бистра водица – мирна главица
След всяко прочетена народна мъдрост,учителят пита учениците:
Какво разбират от тази народна мъдрост?
Учениците отговарят, а учителят пояснява.( В случая учителката
обяснава, че трябва да пиеш вода, а не алкохол, за да ти е бистра
главата.)
Като приключат с тази задача преминават към втора задача:
Учителката чете условието на втора задача, а учениците отговарят,
кое е правилно.След което определят в кои род и число са изразите
Червени череши – ж.р.,мн.ч
След тази задача се чете праилото от учебника.Ако има ученик
,които не е разбрал,учителят пояснява.
Зад.3
Учителката чете, учениците мислят.Учителката пояснява.
Зад.4
Отново се чете условието,след което учениците се разделят по
двойки.Единия ученик казва съществителното,а другия допълва с
прилагателно.
Билка – ароматна

Растение – горско
Чай – билков
Трева – красива, буйна
След това учителя подканва учениците да свържат тяхните примери
с примерите от учебника.
Зад.5
Учениците се разделят на 3 редици.Всяка редица трябва да запише
изречение с дадени съществителни от учителя.
1 редица - билка
2 редица – растение
3 редица – чай
След това учителят посочва ученик да прочете изречението
си.Всеки чете своето изречение.
Аз отглеждам хубава растение.
Билката е много полезна и ароматна.
Аз направих на мама хубав чай.
Зад.6
Учителката чете изречения, а учениците казват как трябва да
стане.след това учениците записват изреченията в тетрадките си.
Накрая се работи самостовтелно в УТ.
За домашна работа се дава от сборника по бълг.език на стр.93
всияки задачи и на стр.94 зад.4.