Големина на текста:
План – конспект
1.Образователно направление: Математика
2.Образователно ядро: Равнинни фигури и форми
3.Тема: Геометрични фигури
4.Вид на педагогическата ситуация: Регламентирана ситуация
5.Възрастова група: четвърта
6.Цели:
-Формиране на елементарни представи за геометрични фигури.
-Разпознаване, сравняване и откриване на геометрични фигури.
-Развиване на вниманието, съобразителността и логическото
мислене на децата.
7.Задачи:
-Да преоткриват равнинните фигури: кръг, триъгълник, квадрат,
правоъгълник.
-Умения да комбинират и да моделират геометрични фигури и
да ги разпознават в околната среда.
8.Методи:
-Нагледни табло с различни изображения на геометрични
фигури.
-Словесни – беседа, обяснение.
-Практически – упражнение, демонстрация, моделиране.
-Игров метод
9.Средства: табло, различни по форма и цвят геометрични
фигури, учебно помагало.
10. Интерактивни връзки: Природен свят , Изобразително
изкуство, Игрова култура.
Ход на ситуацията
За емоционална наглата съм подготвила на децата букет от
различни цветя . Те ги подреждат във ваза и едновременно с това
разговарят за пролетта. Задавам на децата насочващи въпроси на
тема: пролет и пролетни цветя. Чрез тях аз имам за цел да ги
запозная по подробно с цветето нарцис, на чиито листа има
интересни гатанки, закачки и игри. Откъсвам едно по едно
листенцата на вълшебния нарцис и задавам гатанки на децата,
чиито отговори са свързани с темата, т.е. : триъгълник, квадрат,
правоъгълник. След това използвам нагледен метод и поставям на
табло изображения на геометричните фигури – кръг, квадрат,
правоъгълник и триъгълник. Следва беседа, като излиза дете и
описва дадената геометрична фигура ( квадрат). Изисквам от децата
да покажат всички геометрични фигури , опишат и да обяснят
разликите между тях . Децата се справят , чудесно, като истински
математици. С тази беседа и нагледните средства които
използвам,целя децата да различават един от друг кръг, квадрат,
триъгълник и правоъгълник без затруднения. Но за да се чувстват
още по-уверени в своите знания, съм подготвила още упражнения,
игри и забавления свързани с различните геометрични фигури.
Предварително съм подготвила на всяка масичка различна
геометрична фигура. Но за да седнат на съответното си място, аз
съм им приготвила един хубав и голям балон, който е пълен с
изненади. Целта е да спукат балона и да видим какво се крие в него.
Но преди това ще изиграем една дидактична игра ( „ Бързо отгатни
и с цифра назови „ ). С тази игра имам за цел да провокирам игрово
действие и усвояването на знания. Казвам на децата правилата на
играта, а именно показвам геометрична фигура, а те трябва да
преброят колко такива фигурки има на картината и да кажат
съответната цифра.
( показвам на децата картината. Детето, което първо е
назовало правилната цифра излиза пред всички и преброява
съответните геометрични фигури)
След като поощря децата, че са се справили чудесно е време да
спукаме балона и да видим какво се крие в него. Всички деца се
събират около мен и целта е всеки от тях да си намери и вземе
изненадата.
( Спуквам балона. От него падат различни геометрични фигури.
Всяко дете си взима по една от тях).
Всички деца си намират своята масичка със знака на съответната
фигура. За да мотивирам децата да внимават отново след
еуфорията около спукването на балона аз съм решила да им
разкажа една история, за една много умна и добра госпожа, тя се
казвала г – жа Математика, която решила да заведе своите ученици
геометричните фигури на цирк. Той се намирал в съседния град,
затова те трябвало да пътуват с влак. Преди да се качат на влака
госпожата ги предупредила:
-Нека всички квадратчета да се качат във вагон № 1, всички
триъгълници във вагон № 2, всички правоъгълници във вагон
№3 и всички кръгчета във вагон №4.
Фигурките били толкова нетърпеливи да тръгнат че се качили във
влака и седнали който където намерил. За да потегли влака обаче
фигурките трябва да си седнат по местата. В противен случай ще
закъснеят и няма да могат да видят представлението. Децата
трябва да им помогнат да се подредят.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Геометрични фигури - план-конспект по математика за ДГ

План-конспект по математика, използван за текуща проверка в детска градина, 4-та група. Формиране на елементарни представи за геометрични фигури. Разпознаване, сравняване и откриване на геометрични фигури. Развиване на вниманието, съобразителността...
Изпратен от:
Kremena Borova
на 2016-10-25
Добавен в:
Планове
по Математика
Статистика:
292 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

Периметър, формули за периметър

01 юли 2007
·
342
·
2
·
139
·
650
·
1

Периметър, формули за периметър 1.Периметър на квадрат 2.Периметър на правоъгълник 3.Периметър на успоредник 4.Периметър на равнобедрен трапец 5.Периметър на равностранен триъгълник 6.Периметър на куб 7.Периметър на паралелепипед
 

Задачи по математика

10 юни 2007
·
830
·
1
·
138
·
6

Намерете стойностите на тригонометричните функции на острия ъгъл на правоъгълен триъгълник с катети а, b и хипотенуза с, ако...
 

Запознаване с геометрична фигура

16 ное 2008
·
324
·
4
·
523
·
605

Цел: Формиране геометрични предстеви Очаквани резултати: Детето различава и назовава геометричнта фигура правоъгълник. Различава осночните свойства (върхове и страни), сравнява сходствата и различията между квадрат и правоъгълник.
 

Таблици с формули по математика

27 яну 2008
·
2,048
·
4
·
296
·
2,709
·
4

Формули по математика подходящи за 12клас!Включва правилна триъгъла пирамида; правилна четириъгълна пирамида; Правилна триъгълна призма; правилна четириъгълна призма и други!
 

Основни равнинни геометрични фигури

25 май 2011
·
68
·
5
·
659
·
533
·

Лица и обиколки на основни геометрични равнинни фигури...
 
Онлайн тестове по Математика
Междинен тест по математика за 7-ми клас (за края на срока)
междинен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Обхваща материал, изучаван през първи учебен срок на 7-ми клас. Съдържа 20 задачи, всяка от които има само един верен отговор.
Тестът е изготвен от:
Радка Кънчева преподавател
(Труден)
20
28
1
6 мин
04.10.2016
Тест по математика за IV-ти клас
междинен тест по Математика за Ученици от 4 клас
Тестът е предназначен за междинна диагностика на ученици от ІV клас при проверка на знанията след първи учебен срок. Въпросите са само с един верен отговор.
(Много лесен)
11
5
1
4 мин
05.04.2019
» виж всички онлайн тестове по математика

Геометрични фигури - план-конспект по математика за ДГ

Материал № 1255965, от 25 окт 2016
Свален: 292 пъти
Прегледан: 412 пъти
Предмет: Математика
Тип: План
Брой страници: 5
Брой думи: 828
Брой символи: 4,904

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за " Геометрични фигури - план-конспект по математи ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Маруся Мюфтийска
преподава по Математика
в град Разлог
с опит от  28 години
13

Виторио Белоречки
преподава по Математика
в град София
с опит от  4 години
185 23

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения