
Пловдивски университет
„Паисий Хилендарски“
Педагогически факултет
План-конспект
По
Методика на обучението по
изобразително изкуство
в начален етап на СОУ

Пловдив 2016
Клас – III A 26.03.2016 Урок 12
Тема на урока: Светът на приказките
Цели на урока: Изграждане на умения за описванена на впечатления от приказки и
илюстрации.Запознаване със спектралните цветове, начина на получаване чрез смесване и
психологичното им въздействие- топли и студени цветове.
Очаквани резултати: Увладяване от учениците умения за създаване на свои визуални знаци
за реална или въображаема среда. Откриване на общото и различното между илюстрации от
приказки, разграничаване на топли и студени цветове.
Тип урок: Интегрална структура на учебното съдържание. Форма на работа :Индивидуална,
рисуване по асоциации.
Времетраене: 2 учебни часа.
Материално и информационно осигуряване.Материални и дидактически средства.
Подготовка на учителя:Запознаване с методическата литература относно ключовите понятия
цвят, видове цветове, цветознание, палитра, набавяне на илюстрации от приказки.
Подготовка на учениците: Осигуряване на необходимите материали за рисуване – цветни
моливи, флумастери.
Ключови понятия: цветове, палитра, цветознание, видове цветове.
Задачи към ученика с варианти за изпълнение: Учителят използва литературна загадка –
прочита част от популярна приказка, а учениците разпознават приказката и назовават нейните
герои. Разглеждане на илюстрациите предварително подготвени, разпознаване на герои,
демонстрация какви цветове се получават, когато основните се смесят с бяло и черно, акцент
върху топли и студени цветове- какво настроение предизвикват (весело, тъжно).Поставя задача
да нарисуват любимата си приказка и героите да бъдат оцветени с цветове съобразени с
изградения образ на герои в приказката дали са добри или лоши. Насърчава учениците чрез
кратък разговор,допълнително онагледяване чрез илюстрации и насочване на учениците към
правилен подбор на цветовете. Разговор с няколко дечица, които споделят идеите си за рисунка
пред всички, а учителят насочва към по-ясно изобразяване на героите на избраната от ученика
приказка.

Форми на контрол и оценка на резултатите: Учителят следи за изпълнение на задачата по
време на час. Учителят прави общи, групови или индивидуални корекции по изобразителната
дейсност на учениците. Оценяването става, като огранизира изложда на готовите вече рисунки –
правилно ли са използвали топлите и студени цветове, показват ли настроение и характер на
своите герои.
Задачи за вкъщи(варианти за избор или индивидуални)Учителят позтавя задача за вкъщи,
учениците да нарисуват за момичета любима принцеса, а за момчетата герои с „нечовешка
сила“, като следващия учебен час по изобразително ще организира изложда на принцеси и
супер герои, най-добрите ще бъдат публикувани в училищния вестник.
Междупредметни връзки: Учителят използва литературен текст на познати приказки, които
децата познават от часовете по четене или от детската градина.
ХОД НА УРОКА
Етап на урокаДейност на учотеляДейсност на ученикаВреме
Огранизация
Същинска част
Добър ден ученици!Готови ли сте за днешния час
по изобразително изкуство?
Първо ще направя проверка за отсъстващи
ученици.(проверката се извършва, като се
проверят всички ученици по ред на
номерата)Вече можем да започнем.Виждам, че
сте подготвили учебници, материали за
рисуване.Чудесно!Готови ли сте да започнем?
Днес съм подготвила една интересна загадка.Ще
прочета един текст, а вие искам внимателно да
ме слушате и да ми отговорите на въпроса от коя
приказка е откъса.Да започваме ли?,
„Имало едно време едно малко
момиченце, толкова хубаво, че на света
нямало по-хубаво от него. Майка му го
обичала от все сърце, а баба му - още
повече. Добрата бабичка му направила
малка червена шапчица, която така му
приличала, че навсякъде го наричали
Червената шапчица.”
Коя е тази приказка?
Добър ден!
Да!
Дааа готови сме да
слушаме!
3 мин
22 мин