Любка Кунчева
преподава по Педагогика
в град Варна
Големина на текста:
План-конспект на педагогическа ситуация
Тема: Трите прасенца – театър на маса
Образователно направление: Игрова култура (театрлни дейности)
Вид на ситуацията: нерегламентирана, за затвърдяване
Цели:
?Формиране на умения за пресъздаване на художествени персонажи чрез
театрализирана игра.
?Развитие на системното мислене и товрческото въображение на 4 – 5 годишните
деца.
Задачи:
1.Възприемане на текста и илюстрации (от табло);
2.Осмисляне на действията и постъпките на героите;
3.Обяснение на непознати думи и изрази;
4.Насочване към самостоятелна театрализирана игра на децата.
Методи: беседа, обяснение, четене на приказката ”Трите прасенца”, показ на образец,
показ на действие, съвместна игра с учителя, насочване към самостоятелна игра,
преценка – индивидуална, по време на занятието и цялостна в края, обсъждане...
Нагледни средства: текст на приказката, песничка, табло, кукли от хартия за театър на
маса (прасенца, вълк...), декор – елхички...
Очаквани резултати:
Да придобият умение игрово да пресъздават реални и художествени персонажи в
театрализирани игри.
Да осмислят действията и постъпките на героите.
Да развиват внимание и бързина на двигателните действия при манипулиране с
хартиени кукли.
Предварителна подготовка:
?Подбор на приказка (Най-лесно децата възприемат и възпроизвеждат
произведения, в които някои реплики се повтарят. Особен интерес проявяват към
приказки, в които героите са животни. По-лесно се осмислят основната идея и
поведението на героите. Избрах тази приказка за драматизиране, защото е
позната на децата, учена е през тази учебна година и един прочит ще бъде
достатъчен за припомняне на текста).
?Възприемане на приказката;
?Изработване на кукли от хартия за театър на маса (в регламентирана ситуация по
КТБД)
Ход на ситуацията:
Въвеждане в темата:
Създаване на емоционална атмосфера. Всички деца са заели местата си, звучи
песничката „Ние, сме прасенца три.....“
Следва прочит на приказката от страна на учителя, с цел припомняне на текста.
Живели някога три малки прасенца. Дошла есента. Решили да си направят къщички.
Първото прасенце си направило къщичка от слама. Второто си направило къщичка
от дървета. А третото се трудило упорито и си направило къщичка от тухли. Един
ден лошият вълк бил много гладен. Приближил до къщичката на първото прасенце и
казал :,,Прасенце, прасенце отвори!’
,, - Няма да ти отворя!’’ – казало то.
Тогава вълкът рекъл: ,,Отвори, че като духна, че като пухна на пух и прах ще
направя къщичката ти.’’ Изплашило се прасенцето и се скрило в дървената къщичка
на своето братче. Приближил се лoшият вълк до дървената къщичка на второто
прасенце и казал:,,Прасенца, прасенца, отворете!’’ Прасенцата отговорили:,,Няма да
ти отворим!’ Тогава вълкът се ядосал и рекъл:,,Отворете, че като духна, че като
пухна на пух и
прах ще направя къщичката ви! Двете прасенца се изплашили и се скрили в тухлената
къщичка на своето братче. Приближил се лошият вълк до
тухлената къщичка. Духал, духал, но не успял да издуха тухлената
къщичка на третото прасенце. Тогава вълкът решил да се покатери на покрива и да
влезе през комина. Трите прасенца разбрали какво е намислил. Запалили огъня в
камината.Когато вълкът скочил вътре толкова се изгорил, че побягнал надалеч. А
трите прасенца и до днес живеят заедно в здравата тухлена къщичка.
Следва показ – учителя разиграва приказката на маса, декор елхова горичка
(също елхи израблотени от децата в ситуация по КТБД). Децата следят с интерес и на
моменти се включват доста емоционално, на пример в издухването на къщичките,
всички поемат дълбоко въздух и духат от място в помощ на вълка.
Учителя дава възможност на децата да разиграят приказката. На масата застават
последователно деца, които искат да се изяват, използват изработените кукли от хартия
за театър на маса и доста емоционално пресъздават думичките и действията на героите
от приказката.
След края на театрализираната дейност, децата отнасят своите кукли от хартия у
дома, за да могат да изиграят театъра и пред своите семейства.
Преценка за работа.
У: - Много добре се справихте с поставената задача. Положихте голямо старание,
направихте чудесни интерпретации на приказката, бяхте много артистични и забавни.
Благодаря на всички, бяхте много старателни!

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Трите прасенца – театър на маса

Театър на маса. Най-лесно децата възприемат и възпроизвеждат произведения, в които някои реплики се повтарят. Особен интерес проявяват към приказки, в които героите са животни...
Изпратен от:
Dessislava Pirieva
на 2016-07-06
Добавен в:
Планове
по Педагогика
Статистика:
195 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове по Педагогика от Ихтиман за Учители несваляни с 3 страници Други
 
Подобни материали
 

План-конспект по Човекът и природата

05 мар 2009
·
290
·
6
·
513
·
428

Тема:Свойства на материалите Цели: • да се формира обобщена представа за веществото, свойства на веществата. • да разбират факта, че материалите, които използваме всекидневно се различават по свойствата си...
 

Структура и съдържание на вълшебната приказка

19 апр 2011
·
156
·
4
·
390
·
598

План-конспектът подробно описва най-оновните елементи по структурата и съдържанието на вълшебната приказка ...
 

Анализ на учебно помагало

18 дек 2008
·
378
·
7
·
1,019
·
560

Помагалото е със заглавие “БУКВАР за 1. клас. Тетрадка по писане № 1”. Автор на помагалото е проф. д-р Стойка Здравкова....
 

Числото 3

30 сеп 2019
·
21
·
5
·
765
·
30

Технологична схема на обучаваща ситуация за втора възрастова група в детската градина...
 

План на урок на тема "Вълкът и свраката"

17 мар 2008
·
417
·
5
·
774
·
468

Тема на урока: Вълкът и Свраката Метод: Беседа Цели на урока: Запознаване на учениците с българската народна приказка “Вълкът и Свраката”...
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Педагогика
Тест по Спортна педагогика за студенти от 1-ви курс
междинен тест по Педагогика за Студенти от 1 курс
Тестът е създаден за изпит по ТМФВ за ВТУ магистърска степен при проф.Цонкова (Кадинова). Съдържа 15 въпроса, всеки от които има само един верен отговор.
(Лесен)
15
26
1
2 мин
18.11.2016
Тест по педагогика на тема: Изкуство и възпитание
тематичен тест по Педагогика за Студенти от 2 курс
Тематичен тест за студенти по педагогика върху тематиката - изкуство и възпитание. Всички въпроси имат само един верен отговор-
(Лесен)
45
58
1
1 мин
15.10.2013
» виж всички онлайн тестове по педагогика

Трите прасенца – театър на маса

Материал № 1248260, от 06 юли 2016
Свален: 195 пъти
Прегледан: 278 пъти
Предмет: Педагогика
Тип: План
Брой страници: 3
Брой думи: 572
Брой символи: 3,409

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Трите прасенца – театър на маса"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Любка Кунчева
преподава по Педагогика
в град Варна
с опит от  10 години
6

Борислав Борисов
преподава по Педагогика
в град Пловдив
с опит от  5 години
1 51 4

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения