Големина на текста:
Методическа разработка на урок по история и цивилизация на тема:
Всеобщ напредък в началото на XX век. БЪЛГАРСКОТО
ЧУДО“ В СЪРЦЕТО НА БАЛКАНИТЕ
Разработил : Нина Илиева
Специалност: История
Ф.номер : 2315
Обща характеристика
Училище: 133 СОУ “ А.С. Пушкин “, гр. София
Учебен предмет : История и цивилизация
Издателство: Просвета , автори - М. Радева, Анна Бошнакова
Клас: б клас
Тип на урока: комбиниран урок
Цели на урока :
?Образователни – Учениците да се запознаят с развитието на
земеделието и стопанството по българските земи в началото на XX
век,както и с навлизането на нови машини ,с цел да бъде улеснена
работата на хората.Успоредно да се разгледа и индустриалния
напредък. политиката на българската държава в края на 19- ти-
началото на 20- ти век допринася за високи темпове на развитие на
българската индустрия спрямо пред освобожденския период и за
динамичното приспособяване на българската икономика към
европейската икономическа среда.
?Ценностна система – Учениците да разберат,че икономическият ,а
също напредъкът от каквото и да е естество води до цялостно
подобряване на живота на хората в модерните времена, включително
до наши дни. Идеята за непрекъснато надграждане на вече
постигнатите положителни резултати трябва да е водеща във
политиката на едно успешно общество.
?Развиващи цели – Умение за работа с изображения,извличане на
информация от тях и съпоставянето им с конкретна информация.
Дидактически средства
-изображения – Жътварка, Текстилна фабрика в Габрово,Първата пивоварна в
България” Каменица” в Пловдив, Дружество за електрическо осветление в
София,
-графични изображения- Стопански резултати,1911г.
-документи- Закон за насърчаване на местната индустрия от 1909г. ; Още за
външната търговия..,Първото българско земеделско-промишлено изложение
Понятия
Нови- Ориента,Кооперативи,Капитали
Използвани методи :
– устно изложение : уводна беседа, разказ, обяснение
– текстови : учебник, исторически документ
– нагледни : изображения от учебника
План на урока
Всеобщ напредък в началото на XX век. БЪЛГАРСКОТО
ЧУДО“ В СЪРЦЕТО НА БАЛКАНИТЕ
1.Условия и идеи за стопански напредък
2.Развитие на земеделието
а.) по-широко използване на машини
б.) разширяване на обработваемите площи и добива
в.) възникване на кооперативи
3. Индустриален подем
4.Вътрешна и външна търговия
а.)развитие на търговски взаимоотношения с други страни
в.) вносът надвишава износа
ХОД НА УРОКА
А)Учебният час започва с проверка на домашната работа, като успоредно с
това се задават контролни въпроси на учениците,по предходната тема:
-Как се развива стопанската политика по време на управлението на
Ст.Стамболов и Константин Стоилов?
-Какъв закон излиза през 1895г.?
- Кое е преобладавало в българската търговия?( вносът или износът)
Б)Преход към новата тема, чрез изложение и поставяне на проблемен въпрос
Проблемен въпрос : С какво се характеризира стопанското развитие на
България в началото на XX век?
В) Поставяне на темата
Г) Изложение по конспект и разказ-беседа по всяка точка,успоредно с това се
задават въпроси на учениците по отделните точки,за затвърждаване на новите
знания.
Д) Работа с изображения, документи,речник с понятия и въпроси към тях.
Е)Заключение: Обобщаващ разговор чрез Евристична беседа насочена към
обстоятелствата ,които водят към високите резултати ( а именно
инициативност,пробивност,отвореност към Европа,както и привличането на
чужди капитали)
Отговор на поставения в началото на часа проблемен въпрос.
Ж) Поставяне на домашна работа: задачите от учебната тетрадка
Осъвременяване : Съпоставка между използваните селскостопански машини
в началото на XXвек и тези,които днес се използват за обработването на земя.
Индустриалният напредък днес- появата на метрото; нови магистрали,развитие
на вносната и износна търговия днес.
Методическа разработка на урок по история и цивилизация на тема:
Българското общество през военните години
Войната и хората
Разработил : Нина Илиева
Специалност: История
Ф.номер : 2315
Обща характеристика
Училище: 133 СОУ “ А.С. Пушкин “, гр. София
Учебен предмет : История и цивилизация
Издателство: Просвета , автори - М. Радева, Анна Бошнакова
Клас: 6 клас
Тип на урока: комбиниран урок
Цели на урока :
?Образователни – Акцентира се върху войните в началото на
XXвек,надеждите които носят за българското общество.Ролята на
Великите сили,които използват тези надежди,като средство за
решаване на своите междудържавни проблеми. Обръща се внимание и
на страданието на българските войници,в името на идеал,който се
разбива и рухва.
?Ценностна система – Учениците да разберат,че войната носи
единствено болка и тежки последици за хората и обществото като
цяло. И да покажат уважение към загиналите във войните,без
значение от етническата им принадлежност. Освен това се цели
учениците да съумеят да покажат съпричастност към хората
принудени по политически или други причини да напуснат родината си.
(бежанците)
?Развиващи цели – Извличане на информация от изображения,работа
анализ на исторически документи,работа с карта и анализ на войните
в началото на XXвек( причини,начало,ход на военните
действия,последици,мирни договори)
Дидактически средства
– изображения – Военно учение на Шипка,Военният клуб в София,Орден за
храброст, Доброволки от Българския Червен кръст,Арестувани
войници,Майката на Димчо Дебелянов,Из Македония,1917г.
-документи – Описание на офицерите от началото на XXв.,Условия за
примирие между България и Антантата,Солун 29.09.1918г,Още за..изпитанията
през военните години, Военните паметници на България,Димчо Дебелянов
Понятия
Опорни- външна политика,бежанци
Използвани методи :
– устно изложение : беседа, разказ, обяснение
– текстови : учебник, исторически документ

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
27 мар 2020 в 22:55 родител
15 мар 2020 в 19:32 ученик на 16 години от София - 113 СОУ "Сава Филаретов", випуск 2024
06 мар 2020 в 11:58 потребител
05 мар 2020 в 15:39 в момента не учи на 46 години от Бургас
24 фев 2020 в 17:02 в момента не учи на 34 години
23 фев 2020 в 21:15 учител на 42 години от София
19 фев 2020 в 13:10 студент на 32 години от Пловдив - Паисии Хилендарски, випуск 2015
28 яну 2020 в 20:31 родител на 40 години
02 дек 2019 в 12:06 ученичка на 25 години от Благоевград - НХГ "Св. св. Кирил и Методий", випуск 2013
22 ное 2019 в 10:58 ученик на 22 години от Враца - ПМГ "Академик Иван Ценов", випуск 2016
 
Домашни по темата на материала
Балканска история анализ по теми
добавена от NIKITA6 01.11.2016
1
4
Подобни материали
 

Тест по история - 2 част

30 май 2007
·
1,181
·
3
·
230
·
4

Тестът по история е предназначен за всички форми на обучение. Достатъчни са дори 20-30 минути за да го направите. Състои се от 9 въпроса и разяснения след тях. Има и скала за оценка.
 

Славяни. Произход, разселване и идването им на Балканския полуостров

01 апр 2006
·
860
·
8
·
1,403
·
1,916

Славяни. Произход, разселване - поминък и обществен живот, уръдия на труда, вярвания, заселване на Балканския полуостров и последици.
 

Въведение в Стопанската история

03 яну 2008
·
319
·
2
·
197
·
109
·
1

Стопанската история като самостоятелен предмет и като учебна дисциплина възниква в западна Европа през втората половина на 19 век.
 

Тест по История — Първо българско царство

05 авг 2008
·
585
·
4
·
380
·
5

Тестът съдържа въпроси от темата: История на България (Първо българско царство). Подходящ е за ученици и кандидат-студенти за подготовка, тестване на знанията или просто преговор. След отговорите е даден примерен критерий за оценка.
 

Тест за V клас по история

09 юли 2007
·
945
·
2
·
208
·
9

Предназначен за учители и ученици - тест входно ниво за V клас по история
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по История
История и цивилизации - 5 клас
изходен тест по История за Ученици от 5 клас
Тестът е за проверка на знанията на учениците в края на годината по предмета. Съдържа и въпроси с повече от един верен отговор.
(Лесен)
19
57
1
3 мин
04.07.2019
Изходно ниво по история за 8-ми клас
изходен тест по История за Ученици от 8 клас
Тестът е изходно ниво, изработен е по новата учебна програма за 8-ми клас по "История и цивилизации". Всеки въпрос в него има само един верен отговор.
(Лесен)
17
32
1
3 мин
13.08.2019
» виж всички онлайн тестове по история

Методическа разработка на уроци по История 6-ти клас

Материал № 1245698, от 12 юни 2016
Свален: 95 пъти
Прегледан: 154 пъти
Предмет: История
Тип: Курсова работа
Брой страници: 13
Брой думи: 3,065
Брой символи: 19,100

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Методическа разработка на уроци по История 6-ти ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Даниела Генчева
преподава по История
в град Пловдив
с опит от  66 години
5 563 33

Виктор Костадинов
преподава по История
в град Разград
с опит от  3 години
175 33

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения