Големина на текста:
Планконспект
на урок по математика
за III клас
Учебник: ИздателствоПросвета“ /урок 108, стр. 121/
Авторски колектив: А. Манова, Р. Рангелова, Ю. Гарчева
I.Тема на урока: Събиране и изваждане на числата до 1 000 /Годишен
преговор/
II.Тип на урока: Урок за обобщаване и систематизиране на знанията
III.Цели на урока:
1. Да се обобщят и систематизират знанията на учениците за събиране и
изваждане на числата до 1 000;
2. Да се затвърдят уменията за решаване на текстови задачи;
3. Да се затвърдят знанията за изучените мерни единици за дължина.
IV. Задачи:
1. Образователни:
да се обобщят и систематизират алгоритмите за събиране и изваждане на
числата до 1 000 без и с преминаване;
да се затвърдят и обобщят уменията за намиране на неизвестно събираемо и
неизвестно умаляемо;
да се затвърдят и систематизират уменията за съставяне на текстови задачи по
чертеж.
2. Възпитателни:
формиране на собствена позиция;
възпитаване на отговорност при изпълнение на задачите за самостоятелно
решаване;
възпитаване на отговорност при работа в екип.
3. Развиващи:
развиване на мисловните способности на учениците;
развитие на логическото мислене.
V. Методи и похвати: беседа, обяснение, работа с учебника и учебната
тетрадка, самостоятелна работа, работа по групи, работа с дидактичен
материал.
VI. Предварителна подготовка:
1. На учителя: изписване на учебното съдържание на класната дъска,
подготовка на допълнителни материали за самостоятелна, групова и домашна
работа.
2. На учениците: организиране на работното място и осигуряване на
необходимите учебни пособия.
VII.Реализирани междупредметни връзки: Български език и
литература, Човекът и природата.
VIII.Ход на урока:
1. Представяне.
2. Проверка готовността за работа.
Учител: Днес съм поканила за наш гост една птица. Досетихте ли се коя е тя?
/показвам рисунка на сова/
Ученик: Това е сова.
Учител: Точно така! Това е сова. Знаете ли какво символизира совата?
Ученик: Совата е символ на знанието.
Учител: Точно така, совата символизира знанието. И тъй като вие сте на прага
на завършването на III клас, тя иска да разбере какво сте научили по
математика.
Учител: Първата задача, която ви е подготвила совата е следната: Помогнете на
пчеличките да открият своя кошер и да се скрият от дъжда, като решите
правилно задачите. /Ученици излизат и свързват всяка пчеличка с нейния
кошер , като пресмятат наум числовите изрази: 300 + 200; 500 –300; 500 –
200; 400 + 30; 430 30; 430 400; 800 + 6; 806 – 800; 806 –6; 900 + 25; 925
900; 925 –25 /
Учител: Браво, деца, справихте се чудесно! Много бързо помогнахте на
пчеличките да открият своя кошер и да се скрият от дъжда.
Учител: Кои действия извършихте, за да им помогнете?
Ученик: За да помогнем на пчеличките, извършихме действията събиране и
изваждане.
Учител: Как извършихте тези действия?
Ученик: Извършихме тези действия наум.
Учител: Защо не се наложи да записвате задачите?
Ученик: Не се наложи за ги записваме, защото при тези задачи няма преминаване
и се смятат бързо и лесно.
Учител: Как се наричат числата при действие събиране?
Ученик: Числата при действие събиране се наричат: събираемо, събираемо,
сбор.
Учител: Как се наричат числата при действие изваждане?
Ученик: Числата при действие изваждане се наричат: умаляемо, умалител,
разлика.
Учител: Точно така, деца!
3. Обявяване на темата
Учител: Днес с вас ще събираме и изваждаме числата до 1 000. Запишете в
тетрадките за работа в клас темата: Събиране и изваждане на числата до 1 000.
Темата ни днес е част от системата уроци за годишен преговор по математика.
Учител: Следващото предизвикателство на совата към вас е зад. 1 от учебника
по математика. Отворете учебниците на стр 121. Нека прочетем зад.1. Как
правим проверка на действие изваждане?
Ученик: Проверка на действие изваждане правим, като съберем разликата с
умалителя.
Учител: Точно така. Задачата ще решите самостоятелно в тетрадките за работа
в клас. Започвайте работа.
Учител: Нека проверим. /Проверката се извършва на дъската./
Учител: По какво се различава намирането на разликата в първия, третия и
четвъртия пример?
Ученик: Различават се по това, че в първия пример няма преминаване, в третия
има преминаване от стотици в десетици, а в четвъртия има две преминавания.
Учител: При решаването на кои задачи се затруднихте най-много? Защо?
Ученик: Затрудних се най-много при решаването на четвъртия и петия пример,
защото има две преминавания и трябва повече да се внимава.
Учител: Кое е основното правило, което трябва да спазваме, когато събираме и
изваждаме? От кой ред започваме действията събиране и изваждане?
Ученик: Действията събиране и изваждане започваме от реда на единиците.
Учител: Точно така, започваме от реда на единиците и внимаваме за
подреждането при вертикален запис на задачата.
Учител: Нека преминем към зад. 1 от учебната тетрадка, стр. 31 /самостоятелна
работа/
Учител: Кой от двата сбора пресметнахте по-лесно? Защо?
Коя от двете разлики пресметнахте по-лесно? Защо?
Ученик: Пресметнахме по-лесно първия сбор и първата разлика, защото при тях
няма преминаване.
Учител: А сега совата предлага да направим математическа диктовка.
Намерете сбора, ако едното събираемо е 489, а другото е 296.
Намерете разликата, ако умаляемото е 703, а умалителят 239.
Към числото 423 прибавете разликата на числата 517 и 356.
Проверка: Ученици четат задачата и решението.
Учител: Какъв е редът на действията в числови изрази, които съдържат скоби?
Ученик: В числови изрази, в които има скоби, първо се извършва действието в
скобите.
Учител: Като имате пред себе си всички тези различни случаи какъв извод
може да направите как се събират и изваждат числата до 1000? Има ли нещо
по-различно от събирането и изваждането на числата до 100?
Ученик: Числата до 1000 се събират и изваждат точно както и числата до 100, но
се извършват действия и в реда на стотиците.
Учител: Следващото предизвикателство на совата към вас е намиране на
неизвестно число. Ще и покажете как намирате такова число със зад. 2 от
учебната тетрадка. Разгледайте задачите. Какви са неизвестните числа?

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
19 май 2019 в 14:24 учител на 67 години
16 май 2019 в 14:23 студент на 27 години от Благоевград - Югозападен университет "Неофит Рилски", факулетет - Педагогика, специалност - ПНУП, випуск 2015
16 май 2019 в 11:44 ученичка на 29 години от Каварна - СОУ "Стефан Караджа", випуск 2008
15 май 2019 в 19:54 студент на 39 години от Ботевград - Югозападен университет, факулетет - Правно - исторически, специалност - ПНУП, випуск 2014
14 май 2019 в 20:46 учител на 44 години от Димитровград - ОУ "Алеко Константинов", випуск 2015
14 май 2019 в 15:23 студентка на 34 години от Свищов - Стопанска академия "Д. А.Ценов", факулетет - Факултет производствен и търговски бизнес, специалност - Икономика на туризма, випуск 2017
14 май 2019 в 10:48 в момента не учи на 26 години
10 май 2019 в 08:53 студент на 26 години от Смолян - Филиал на ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - педагогика, специалност - НУПЧЕ, випуск 2019
09 май 2019 в 21:51 ученик от Гоце Делчев - Второ ОУ "Гоце Делчев"
06 май 2019 в 22:07 студент на 37 години от Враца - ВТУ "Св. Св.Кирил и Методий", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2017
 
Домашни по темата на материала
моля помогнете по математика
добавена от bless 31.03.2018
1
6
План конспект на урок по математика
добавена от hris_valk 23.01.2017
1
60
Подобни материали
 

Методическа разработка на урок по математика за IV kлас

31 яну 2009
·
1,466
·
7
·
803
·
2,878
·
5
·
3

Примерна разработка на урок по матеметика за 4 клас
 

Уроци по математика ІІ клас

07 юли 2008
·
3,289
·
11
·
982
·
4,820
·
9
·

Урок по математика за 2 клас на тема: умножаване с числото 5!
 

Задачи, давани на конкурсен изпит за прием в математическите гимназии

04 юни 2007
·
540
·
28
·
1,150
·
716
·
1

Задачи от конкурсни изпити по математика, заеднос решенията.
 

Урок по математика за 3 клас

07 апр 2009
·
340
·
4
·
727
·
614
·
1

Учителят поздравява учениците, проверява присъстващите, подготвените учебни материали и пособия неоходими за провеждането на часа....
 

Намиране на неизвестно делимо

27 сеп 2009
·
506
·
7
·
390
·
971
·
3

Миналите часове упражнихме действията умножение и предимно деление на трицифрено число с едноцифрено със и без получаване на остатък...
 
Онлайн тестове по Математика
Тест по математика за 7-ми клас (за края на първи срок)
междинен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тестът е подходящ за всички ученици от 7-ми клас, на които им предстои НВО. Съдържа 20 въпроси със задачи, които имат само един верен отговор.
Тестът е изготвен от:
Радка Кънчева преподавател
(Лесен)
20
27
1
11 мин
30.09.2016
Тест по Математика за 6-ти клас над раздел "Дроби"
тематичен тест по Математика за Ученици от 6 клас
Тестът е тематичен над Дроби и е подходящ за всички ученици от 6-ти клас с нуждата за опресняване на своите знания от миналата година. Средно ниво на трудност - 10 задачи, само един верен отговор на въпрос.
(Труден)
10
43
1
2 мин
11.04.2017
» виж всички онлайн тестове по математика

План-конспект на урок по математика за 3-ти клас

Материал № 1241363, от 19 май 2016
Свален: 365 пъти
Прегледан: 645 пъти
Предмет: Математика
Тип: Урок
Брой страници: 7
Брой думи: 1,504
Брой символи: 8,428

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок по математика за 3-ти клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Маруся Мюфтийска
преподава по Математика
в град Разлог
с опит от  28 години
8

Виторио Белоречки
преподава по Математика
в град София
с опит от  4 години
162 18

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения