Големина на текста:
ПЛАН – КОНСПЕКТ
на методическа разработка на урок по
информатика/ИТ
Име и фамилия:
Специалност: Квалификационен курс по Информатика и
информационни технологии
Учебен предмет: Информационни технологии
Клас:. 10
а
Базово училище:
Форма на обучение: ЗП
Тема по учебна програма: Експлоатация на БД. Режими на работа.
Разглеждане на данни
Дата: 18.12.2014г.
Необходима техническа и технологична база: Черна или бяла дъска,
тебешир или маркер, електронен прожектор ако е възможно, учебник или
учебно пособие, презентация, компютър и др.
Дидактически материали: Учебник, бяла дъска и маркер, учебни
пособия, компютър;
Необходими опорни знания и умения: Ученикът трябва да знае как
какво е БД, как се създават таблици и форми в програмата Access 2010,
какво е релация в БД.
Цели на урока:
? Образователни: Придобиване на знания, за различните режими на
работа и начините за разглеждане на данни в Access 2010.
1
? Възпитателни: Формиране у учениците интерес към
информационните технологии, СУБД и мотивация за изучаването на нови
теми за създаване на БД.
? Практически: Прилагане на овладените знания в задачи, свързани с
житейски ситуации.
Тип на урока – За нови знания.
Използвани методи:
? Устно изложение: обяснение;
? Нагледни: нагледни материали ( презентация );
План на урока:
1.Режими на работа
1.1 Режим на проектиране
1.2 Режим на използване
2.Разглеждане на данни
а) Разглеждане на данни чрез използване на таблици
б) Навигация в таблица
в) Разглеждане на данни чрез използване на форми
Ход на урока:
? Въведение
Продължителност: 10 минути.
Здравейте!
Казвам се Емилия Солакова и този час щи вода часът Ви по
Информационни технологии.
Преговор:
2
В предходният урок се запознахте, с това как се създават форми
( формуляри ) в БД, като създадохте формуляри в БД за „Хотелски
резервации”.
Също така научихте как се попълва информация в БД.
Нека накратко преговорим всички тези знания:
1.Какво е База от данни (БД ) ? - под БД се разбира съвкупност
от данни , съхранени и организирани по определен начин, така че да могат
да бъдат ефективно обработени с компютър.
2.А СУБД ? - за обработват големи потоци от данни е подходящо
да се използват специализирани софтуерни СУБД, които се грижат за
създаването, поддържането и експлоатацията на БД.
3.Какви начини за създаване на форми в БД познавате ?
Автоматично генериране на формуляр чрез бутона Form;
Генериране с използване на програма помощник ( Wizard ).
Ръчно изработване на формуляр чрез бутона Form Design.
Този час ще ви запозная с режимите на работа и начините за
разглеждане на данни в БД.
?Същинска част
Продължителност: 20 – 25 минути.
1.Режими на работа
1.1 Режим на проектиране
1.2 Режим на използване
След зареждане на съществуващ файл с БД на екрана се появява
основния прозорец на програмата. В лявата част на този прозорец в панела
All Access Objects се визуализира пълен списък с имената на всички обекти
в БД, който е категоризиран в зависимост от типа на обектите. ( Кои са
различните типове обекти в БД? ) При необходимост този списък може да
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
17 май 2020 в 18:51 учител от Казанлък
16 май 2020 в 16:03 учител на 34 години от Септември - ОУ "Христо Ботев", Семчиново, випуск 2014
15 май 2020 в 19:07 студент на 27 години от София - Технически университет - София, випуск 2019
12 май 2020 в 11:51 потребител на 10 години
11 май 2020 в 21:39 в момента не учи
11 май 2020 в 09:41 студент на 37 години от Сливен - Инженерно- педагогически факултет към ТУ- София, факулетет - ИПФ - Сливен, специалност - АИУТ, випуск 2020
09 май 2020 в 14:51 ученик на 19 години от София - 001 АЕГ, випуск 2020
05 май 2020 в 09:07 потребител
 
Подобни материали
 

Разработка на урок по Информатика


Модул: Програмиране. Алгоритмични структури от данни Тема от учебната програма: Програмиране с QBasic Тема: Упражнение върху основи на програмирането с езикът QBasic Вид на урока: урок за упражнение, в компютърен кабинет, продължителност 40 минути
 

Компютърни мрежи

06 ное 2007
·
372
·
6
·
1,956

Компютърната мрежа представлява свързани помежду си компютри позволяващи непосредствен обмен на информация без за целта да се необходими външни носители.
 

Устройства и носители за запаметяване на данни

20 фев 2006
·
772
·
2
·
525
·
219

Устройства и носители за запаметяване на данни.
 

Уроци - Microsoft Access 2003

12 дек 2007
·
823
·
13
·
1,591
·
2

Намирането на записите или информацията в голямата база от данни може да се оприличи на търсене на игла в купа сено, ако не беше Find.
 

Да се създаде база данни за нуждите на зеленчукова борса

16 окт 2009
·
124
·
11
·
377
·
131

В построената по горе ERD таблица са изобразени връзките за нуждите на зеленчукова борса...
1 2 3 4 5 » 6
 
Онлайн тестове по Информатика, ИТ
Информационни технологии
междинен тест по Информатика, ИТ за Ученици от 8 клас
Тест за установяване на междинни знания на учениците, съобразен с новата учебна програма.
(Лесен)
15
14
1
2 мин
15.11.2019
Тест за компютърна грамотност
изпитен тест по Информатика, ИТ за
Тест за проверяване нивото на компютърна грамотност. Базови умения за работа с компютър и начална текстообработка. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Лесен)
22
13
1
3 мин
13.09.2019
» виж всички онлайн тестове по информатика, ит

План-конспект на методическа разработка на урок по информатика

Материал № 1237482, от 29 апр 2016
Свален: 84 пъти
Прегледан: 177 пъти
Предмет: Информатика, ИТ
Тип: Урок
Брой страници: 12
Брой думи: 1,547
Брой символи: 8,964

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на методическа разработка на урок ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Мирела Любенова
преподава по Информатика, ИТ
в град Асеновград
с опит от  2 години
11

Пенка Кръстева
преподава по Информатика, ИТ
в град Пловдив
с опит от  6 години
42

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения