Големина на текста:
1
Тема на урока – Бъдеще време в миналото. Значение и форми
I.Вид на урока – урок за нови знания
II.Методи – лекция, беседа, упражнение
III.Цели на урока:
1.Образователни:
-запознаване със значението и формите на бъдеще време в миналото;
-овлядяване на нови знания, свързани със значението на бъдеще време в
миналото;
-утвърждаване на знанията за сложните глаголни форми;
- умение за съпоставка с взетите дотук глаголни форми;
2.Развиващи:
-вникване в учебния материал и неговото разбиране;
-чрез съпоставянето с останалите глаголни форми да се постигне
диференциацията на бъдеще време в миналото от останалите;
-правилно и целесъобразно използване на получените знания в обучението
по български език;
IV.Задачи на урока:
-Да се обясни значението и формите на бъдеще време в миналото;
-Да се съпостави бъдеще време в миналото, спрямо останалите, които
учениците познават, като се представят примери, с които нагледно да се
обяснят значението и смисъла на формите на това време;
-учениците да затвърдят знанията си за сложните глаголни форми;
-учениците да се научат да разпознават миналите времена;
-Да се разяснят новите термини, свързани с този урок;
V.Ключови думи: минало време, бъдеще време, действие, минал ориентационен
момент;
VI.Предварителна подготовка за урока:
Методическа:
-Изработване на план на урока;
2
-Изработване и разпределение на времето;
-Формулиране на въпросите за беседа с учениците;
VII.Използвани материали:
-Учебник по български език за 6. клас, издателство “Просвета“;
VIII.Ход на урока:
1.Организационна част:
-Поздрав към учениците;
-Проверка на присъстващите;
-Проверка за наличието на необходимите материали;
-Проверка на домашна работа, ако има зададена в предходния час по
български език; (Ако има нещо неясно, учителят дава кратко разяснение по
темата за домашна работа)
2. Актуализиране на стари знания и въведение в новия урок:
Учител: Предния час се запознахте със значението и формите на минало
предварително време. Както знаете, то е сложно глаголно време. Нека си припомним
кои сложни глаголни форми познаваме?
Ученик: Бъдеще време, формите за минало неопределено време и минало
предварително време.
Учител: Добре! А защо ги наричаме сложни глаголни форми?
Ученик: Защото са глаголни форми, които са съставени от повече от една дума.
Учител: Как се образуват сложните глаголни времена?
Ученик: Сложните глаголни времена се образуват от форми на спомагтелните глаголи
„съм“ ( бъда ) и „ща“ плюс + форми на спрегаемия глагол.
Учител: Чудесно! Днес ще се запознаем със следващата сложна глаголна форма.
Запишете заглавието на днешния урок:
3
Бъдеще време в миналото
Учител: Кои са моментите според които определяме времето на глаголите?
Ученик: Сегашен момент, минало момент и бъдещ момент.
Учител: Обяснете всеки от моментите!
Ученик: Сегашен момент е моментът на говорене, минал момент е моментът, който
предхожда момента на говорене, а бъдещ момент е този след момента на говорене.
Учител: Точно така! Или иначе казано: сегашният момент е моментът на говорене,
който изразява едновременност, миналият момент е предхождащият момента на
говорене и изразява предходност спрямо момента на говорене, а бъдещият момент –
следходност спрямо момента на говорене. Сега нека си припомним наученото за
предходните сложни времена – минало неопределено и минало предварително.
Спрегнете глаголът пея в двете минали времена.
/Ученик излиза на дъската и изпълнява задачата/
Спрежение в минало неопределено време:
1л.ед.ч. пял съм1л.мн.ч. пели сме
2л.ед.ч. пял си2л.мн.ч. пели сте
3л.ед.ч. пял е3л.мн.ч. пели са
Спрежение в минало предварително време:
1л.ед.ч. аз бях пял1л.мн.ч. ние бяхме пели
2л.ед.ч. ти беше (бе) пял2л.мн.ч. вие бяхте пели
3л.ед.ч. той/тя/то беше (бе) пял3л.мн.ч. те бяха пели
Учител: Точно така! Нека сега започнем с едно изречение:
Пример: Вчера, когато дойде, бях приключил с уроците, защото щях да ходя на кино.
Кои глаголни форми разпознавате тук?
Ученик: „дойде“ е минало свършено време, а „бях приключил“ минало предварително
време.
Учител: Точно така, ако си спомняте, бях ви предоставила същото изречение като
пример за минало предварително време, но сега го разширих с „защото щях да ходя на
кино“. Нека отново позиционираме глаголните форми върху оста на времето.
/Учителят чертае оста на времето на дъската/

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
30 мар 2021 в 23:39 студент на 50 години от София - СУ "Св. Климент Охридски", факулетет - Факултет по начална и предучилищна педагогика, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2024
23 мар 2021 в 12:54 учител
23 мар 2021 в 10:40 учител на 32 години
02 мар 2021 в 09:07 родител на 52 години
01 мар 2021 в 15:29 учител на 28 години от Враца - СОУ "Васил Кънчов", випуск 2022
26 фев 2021 в 11:50 студентка на 34 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2020
24 фев 2021 в 14:10 студент на 30 години от Велико Търново - Великотърновски университет "Св.Св.Кирил и Методий", факулетет - Филологически факултет, специалност - Български език и история, випуск 2014
17 фев 2021 в 19:04 в момента не учи на 30 години от Бургас
16 фев 2021 в 14:44 учител на 42 години от Гоце Делчев - ОУ "Иван Вазов", с. Буково, випуск 2021
01 фев 2021 в 16:40 учител на 42 години от Поморие - ОУ "Христо Ботев", с. Ахелой, випуск 2021
 
Подобни материали
 

Сложни глаголни времена

21 апр 2010
·
344
·
3
·
454
·
1,787
·
1
·

Минало неопределено време, бъдеще време в миналото, минало предварително време. Примери, особености и определения....
 

Минало и бъдеще

22 юли 2008
·
86
·
4
·
406
·
121

Възгледите ми по темата за връзката между минало и бъдеще и историята, като част от познанието на човека.
 

Нелични глаголни форми.Структура на партиципиалната система

30 яну 2009
·
148
·
2
·
248
·
273

Дълго време се е считало, че неличните глаголни форми са : причастия, деепричастие, остатъци от инфинитив и отглаголните съществителни, образувани със суфиксите –не и –ние...
 

Теориите за българските глаголни времена

16 юли 2008
·
342
·
16
·
3,234
·
383
·
1

Тук става въпрос за траял известно време процес. Ако действието се схваща вътрешно за себе си като завършена цялост се употребява свършеният глаголен вид /След това избяга и никога не се върна./.
 

Моето виждане за най-добрия учител

22 яну 2008
·
636
·
2
·
241
·
1,018
·
1

Какъв трябва да е съвременния учител? Той трябва да носи с чест тази си отговорност, непрестанно да се учи, да обогатява своя опит за да го предава на другите, да следи за новостите, за да бъде техен носител, да предизвиква уважение с културата си...
1 2 3 4 5 »
 
Онлайн тестове по Български език
Изходно ниво по български език за 4. клас
изходен тест по Български език за Ученици от 4 клас
Тестът обхваща учебен материал за 4 клас и е за проверка на усвоените знания през годината. Включени са въпроси само с един верен отговор.
(Лесен)
30
52
1
8 мин
05.12.2019
Тест по БЕЛ за зрелостници
изходен тест по Български език за Ученици от 12 клас
Теста е предназначен за проверка на знанията на учениците по български език и литература преди ДЗИ. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
10
66
1
19.12.2019
» виж всички онлайн тестове по български език

Урок по Български език на тема "Бъдеще време в миналото. Значение и форми"

Материал № 1230065, от 19 мар 2016
Свален: 113 пъти
Прегледан: 141 пъти
Предмет: Български език
Тип: Урок
Брой страници: 9
Брой думи: 2,131
Брой символи: 11,953

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Урок по Български език на тема "Бъдеще време в  ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Таня Стоева
преподава по Български език
в град Кърджали
с опит от  2 години
55

Ирен Кълвачева
преподава по Български език
в град Пловдив
с опит от  3 години
302 25

виж още преподаватели...
Последно видяха материала