Големина на текста:
Задължителна подготовка – 3. Клас
Тема на урока: „Пред картата на родината
Продължителност – 1 учебен час – 40 мин.
Тип на уроказа нови знания
Цели на урока:
?Пропедевтика на понятието карта;
?Да се усвоят знания за способите за изобразяване на повърхнината и водите на
картата;
?Да се формират знания за условните знаци на картата;
?Да се формират умения за четене на картата по отношение на; условните знаци
и цветовете; главните и междинни посоки на света на картата;
?Да се възпитава любов към родината и гражданско съзнание.
Очаквани резултати по темата:
?Използва картата като източник на знания.
?Описва способите за изобразяване на
?повърхнината и водите на картата.
?Разпознава някои от условните знаци на картата (държавна граница, селище,
?връх, полезни изкопаеми).
?Определя главните и междинните посоки на света.
Ключови понятия и знания на практическа основа:
Карта, условни знаци,главни и междинни посоки на света.
Междупредметни връзки: БЕЛ, математика
Методи: беседа, работа в екип, стратегиятаДесетминутно непрекъснато писане
Дидактически средства:
Материали за учителя: Учебник, книга за учителя; Учебен атлас; Природна карта на
България;
Карта на Европа.
Материали за ученика: Учебник и учебна тетрадка;Учебен атлас.
План на урока:
1.Какво е карта?
2.Как е представена родината ни на картата?
3.Условни знаци на картата.
4.Цветове на картата.
5.Посоки на света: главни и междинни.
Ход на урока:
Организационна част- проверка на готовността на учениците за часа- учебник, учебна
тетрадка, материали.
oСъбуждане на интереса
За актуализация на знанията и подготовка за работата през часа се използва стратегията
Десетминутно непрекъснато писане“.Класът се разделя на 3 групи.Първата разкрива смисъла
на понятието родина.Втората работи върху символите на държавата, а третата- къде се
намира нашата страна .След приключване на писането информацията се споделя в групите,
след което се обсъжда с класа.
oВтора фазаосъзнаване на смисъла“:
Информацията от третата група за разположението на България се използва, за да се
направи преход към новата тема.Акцентът е върху това, че учениците имат представа за
разположението на България на географската карта.Разглежда се картата на България и се
уточнява , че тя ни помага да определяме мястото на дадени обекти на земната
повърхност.Осмисля се понятието карта: Географската карта е умалено изображение на
земната повърхност върху равнина . На нея родината ни е представена с помощта на условни
знаци в много умален вид.
Съобщава се темата и се записва на дъската.
Класът се разделя на 3 групи.На всяка от тях се поставя задача дасъбератсведения от
текста и илюстрациите в учебника за условните знаци, цветовете на картата и посоките на
света.
Време за работа: 10 мин.
Насочващи въпроси към първата група, която трябва да проучи условните знаци на картата.
П: Какво представляват условните знаци?За какво служат?
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
14 ное 2020 в 12:08 потребител
07 ное 2020 в 14:35 ученичка на 20 години от Котел - НУФИ "Филип Кутев", випуск 2019
06 ное 2020 в 10:28 учител на 43 години
30 окт 2020 в 14:37 студент на 39 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Филологически факултет, специалност - Български език и история, випуск 2016
23 окт 2020 в 10:16 родител на 36 години
22 окт 2020 в 11:53 студент на 39 години от Велико Търново - Великотърновски университет "Св.Св.Кирил и Методий", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Педагогика на деца със СОП, випуск 2021
19 окт 2020 в 21:49 учител на 47 години
16 окт 2020 в 19:38 студентка на 38 години от Бургас - Бургаски университет "Проф. Асен Златаров", факулетет - Обществени науки, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2017
16 окт 2020 в 11:22 студент на 29 години от Бургас - Университет "Проф.д-р Асен Златаров", факулетет - ФОН, специалност - Български език и история, випуск 2013
13 окт 2020 в 10:09 ученичка на 36 години от Нова Загора - СОУ "Христо Ботев"
 
 
Онлайн тестове по Човекът и обществото
Изходно ниво - Човекът и обществото - 4. клас
изходен тест по Човекът и обществото за Ученици от 4 клас
Теста е предназначен за ученици, обучаващи се по новата учебна програма. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Много лесен)
15
28
1
2 мин
07.02.2020
Човекът и обществото - НВО за 2017 г.
изходен тест по Човекът и обществото за Ученици от 4 клас
Тестът е за Националното външно оценяване в IV-ти клас на Министерството на науката и образованието от 16 май 2017 г. Всички включени въпроси са само с един верен отговор.
(Много лесен)
19
7
1
5 мин
10.05.2019
» виж всички онлайн тестове по човекът и обществото

Пред картата на родината - урок за 3-ти клас

Материал № 1227345, от 04 мар 2016
Свален: 125 пъти
Прегледан: 157 пъти
Предмет: Човекът и обществото
Тип: Урок
Брой страници: 6
Брой думи: 860
Брой символи: 4,910

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Пред картата на родината - урок за 3-ти клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Евелина Владимирова
преподава по Човекът и обществото
в град София
с опит от  2 години
73

Ралица Василева
преподава по Човекът и обществото
в град Варна
с опит от  26 години
184

виж още преподаватели...
Последно видяха материала