
ПЛАН – КОНСПЕКТ
НА ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ ПО БЕЛ
В IV „А“ ГРУПА „ЗВЕЗДИЧКА“
ОН: БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
ЯДРО: ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА
ТЕМА: „ДЯДОВАТА ПИТКА“ /ТРАЙКО СИМЕОНОВ/
ЦЕЛИ:
1.РАЗВИВАНЕ НА УМЕНИЯ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ПРОПУСНАТ ЕПИЗОД ОТ
ПРИКАЗКА.
2.ПРЕРАЗКАЗВАНЕ НА ПОЗНАТА ПРИКАЗКА.
ЗАДАЧИ:
1.ДА СЕ ЗАТВЪРДЯТ ЗНАНИЯТА НА ДЕЦАТА ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО НА
ПРИКАЗКАТА.
2.ДА Я РАЗКАЗВАТ ОТ ИМЕТО НА ГЕРОЙ.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
1.ДА УЧАСТВА АКТИВНО В УСТНА ДИАЛОГИЧНА ФОРМА НА
ОБЩУВАНЕ.
2.ДА ПРЕСЪЗДАВА КРАТКИ ПОВЕСТВОВАТЕЛНИ ТЕКСТОВЕ, КАТО СЕ
СЪОБРАЗЯВА СЪС СИТУАЦИЯТА НА ОБЩУВАНЕ.
КЛЮЧОВИ ДУМИ:
•ДЯДО, БАБА, ПИТКА, ЗАЙЧЕ, ВЪЛК, ЛИСИЦА, МЕЦА
ПЕДАГОГИЧЕСКА ТЕХНОЛОГИЯ:
1. ФОРМА – ЗАДЪЛЖИТЕЛНО РЕГЛАМЕНТИРАНА СИТУАЦИЯ
2. МЕТОДИ – ОНАГЛЕДЯВАНЕ, БЕСЕДА, ОБРАЗЕЦ,УПРАЖНЕНИЕ,
ИГРОВИ ПОХВАТИ, РИСУВАНЕ И ОЦВЕТЯВАНЕ.

3. СРЕДСТВА – ПРИКАЗКАТА „ДЯДОВАТА ПИТКА“, РАЗГОВОР, АНАЛИЗ,
МЕДИЯ
ХОД НА СИТУАЦИЯТА:
- Зная, че сте нетърпеливи и очаквате да посрещнете Дядо Коледа. И аз
като вас нямам търпение. Сутринта, когато дойдох видях, че има
оставен един подарък. Искате ли да го отворим и разберем от кого е?
/Изваждам следните предмети от кутията: диадема - питка,
играчки – зайче, вълк, мече и лисица и писмо/.
- Първо да прочетем писмото:
„Мили деца, моите помощници -джуджетата сутринта ви донесоха един
подарък от мен. Искам да разбера дали ще познаете от коя приказка са
героите и какво може да разкажете за тях?
- Правилно, те са от приказката „Дядовата питка“. Тя ви е позната, ние
сме я чели. Хайде де си я припомним.
/Пускам презентация и под формата на беседа припомняме
съдържанието на приказката/.
- Накъде тръгнала питката?
- Кой я срещнал? Какво и казал? Използвайте неговите думи.
- Защо Зайко не е изял питката?
- Защото тя му изпяла песен и се търкулнала.
- Каква песен му изпяла? Кой ще я каже?

- Кого срещнала след Зайко?
- Какво казал накрая Вълчо на питката?
- Накрая Лиса изяла ли питката?
- Какво се случило?
- Припомнихме си приказката, а сега ми кажете кои герои според вас
са добри и кои лоши и защо?
- С какви думи можем да ги опишем?
- Заекът, вълкът и мечката са добри, добродушни …..
- Лиса е лоша, лукава, лъжкиня ……………………….
- Разгледайте внимателно картините на монитора и кажете всички
моменти ли са нарисувани?
- Кой е пропуснатия момент? Разкажете го.
- Когато питката среща вълкът.
- Днес с вас ще си разнообразим играта, за да стане по – интересна
ще се опитаме да разкажем приказката от името на един герой. Този
герой ще бъде питката. Аз ще започна, някой от вас може да
продължи.
/Започвам да разказвам като слагам диадема и наметало/.
- Сега ще ви разкажа моята дълга история. Аз се родих в една къща,
където живеят бабата и дядото. Един ден на дядо му се дояло питка и
казал на баба да омеси и опече една питка. Започнала баба да меси,
месила, месила и после я опекла. Така се появих. И ето вижте каква
топла и вкусна питка станах аз.