Големина на текста:
ПЛАН – КОНСПЕКТ
НА ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ ПО БЕЛ
В IV „А“ ГРУПА „ЗВЕЗДИЧКА“
ОН: БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
ЯДРО: ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА
ТЕМА: „ДЯДОВАТА ПИТКА“ /ТРАЙКО СИМЕОНОВ/
ЦЕЛИ:
1.РАЗВИВАНЕ НА УМЕНИЯ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ПРОПУСНАТ ЕПИЗОД ОТ
ПРИКАЗКА.
2.ПРЕРАЗКАЗВАНЕ НА ПОЗНАТА ПРИКАЗКА.
ЗАДАЧИ:
1.ДА СЕ ЗАТВЪРДЯТ ЗНАНИЯТА НА ДЕЦАТА ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО НА
ПРИКАЗКАТА.
2.ДА Я РАЗКАЗВАТ ОТ ИМЕТО НА ГЕРОЙ.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
1.ДА УЧАСТВА АКТИВНО В УСТНА ДИАЛОГИЧНА ФОРМА НА
ОБЩУВАНЕ.
2.ДА ПРЕСЪЗДАВА КРАТКИ ПОВЕСТВОВАТЕЛНИ ТЕКСТОВЕ, КАТО СЕ
СЪОБРАЗЯВА СЪС СИТУАЦИЯТА НА ОБЩУВАНЕ.
КЛЮЧОВИ ДУМИ:
ДЯДО, БАБА, ПИТКА, ЗАЙЧЕ, ВЪЛК, ЛИСИЦА, МЕЦА
ПЕДАГОГИЧЕСКА ТЕХНОЛОГИЯ:
1. ФОРМА – ЗАДЪЛЖИТЕЛНО РЕГЛАМЕНТИРАНА СИТУАЦИЯ
2. МЕТОДИ ОНАГЛЕДЯВАНЕ, БЕСЕДА, ОБРАЗЕЦ,УПРАЖНЕНИЕ,
ИГРОВИ ПОХВАТИ, РИСУВАНЕ И ОЦВЕТЯВАНЕ.
3. СРЕДСТВА – ПРИКАЗКАТА „ДЯДОВАТА ПИТКА“, РАЗГОВОР, АНАЛИЗ,
МЕДИЯ
ХОД НА СИТУАЦИЯТА:
- Зная, че сте нетърпеливи и очаквате да посрещнете Дядо Коледа. И аз
като вас нямам търпение. Сутринта, когато дойдох видях, че има
оставен един подарък. Искате ли да го отворим и разберем от кого е?
/Изваждам следните предмети от кутията: диадема - питка,
играчки – зайче, вълк, мече и лисица и писмо/.
- Първо да прочетем писмото:
„Мили деца, моите помощници -джуджетата сутринта ви донесоха един
подарък от мен. Искам да разбера дали ще познаете от коя приказка са
героите и какво може да разкажете за тях?
- Правилно, те са от приказката „Дядовата питка“. Тя ви е позната, ние
сме я чели. Хайде де си я припомним.
/Пускам презентация и под формата на беседа припомняме
съдържанието на приказката/.
- Накъде тръгнала питката?
- Кой я срещнал? Какво и казал? Използвайте неговите думи.
- Защо Зайко не е изял питката?
- Защото тя му изпяла песен и се търкулнала.
- Каква песен му изпяла? Кой ще я каже?
- Кого срещнала след Зайко?
- Какво казал накрая Вълчо на питката?
- Накрая Лиса изяла ли питката?
- Какво се случило?
- Припомнихме си приказката, а сега ми кажете кои герои според вас
са добри и кои лоши и защо?
- С какви думи можем да ги опишем?
- Заекът, вълкът и мечката са добри, добродушни …..
- Лиса е лоша, лукава, лъжкиня ……………………….
- Разгледайте внимателно картините на монитора и кажете всички
моменти ли са нарисувани?
- Кой е пропуснатия момент? Разкажете го.
- Когато питката среща вълкът.
- Днес с вас ще си разнообразим играта, за да стане по – интересна
ще се опитаме да разкажем приказката от името на един герой. Този
герой ще бъде питката. Аз ще започна, някой от вас може да
продължи.
/Започвам да разказвам като слагам диадема и наметало/.
- Сега ще ви разкажа моята дълга история. Аз се родих в една къща,
където живеят бабата и дядото. Един ден на дядо му се дояло питка и
казал на баба да омеси и опече една питка. Започнала баба да меси,
месила, месила и после я опекла. Така се появих. И ето вижте каква
топла и вкусна питка станах аз.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Дядовата питка

План-конспект на педагогическа ситуация по БЕЛ в IV aгрупа. Цели: развиване на умения за откриване на пропуснат епизод от приказка. Преразказване на позната приказка...
Изпратен от:
Iovka Uzunova
на 2016-01-25
Добавен в:
Планове
по Български език
Статистика:
485 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове по Български език от Добрич за Учители несваляни с 4 страници Други
 
Домашни по темата на материала
"Обичам да пазарувам"-разказ по картина
добавена от petia_veleva_6262 20.02.2020
0
63
Подобни материали
 

Приказки и реалност

17 мар 2007
·
350
·
1
·
138
·
357
·
3

Изобщо - всичко си е приказка - лаф да става. Защото обикновените хорица с дни дискутират или някоя приказка от вестника, или поредния епизод на телевизионната приказка. Пък истинския живот - кой се интересува от него!?
 

Преразказ

05 мар 2011
·
132
·
2
·
310
·
790
·
1

План за преразказ на приказка и на художествен текст...
 

Какво значи да си герой днес

10 дек 2007
·
111
·
2
·
389
·
65
·
1

Колко хубаво! Пак е Събота и не сме на училище. Стоя си в удобното кресло и разлиствам старите си тетрадки по Литература. Чета си старите теми и изведнъж попадам на заглавието „Дон Кихот – един луд или герой?” -Я,колко интересно!...
 

Педагогическа ситуация - Книжарница

20 яну 2012
·
396
·
7
·
649
·
785
·
7

1. Образователно направление: Български език 2. Ядро: Свързана реч 3. Тема: Книжарница. 4. Задачи: Свързана реч – съставяне на описателен разказ, граматически правилна реч – съставяне на сложни съчинени изречения със съюза „и”...
 

План-конспект на ситуация по български език и литература в детската градина

02 дек 2011
·
1,405
·
2
·
709
·
3,744
·
5

Цел: осигуряване на оптимално за възрастта развитие на възможностите им за възприемане на достъпна литературно-художествена творба – приказка; провокиране емоционалната отзивчивост на децата...
1 2 3 4 »
 
Онлайн тестове по Български език
Части на речта
тематичен тест по Български език за Ученици от 6 клас
Тестът е подходящ за проверка на знанията на учениците върху части на речта. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Лесен)
18
57
1
20.03.2020
Тест по БЕЛ за 10. клас
изходен тест по Български език за Ученици от 10 клас
Тестът е подходящ за упражнение на знанията по БЕЛ при подготовката за НВО след 10. клас. Състои се от 11 въпроса само от затворен тип.
(Лесен)
11
1
3 мин
27.01.2023
» виж всички онлайн тестове по български език

Дядовата питка

Материал № 1220437, от 25 яну 2016
Свален: 485 пъти
Прегледан: 838 пъти
Предмет: Български език
Тип: План
Брой страници: 4
Брой думи: 562
Брой символи: 2,992

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Дядовата питка"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Тодор Коларов
преподава по Български език
в град Пазарджик
с опит от  15 години
6

Галина Иванова
преподава по Български език
в град София
с опит от  35 години
103

виж още преподаватели...
Последно видяха материала