Големина на текста:
Методическа разработка на урока Безопасност на движението по пътищата,
(VI клас, учебник М. Кабасанова и кол., изд. „ПросветаСофия”)
Тип на урока: за усвояване на нови знания, умения и навици
Вид на урока: комбиниран;
Цели:
1.Образователни:
-да се усвоят условията за безопасно пресичане на улицата и безопасно движение по пътя;
2.Възпитателни:
-Формиране на мироглед за същността на безопасното движение по пътя;
3.Развиващи:
-Развитие на умения за логическо мисленеанализ, обобщение, достигане до изводи;
Очаквани резултати:
Ученикът трябва да може да:
-Научи, че на водача на автомобил е необходимо определено време за реакция след
забелязване на опасността;
-Да знае, че след задействие на спирачката превозното средство изминава определен
спирачен път;
-Да спазва определено безопасно разстояние от автомобилите преди пресичане;
Понятия:
-Нови: време за реакция, спирачен път, безопасно пресичане;
Междупредметни връзки:
-СБезопасност на движението по пътищатаот часовете на класа и извънкласни форми от
1 до 5 клас;
Методическа система на урока:
-Подход: обяснителен;
-Методи:
*методи на изложение: разказ, беседа, обяснение;
*методи на самостоятелна работа на учениците: решаване на задачи;
- Прийоми: план; динамична рисунка;
- средства на обучение: учебник;
Проблемен въпрос: От какво зависи и какви правила трябва да спазваме за безопасното
движение по пътищата?
План на урока
1.Време за реакция
-ОпределениеВремето от момента, в който водачът забелязва опасността, до
момента, в който започва да реагира;
-Зависи отскорост, състояние на водача;
2.Спирачен път
-Определениепътя, който автомобила изминава от момента, в който е забелязал
опасността, до момента на пълното му спиране;
-Зависи отначалната скорост, състоянието на гумите и състоянието на пътната
настилка;
3.Безопасно разстояние
-Определениеразстоянието, което позволява на автомобила да спре напълно, преди
да Ви достигне;
4.Правила за безопасно пресичане
Ход на урока
1.Кратък организационен момент.
Учител: Добър ден ученици.
Представяне: Казвам се Мирела Маринова и съм студентка IV курс, специалност География и
биология в Шуменския университет и този час ще работим заедно.
Проверка за отсъстващи: Дежурният ученик да ми каже има ли отсъстващи?
2.Актуализация:
Фронтална проверка на знания:
1 въпрос: Ако камион и лек автомобил тръгнат едновременно от Шумен за Варна, кой ще пристигне
първи и защо?
-Пръв ще пристигне автомобила, защото развива по-висока скорост.
2 въпрос: Дайте определение за скорост?
-Скоростта е мярка за бързината на движението; път, изминат за секунда/час;
Индивидуална проверка на знания
1 въпрос: Кой ще изкаже формулата за намиране на скорост и ще я запише на дъската? По какви
формули се пресмята път и време за движение?
-Скорост = път/време ; v=s/t; t=s/v; s=v.t
2 въпрос: Кои са основните единици за измерване на скоростта?
-m/s; km/h;
3 въпрос: Дай определение за величина?
-Величина наричаме онези характеристики на телата, веществата и процесите, които се
изразяват с числа.
4 въпрос: Изкажи разликата между равномерно и неравномерно движение?
-При равномерното движение за еднакви интервали от време тялото изминава еднакви пътища, а
при неравномерното различни.
5 въпрос: Ще Ви продиктувам една задача, след като запиша данните на дъската някой ще излезе да я
реши. Останалите да работят самостоятелно в тетрадките си. При необходимост допълнете и
коригирайте.
Пътувате с автобус към морето. За 2 часа изминавате 260 км. С каква скорост се движи автобуса?
Дадено: решение:
s = 260 km v = s/t
t = h v = 260km/2h = 130km/h
v = ?
Фронтална беседа
1 въпрос: Разрешена ли е такава скорост за движение в България и по какви пътища?
- Да, по автомагистрала.
2 въпрос: Какви са максималните разрешения на скоростта в населено и извъннаселено място?

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
03 авг 2022 в 16:33 учител на 30 години от Пазарджик
 
 
Онлайн тестове по Контрол на пътното движение
Тест от листовките за кандидат-шофьорски курсове
изпитен тест по Контрол на пътното движение за Други
Тест от листовките за кандидат-шофьори за примерен изпит за правоспособност за управление на МПС. Съсредоточен е върху механиката и системите на автомобила. Съдържа 20 въпроса, всеки от които има само един верен отговор.
(Труден)
20
3
1
6 мин
03.11.2016
» виж всички онлайн тестове по контрол на пътното движение

Методическа разработка на урок по Безопасност на движението

Материал № 1206399, от 22 ное 2015
Свален: 220 пъти
Прегледан: 536 пъти
Предмет: Контрол на пътното движение
Тип: Урок
Брой страници: 6
Брой думи: 1,326
Брой символи: 7,689

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Методическа разработка на урок по Безопасност н ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала