Големина на текста:
План-конспект на урок по МАТЕМАТИКА
Изнесен от:
Фак.номер
Училище:
Клас: Втори,Урок 21,Учебник по Математика
Изд.Просвета
1.Тема на урока: Изваждане на двуцифрени числа от двуцифрени (35-13)
2.Вид на урока: за усъвършенстване на придобити знания, комбиниран;
3.Цели на урока:
Да се усвои алгоритъм за изваждане на двуцифрени числа без преминаване.
4.Дидактическа осигуреност на урока:Учебник,учебна тетрадка 2,химикал,тетрадка за работа
в клас.
5.Ход на урока:
№Структурен
компонент на
урока
Дейност на учителяДейност на ученицитеВреметраене
1.Подготвителн
а част
Здравейте деца,аз съм …… и
този час с вас ще работим
заедно по математика. Готови
ли сте за час?
Здравейте!
Да.
Отворете си тетрадките за
работа в клас,запишете си
датата.
Имаше ли проблем с
домашните работи?Кой ще
каже само резултатите?
Какво действие е използвано?
Всички си отварят
тетрадките,записват си датата.
Няколко деца казват
резултатите от домашните.
Събиране.
Как се нарича действието със
знак (+)?
А как се наричат числата?
А резултатът?
Събиране.
Събираеми.
Сбор.
5 мин
Как се нарича действието със
знак (-)?
А как се наричат числата?
А резултатът?
Изваждане.
Умаляемо,умалител.
Разлика.
2.Основна част
Деца , отворете учебниците си
на страница 23! Погледнете
рисунката горе и ми кажете
какво виждате?
(Децата обясняват, че виждат
двама работници ,
разтоварващи камион , в който
има касетки . Зад тях е
нарисувана и сергия с
продавач на плодове и
зеленчуци)
Според вас, кое
аритметично действие ни
Изваждане!
показва тази картина,
събиране или изваждане?
Защо мислите така?
Защото работниците свалят
касетките от камиона!
Точно така! А, сега
погледнете първия израз на
първа задача!
15-13=2
Колко единици и десетици
има в числото 15?
Правилно , нека го запишем в
нашата таблица! А, колко са
единиците и десетиците в
числото 13?
Точно така!(учителката
вписва числото в таблицата)
От къде трябва да започна
изваждането, от единиците
или от десетиците?
И колко прави 5-3?
(Учителката вписва резултата
в таблицата)
У: А, 1-1?
десетициединици
1
1
5
3
2
Една десетица и пет единици!
Една десетица и три единици!
От единиците !
2!
0!
Точно така, а сега погледнете
втория пример от задачата !
(Учителката е подготвила на
дъската хоризонтален и
вертикален запис на задачата)
25-13=12
десетициЕдиници
2
1
5
3
1 2
Използвайте за решението й
лентата показана на
учебниците ви!
Колко е отговора?
Кой иска да го запише на
дъската?
Децата решават задачата чрез
броене в обратен ред , а също и
чрез използване на таблицата.
12!
Дете посочено от учителката
записва решението на дъската
25 мин
Добре, а сега да решим втора
задача от учебника!
37-15=22;99-18=81;88-42=46;
22;81;46;42;34;36;52;0. Деца ,
посочени от учителката,
54-12=42;87-53=34;68-32=36;
76-24=52;49-49=0.
(хоризонтално и вертикално)
Хайде сега да решим първите
2 примера от задача 3.
28+11=39;49-28=21
Останалите 3 примера ще си
ги решите за домашна работа.
решават примерите на дъската,
като обясняват алгоритъма си
на действие.
39 и 21
Браво деца, сега ще решим
няколко задачи свързани с
движението по пътищата на
различни превозни средства.
Вие какви превозни средства
познавате?
Децата изброяват различни
превозни средства.
Добре,а сега погледнете
четвърта задача , кой иска да
прочете условието й?
(Дете прочита текста на
задачата , след което
учителката насочва
вниманието на класа към
предварително записаният
съкратен запис на дъската)
Как според вас, можем да
решим тази задача?
И какво ще получим?
Точно така, кой иска да
запише решението и отговора
на дъската?
Задача 4
34 превозни средства- леки
коли и камиони
21 леки коли
Колко са камините?
Като от превозните средства
извадим броя на леките коли!
Броя на камионите!
Решение: 34-21 = 13
Отговор: 13 камиона
Браво, а сега да ви видя как
ще се справите със
следващата задача? Кай иска
да прочете условието й ?
(Дете прочита текста на
задачата , след което
учителката насочва
вниманието на класа към
предварително записаният
съкратен запис на дъската)
Как ще решите тази задача?
Защо ще ги събираме?
Точно така! Кой иска да
запише решението и отговора
на дъската?
Задача 5
12 автобуса
с 11 повече леки коли
Колко са леките коли?
Като съберем 12 и 11!
Защото леките коли са
колкото автобусите и с още 11
повече !
Решение:12 + 11 = 23
Отговор: 23 леки коли
3.Заключителн
а част
Отворете учебните тетрадки
на страница 15 и погледнете
задача 1.Какво има на нея?
Да,това е светофар и
момче.Всяка задача отговаря
на един от отговорите на
Светофар и момче.
5 мин

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект на урок по математика, изнесен във 2-ри клас

Изваждане на двуцифрени числа от двуцифрени (35-13). Вид на урока: за усъвършенстване на придобити знания, комбиниран...
Изпратен от:
Петя Павлова
на 2015-06-11
Добавен в:
Уроци
по Математика
Статистика:
166 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Уроци по Математика от Пловдив за Студенти в ПУ "Паисий Хилендарски" несваляни с 4 страници Други
 
 
Онлайн тестове по Математика
Тест по Математика за 7-ми клас на тема "Неравенства в триъгълник"
тематичен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тестът съдържа 10 въпроса със 4 предполагаеми отговора като всеки въпрос има един верен отговор. Предназначен е за ученици от 7-ми клас.
(Лесен)
10
18
1
1 мин
22.08.2018
Тест по математика за 7-ми клас (за края на първи срок)
междинен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тестът е подходящ за всички ученици от 7-ми клас, на които им предстои НВО. Съдържа 20 въпроси със задачи, които имат само един верен отговор.
Тестът е изготвен от:
Радка Кънчева преподавател
(Лесен)
20
32
1
8 мин
30.09.2016
» виж всички онлайн тестове по математика

План-конспект на урок по математика, изнесен във 2-ри клас

Материал № 1186042, от 11 юни 2015
Свален: 166 пъти
Прегледан: 268 пъти
Предмет: Математика
Тип: Урок
Брой страници: 4
Брой думи: 685
Брой символи: 3,709

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок по математика, изнесен въ ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Магдалена Иванова
преподава по Математика
в град Варна
41

Мира Александрова
преподава по Математика
в град София
с опит от  14 години
15

виж още преподаватели...
Последно видяха материала