
КУЛТУРННО-ОБРАЗОВАТЕЛНА ОБЛАСТ „БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И
ЛИТЕРАТУРА“
НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК
ЗА ПЪРВИ КЛАС
Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
ПЛАН-КОНСПЕКТ НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК
Страница:
1 от 4
ТЕМА: Запознаване със звук и буква Я я
ЯДРА ПО ДОИ:
Ядро 2. Подготовка за четене и писане.
ЦЕЛ: 1. Формиране на умения за звуков анализ на думи, съдържащи новия звук.
2.Овладяване механизма на четене.
3.Формиране на умения за откриване на новия звук.
ЗАДАЧИ: 1. Откриване на изучавания звук в думи.
2.Наблюдаване на особеностите на изучавания звук.
3.Анализ на печатните букви на изучавания звук.
4.Звуков анализ на думи с изучавания звук.
5. Четене на срички, думи и изречения с изучавания звук.
МЕТОДИ:
Беседа, наблюдение, упражнение.
ИНТЕГРАТИВНИ ВРЪЗКИ:
ДРУГО:
БАЗОВ УЧИТЕЛ: РАЗРАБОТИЛ:
/Име, презиме, фамилия/
ВОДЕЩ ДИСЦИПЛИНАТА: СПЕЦИАЛНОСТ:ПНУПОКС:БАКАЛАВЪР
Доц. д-р. Т. БорисоваКУРС:IV-ти, редовно обучениеФакулт. №
5

ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ, ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
Стара Загора 2015г.
Ход на урока
Подготовка на класа за работа
Поздрав: Добър ден, ученици!
Актуализация:
У: Кажете ми ученици последния час с кой звук и буква се запознахме?
Д: Със звук и буква Ю.
У: Какво беше особеното при нея? Кога е един звук?
Д: Един звук е, когато се намира след съгласен звук.
У: Точно така, а кога е два звука?
Д: Когато се намира в началото на думата и когато се намира след гласен звук.
У: Точно така. Искам сега да видим, колко добре можете да четете. Отворете
букварите на стр. 83 и да прочетем текста „ Три мишлета”. ( На верижка четат и по
роли).
У: Много добре четете! Браво! Аз знам, че вие обичате гатанки и затова съм ви
приготвила една. Погледнете към дъската:
Момиче като капчица
с червена шапчица.
покланя му се всеки
в треви и край пътеки.
Що е то? /Ягода/
У: А вие обичате ли ягоди?
Д: Да.
У: Но тук в думата „ ягода” аз виждам една буква, която още не сме изучавали.
Поставяне на темата:
У: В днешния час ще научите, че има още една буква, която се чуват като два звука, а
се пишат с една буква! Това е буквата Я. Този час ще се запознаем с звук и буква я, за
да можете да четете нови думи, изречения и текстове. Това са главна и малка печатна
буква я. ( Показвам на дъската като я изписвам.)
Нека изговорим звука Яя ( Всички изговарят). ( Показвам картонче с главна и малката
буква Я я ).
У: Вие вече познавате и други букви, които се отбелязват с два звука. Кои бяха те ?
Д: Щ и Ю.
Страница 2 от 4

ТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ, ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
У: Буква Я също съдържа два звука. Буква Я е два звука, когато се намира в началото
на думата и след гласен. Но когато се намира след съгласен е един звук. ( Показвам на
дъската).
Звуков модел: Ябълка
Звуков модел: Диня
Звуков модел: Ягода
У: Отворете учебниците на стр. 84. В зеленото поле е дадено, че буквата я се състои от
два звука! Винаги в началото и след гласен означава два звука, но се пише една буква –
я. Но запомнете след съгласен е един звук.
У: Да разгледаме думичките в полето. Кои ще прочете думите в които Я се намира в
началото на думата?
Д: ясен- Ясен; явор- Явор;
У: Сещате ли се за други думи, в които Я се намира в началото на думата?
Д: Янтра.
У: Кой ще прочете думите, където Я е в средата на думата?
Д: бял, дял, сял;
У: А сещате ли се за думи, в които Я е в средата?
Д: Калоян.
У: А сега да прочетем и думи в които Я се намира в края.
Д: Пия, шия, сея.
У: Можете ли да измислите други думи, в които Я се намира в края на думата?
Д: боя, България.
У: Много добре! Нека да припомня, че когато Я се намира в началото на думата и след
гласен звук е два звука. ( Показвам примерите отново на дъската). А когато е след
съгласен е един звук. Да направим звуков модел на още няколко думи:
Звуков модел на: ям, яма, няма
Звуков модел на: ято, лято, слято
Звуков модел на: пясък, плосък, блясък
У: Сега искате ли да изиграем игра: „ Ловци на думи”. Аз ще изброя думи в които има
новия звук я, а вие когато го чуете ще пляскате.
-ягода, кон, акула, дядо, дете, ясла, пясък, ям, пясък, диня.
У: Браво!
У: Погледнете отново в учебника. Нека прочетем стихчето за България:
У: Сега нека всеки сам да си прочете стихчето „ България” .
У: Да прочетем още веднъж текста заедно.
У: Някой по-желание да прочете?
Д: Дете чете.
У: Какво иска да ни каже автора с това стихче? ( Намерете и прочетете).
Д: Че България е нашата родина.
У: Да разгледаме текста и да ми кажете в кой думички буква Я е накрая на думата?
Страница 3 от 4