
План-конспект
на урок по Български език
за 4 клас
Дата: 25.03.2014г
Тема:Наречие
Вид на урока: За затвърдяване
Цел на урока: Затвърдяване на понятието наречие,разграничаване на
наречието като част на речта.
Задачи:
-откриване на наречия;
-определяне вида на наречията.
-степенуване на наречия;
-употребяване на наречия в речта.
Методи на работа:беседа,упражнение
Дата: 25.03.2014г.
Форми на работа: индивидуална и колективна
ХОД НА УРОКА
Основни
компоненти на
урока
Дейност на учителя Дейности на
учениците
Забележки
1. Организация на
класа за работа
-Поздрав.-Клас стани,клас
мирно.
2. Актуализация
на опорните
знания и минал
опит
-Миналия час по български език
Вие учихте за наречията.
-Кой ще ми какже какво е
наречие?
-Точно така,наречието е дума,
с която поясняваме сказуемото.
-Вие знаете,че има различни
видове наречия.
-Кои са те и с кои въпроси ги
откриваме?
.
-Наречието е
дума,която
пояснява
сказуемото.
-Видовете наречия
са: за място
( Къде?);
За време ( Кога?);

-Наречието изменя ли се по род
и число?
-Наречието не се изменя по род
и число.
Проверка на домашната работа.
За начин ( Как?)
За количество
( Колко?)
-Не.
3. Съобщаване
на темата.
Мотивация
-Отворете си учебните тетрадки
на страница 52.
-Днес ще се упражняваме върху
наречията.
4.
Затвърдяване
на ЗУН
-Кой ще чете първото
упражнение?
-хайде всеки самостоятелно да
подчертае наречията в текста.
-След това да препише по
двойки антонимите.
-Върху 2 упражнение ще
работим заедно.
Трябва да зачертаете
наречията ,които не са на
мястото си и да ги препишете в
колонката с наречия от същия
вид.
Учителката и учениците
обсъждат кое наречие от кой вид
е и с кой въпрос се открива.
-Преди да преминем към 3
упражнение,да си припомним
нещо.
-Миналия час,научихте,че
наречията могат да се
степенуват.
За да степенуваме наречие
използваме частиците по- и най-
Когато всички са
готови един от
учениците казва
кои наречия е
подчертал и
излиза на дъската
да напише
антонимите по
двойки.

-Степените са три,спомняте ли
си кои бяха те?
-Да,браво.
-Всеки самостоятелно д аработи
върху третото упражнение и
след това ще чуя няколко
мнения.
-Камелия,чети упражнение 4.
Прочетет текста ,обмислете кое
наречие къде ще поставите,не
бързайте да пишете.
-Преминаваме към 5
упражнение.
-Запомнете правописа на
наречията и съставете с тях
изречение.
-Хайде прочете си наречията и
запомнете правописа им,за да не
допускате грешки.
-Съставете с тях изречениия и ги
запишете в учебните си
тетрадки.
-Упражнение 6,Ивайло
чети.
Учителката и учениците заедно
работят по 7 упражнение.
Ако остане време се работи
върху някои от упражненията от
Езикови задачи за 4 клас.
Положителна
степен,сравнителн
а степен и
превъзходна
степен.
Четат текста.
Един ученик чете
първото
изречение,друг
второто и
коментират кое
наречие е най-
подходящо да се
постави на
определеното
място.
Съставят
изречения.
Четат
изреченията,които
са съставили.
Ивайло
чете,свързва
наречията по
двойки.
Останалите
слушат и записват.