Големина на текста:
8В Организационни форми по Труд, техника и технолгии и трудовата и
конструктивна дейност на НУВ и за ПУВ- урок, ситуация. Видове.
Струтура и други педагогически взаимодействия,СИД и ЗИД - форми.
Организационните форми по труд, техника и технологии трудова и конструктивна
дейност на НУВ се осъществяват чрез урочна и извън -урочна и извънучилищна
дейност.
Основна организациона форма за НУВ се явява урокът (в клас и в работилницата).
Като разновидност на урока могат да се разглеждат производствените екскурзии,
наблюдения и опитнопрактическата работа (лабораторно-практическа работа).
Извънурочната и извънучилищна обществено-полезна и клубна дейност е доброволна и
чрез нея не може да се осигури за всеки ученик основна и всестранна трудово-
техническа подготовка. Тя обаче съдейства за затвърдяване и усъвършенстване на
уменията и навиците, придобити от ученика, чрез урочната работа за извършване на
обществено полезен и благотворителен и хуманитарен труд.
Други форми на труд са секционните занятия, различни форми на с обществено
полезен труд; занимания с опитно-практически характер, екскурзии, игри, състезания,
прегледи, изложби, празници и развлечения, трудови дни, конкурси, тържества и др.
Организационните форми по труд, техника и технологии трудова и конструктивна
дейност на ПУВ се провежда в различниформи: фронтално,индивидуално,групово и
комбинирано.
При фронталното се провеждане на практическата работа на всички ученици от класа
(групата) усвояват едни и същи операции. Обяснението и показа се дават общо пред
всички. Недостатък -изисква добра материална база и еднообразни работни места.
При индивидуалната форма, всеки ученик изпънява различни задачи, които рядко се
променят. Индивидуалната форма е удобна за организиране на работа със силни и слаби
ученици, които се отличават с темпа на работа и получените резултати от нея.
Недостатъци трудност при набавяне на разнообразни материали. Докато работи с един
ученик, другите очакват с нетърпение помощта му, бездействат, развалят дисциплината
и материала, ако започнат да работят, разочароват от лошите резултати.
Груповата форма на организация на труда се разделя на Кооперативна, бригадна и
звенена.
При кооперативната форма на организация учениците се разделят от учителя на
няколко групи, които имат една и съща задача и осъществяване.
Изпълнението на тази техническа или трудова задача във всяка отделна група става
колективно.
Бригадната форма е удобна за използване на серийно и масово производство, когато се
изработват много бройки от едно изделие,учениците се разделят на бригади и
изпълняват отделни операции.Учителят е длъжен да покаже цялостната работа за
успешно извършване на дейността.
Взеневата форма учениците се делят на звена по четири човека, всяко звено изпънява
отделна задача или класът се разделя на две три групи.
Урок е практическата работа за формиране и усвояване на дадени умения и навици при
изработване на разнообразни предмети.
Видове уроци:
1.Уроци за изучаване на нов учебен материал
2.Уроци за затвърдяване на придобитите умения и навици.
3.Уроци за наблюдения и екскурзии.
4.Контролни уроци, урок за повторение и за проверка на знанията.
5.Смесени и комбинирани уроци.
СИД- Свободно избараеми дейности-Извън училщна и извънкласни форми на трудовата
дейност.
ЗИД-Задължително избираема дейност
Ситуация пример:
Педагогическа ситуация по ДБТ за 3-та група в ДГ
Цел:
Изработване на мравка чрез изрязване и залепване на хартиен материал
Задачи:
1.Изрязване на детайлите
2.Съединяване на детайлите
Дидактическо осигуряванемодел на изработената мравка
Материално осигуряванемодел на мравката от хартия за всяко дете, лепило, ножица
Организация:
1.Ситуиране на децатавсяко дете заема мястото си на масите за работа
2.Реализиране на дейносттаиндивидуално
Ход на занятието:
Децата се ситуират фронтално, П-образно. Разказвам им приказката за
работливата мравка и мързеливото щурче:
-Бабо Мравке, где така?
-Тичам, щурчо, за храна. А ти где с таз гъдулка?
-Днес калинката е булка, та съм канен на свирня.
-А когато сняг запръска, що ще правиш ти зимъска?
-Ще поискам,Бабо Мравке, от твойта зимнина.
-Аз пък няма да ти дам, гиди дърти мързелан.
След това обяснявам на децата задачатада изработят мравка от хартиен
материал. Показвам им готов модел на мравката и обяснявам как се прави.
Всяко дете заема мястото си на масите за работа. Давам указания на децата да
режат точно по непрекъсната линия, трябва да прегъват по прекъсната и да залепят
чисто частите, след което показвам нагледно едно по едно тези действия. Правя кратък
инструктаж за техниката на безопсност децата да си пазят пръстчетата докато
изрязват с ножиците, както и да работят върху подложките, за да не се цапат или
повредят масите. След което децата започват практическата дейност.
По време на работата на децата, провеждам индивидуален инструктаж там,
където децата се затрудняват и коригирам допуснати грешки при залепването на
отделните части.
След като всички деца станат готови с изработването на изделията, отново се
подреждат П-образно. Давам оценка за старанието и резултата от работата на децата.
След това отново припомням приказката и заедно с децата прави извод на поуката от
неяи мравката, и щурчето през зимата ще имат потребности / обяснявам на децата
значението на думичката/ от храна, която е трябвало да съберат през есента и да
подготвят домакинството си за зимата. Но понеже щурчето е било мързеливо, то цяла
зима ще трябва да ходи на пазар, за да има какво да яде.
Преди децата да преминат към игра, те сами прибират оборудването, с което са
работили, подреждат столчетата и почистват масичките.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Организационни форми по труд

Техника и технология и трудовата и конструктивна дейност на НУВ и за ПУВ-урок, ситуация. Видове. Структура и други педагогически взаимодействия. СИД и ЗИД-форми...
Изпратен от:
Полина
на 2015-02-02
Добавен в:
Теми
по Труд и трудови отношения
Статистика:
10 сваляния
виж още
 
 
Онлайн тестове по Труд и трудови отношения
Тест по здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ)
изпитен тест по Труд и трудови отношения за Студенти
Тест по наредба РД-07-2 за проверка на знанията по безопасни и здравословни условия на труд. За студенти БЗУТ. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
23
178
1
1 мин
07.08.2013
» виж всички онлайн тестове по труд и трудови отношения

Организационни форми по труд

Материал № 1152266, от 02 фев 2015
Свален: 10 пъти
Прегледан: 19 пъти
Предмет: Труд и трудови отношения
Тип: Тема
Брой страници: 3
Брой думи: 756
Брой символи: 4,611

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Организационни форми по труд"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Цветелина Събова
преподава по Труд и трудови отношения
в град Пловдив
с опит от  10 години
261

виж още преподаватели...
Последно видяха материала