
ВТУ “ Св. св. Кирил и Методий ”
Педагогически факултет
Протокол
На урок по четене във 2 клас
на тема: ,,Песен за доброто”- Недялко Йорданов“
наблюдаван във 2 ,,а“ клас ОУ,,Бачо Киро“-гр.Велико Търново
класен р-л: г-жа П.Трендафилова
Дата:12.11.2014
Изготвил: Проверил: ...................
Иделина Николова /доц.д-р М.Мандева /
Специалност: ПНУП
IV
ти
курс
Фак. № 554 - ПН
Велико Търново

2014
1.Тема: „Песен за доброто“
2.Цел: Възприемане и осмисляне на стихотворение.
3.Задачи:
?Да се разкрие идейният замисъл на стихотворението- доброто
побеждава злото.
?Да се осмисли непосредствено възприетото идейно-художествено
съдържани, за да могат учениците да тълкуват и осъзнават
смисъла на стихотворението.
?Да се рисува словесно героят, за да могат учениците да оценят
своите постъпки заедно с другарчетата си.
?Да се усъвършенства четивната техника.
4.Основни понятия: добро, зло, възпитание, бедност.
5.Основни дейности, методи и похвати:
?Беседа за актуализиране на знанията за доброто и злото от
изучените литературни произведения.
?Беседа за другарските взаимоотношения.
?Цялостен прочит на стихотворението, за да се открие идеята на
автора и отношението му към изобразявания факт.
?Подборно четене на фрагменти от стихотворението.
?Изразително четене на стихотворението.

Ход на урока:
1.Организация на класа за работа:
У-к: Клас, стани! Клас, мирно!
У-л: Добро утро, ученици!
У-к: Добро утро, госпожо!
У-л: Благодаря! Седнете. Подготвихте ли се за час по четене?
У-к: Да.
2.Актуализиране на опорни знания и сетивен опит:
У-л:Ученици, има много стихове, песни, истории за добрини. Добротата е
най-красивата музика за душата и би било прекрасно да свири във всеки от
нас.
У-л:Сега ще ви разказа за един експеримент, направен с две маймунки –
шимпанзета. Те били поставени в съседни клетки – когато едното вземело
храна, другото получавало електрически шок. Когато разбрало какво
причинява на другото, първото шимпанзе спряло да яде – и така 11 дни.
У-л:Колко от нас биха постъпили по този начин за друго човешко
същество?
У-к: Аз, аз ,аз....
У-л:Всеки човек има своите индивидуални качества, които го правят
личност. Едно от най-безценните е добротата. Тя прави чудеса с хората.
Колкото човек е по-добър, толкова повече приятели има, толкова повече е
уважаван.
У-л:Магията на човешката доброта, какво ли е?
У-л: Тя тайната се крие в постъпките на хората. Една народна мъдрост
гласи: „На всяко зло, отвърни два пъти с добро!”
У-л:Когато човек е добър с околните, те се преобразяват, лошите стават
добри, неучтивите стават внимателни и най-лошите се променят в добри.
3.Мотивирано поставяне на темата.
У-л:Този час ще се запознаем със стихотворението “Песен за доброто” на
Недялко Йорданов.
“Песен за доброто”
Недялко Йорданов
(записва се на дъската и в тетрадките).
У-л:Слушайте внимателно.
Първи прочит ( от учителя ) . – емоционално, изразително, въздействащо.