Големина на текста:
Великотърновски университетСв. св. Кирил и Методий
Специалност: Предучилищна и начална уилищна педагогика
Форма на обучение: редовно
План
на урок по
Математика
За 3 клас
Тема: „Деление от вида 48:3 и 483:3”
ИЗГОТВИЛ: ПРОВЕРИЛ:………………
2014г.
1. Вид на урока : Урок за затвърдяване
2. Ядро: Числа
3. Тема:Деление от вида 48:3 и 483: 3”
4. Цел: Да се затвърдят знанията и уменията за решаване на задачи с действие
деление с преминаване от вида 48:3 и 483:3
5. Задачи
Образователни:
?Затвърдяване на знанията за същността на действие деление
?Усъвършенстване на уменията за пресмятане на числов израз чрез действие
деление, откриване на грешки и поправка
?Усъвършенстване на уменията за решаване на текстови задачи с логически
характер
Възпитателни:
?Възпитаване на положително отношение към предмета Математика
?Формиране на идеята за математиката като вид изкуство
6. Очаквани резултати:
На ниво учебно съдържание:
?Затвърдили са необходимия обем от знания за прилагане на действие
деление в математическите задачи
На ниво тема:
?Пресмятат изрази с действие деление и правят проверка
?Решават логически задачи, свързани с действие деление
?Откриват грешки в задачите и ги поправят
7. Форма на работа: индивидуална
8. Ключови понятия: деление, упражнение, най- висок ред, делимо, делител,
частно
9. Методи и похвати : беседа, разговор, упражнение, обяснение, онагледяване
10. Възможности за междупредметни връзки: Български език, Музика
11. Средства за онагледяване: учебник, схема
12. .Предварителна подготовка:
За учителя:
?теоретико-методическазапознава се с програмните изисквания;
литературни справки; запознава се със съдържанието на урока в учебника и
задачите към него
?практическасъздаване на план на урока
За учениците:
?подготвили са материалите за работа
13. Ход на урока:
Компо
-ненти
СъдържаниеДидактически
инструментари
ум и средства
Въвед
ение
На дъската са написани четирите математически действия. Децата
трябва да обградят тези, при които пресмятането започва да се
извършва от единиците. Защо действие деление остана неоградено? По
какво се различава то? ( започва да се извършва пресмятането от най-
Основните
методи, които се
прилагат в
подготвителния
високия ред, от първата цифра). Как наричаме компонентите на
действие деление? Вече си припомнихме и можем да направим
математическа диктовка.
Прави се математическа диктовка: А) Делимото е 428, а делителят 2.
Намерете частното. Б) Намерете частното на числата 996 и 3. В)
Делимото е 728, а делителят 2. Защо бързо намерихте първите две
частни, а на третото се забавихте? ( При първите две стотици, десетици
и единици се делят точно на числото, а третото е деление със
стълбичка)
етап на урока са
беседа, разговор и
упражнение за
затвърдяване на
наученото до
момента относно
действие деление
без преминаване.
Основ
-
на
част
За да може по- бързо да пресмятате деление от този вид и по- малко да
грешите днес ще затвърдим знанията си за деление със стълбичка.
Записваме темата. Отворете учебника на страница 93.
В първата задача трябва да се проверят правилно ли са пресметнати
частните. Изразите са 786:3; 328:2; 924:4 и т.н. Вдигат се деца, които
да обяснят как се решава задачата по модела със стълбичката. След
пресмятането на изразите в нарисуваното цвете на дъската се
образуват разбъркани букви. След подреждането им се получава
думата Музика”. Музиката е вид изкуство. В известен смисъл
изкуство е и умението бързо и вярно да решаваш задачи.
Преминава се към 2 задача, където се разглежда илюстрацията в
учебника с цел откриване на допуснатата грешка в дадения израз. С
учениците се провежда беседа за нейното откриване и се обяснява
причината за грешката и как да се поправи. (Не е направена проверка и
не е взето най- близкото по- малко число, което е 4, а не 2) Хубаво е да
се прави проверка след като се извършва делението!
Преди следващата задача кажете как се нарича човек, който пише
музиката? (Композитор). Всеки от вас ще получи по една задача от
действие деление, при която трябва да извърши действието и да
направи проверка. Който стане готов, казва отговора на задачата и по
един композитор. Децата се разделят на 5 групи от по 4 деца. Изразите
са 968:2; 968:3; 968:4; 726:3; 726:4
След получените отговори и преди следващата задача педагогът пита:
Какви детски музикални познавате?- триангел, клавеси, маракаси
Прочитаме 5 задача и записваме съкратено:
3 куфара- 459 лв.
? лв са 5 куфара
За да намерим 5 куфара какво първо трябва да намерим?- колко струва
1 куфар. Как ще го намерим? Като разделим 459: 3. Решава се изразът
чрез стълбичка и се получава 153 лв струва един куфар. А как ще
намерим колко струват 5 куфара? Умножаваме 153. 5= 765лв.
От какви уреди можем да слушаме музика? – касетофон, телевизор
Решаваме 6 задача:
4 еднокасетъчни касетофона- 528 лв.
Двукасетъчен- с 19 лв повече от еднокасетъчния- ?струва?
Можем ли направо да намерим колко струва двукасетъчния
касетофон? Не, първо трябва да немерим колко струва един
еднокасетъчен касетофон. Как? Разделяме 528:4, което след решение
се установява че е 132 и към него прибавяме с 19 лв повече.
Получаваме отговора на задачата- 151 лв струва един еднокасетъчен
касетофон.
А сега вие ще сте откриватели на неизвестно число, което аз ще
намисля. Ако го познаете ще ви разкажа интересен факт от живота на
австрийския композитор Моцарт.
В процеса на
педагогическо
взаимодействие
педагогът
използва
словесните
методи разговор,
беседа, обяснение,
за да затвърди
старите знания на
децата за действие
деление и да даде
допълнителни
разяснение
относно това
действие. Чрез
схеми под
формата на
стълбичка за
решаване на
конкретни задачи
педагогът
онагледява
представата на
децата за
математическия
модел на задачата.
Използва се
предимно
практически
метод-
упражнение при
решаването на
задачите от
действие деление.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект по математика за началното училище за 3 клас - деление

План-конспектът е създаден съобразно нормите и изискванията за създаване на план- конспект, има научна стойност и спомага за цялостното пресъздаване на урока...
Изпратен от:
Galena_vd
на 2014-12-28
Добавен в:
Планове
по Математика
Статистика:
325 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове по Математика за Учители от несваляни с 4 страници Други от Студенти
 
Домашни по темата на материала
домашна по математика
добавена от suzana.koleva.73 25.12.2017
1
5
Логическа задача 7 клас
добавена от g.emanuilova1 29.04.2017
1
6
 
Онлайн тестове по Математика
Междинен тест по математика за 7-ми клас (за края на срока)
междинен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Обхваща материал, изучаван през първи учебен срок на 7-ми клас. Съдържа 20 задачи, всяка от които има само един верен отговор.
Тестът е изготвен от:
Радка Кънчева преподавател
(Труден)
20
28
1
6 мин
04.10.2016
Тест по математика за 7-ми клас върху раздел "Уравнения"
тематичен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тестът съдържа 10 въпроса. Всеки въпрос e с по един верен отговор. Предназначен е за ученици от 7-ми клас и се фокусира върху раздел "Уравнения".
(Лесен)
10
85
1
11.10.2016
» виж всички онлайн тестове по математика

План-конспект по математика за началното училище за 3 клас - деление

Материал № 1141653, от 28 дек 2014
Свален: 325 пъти
Прегледан: 481 пъти
Предмет: Математика
Тип: План
Брой страници: 4
Брой думи: 1,020
Брой символи: 5,376

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект по математика за началното училищ ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Калин Ангелов
преподава по Математика
в град Враца
с опит от  12 години
7

Радослава Терзиева
преподава по Математика
в град Пловдив
с опит от  4 години
10

виж още преподаватели...
Последно видяха материала