
Русенски университет „ Ангел Кънчев”
План- конспект
По Математика за първа група
На тема: Измерване
Русе 2014г. Проверил:
Доц.д-р В. Ванева
Тема: Височина и дължина
Ядро: Измерване

Цел: Запознаване с пространственото измерване „ височина” на предметите.
Овладяване на уменията за сравняване на обекти по височина и
дължина.Употреба на термините „ висок и нисък”, „ по- висок и по-нисък”,
„дълъг и къс”, „по-дълъг и по- къс”.
Задачи:
1.Да сравняват два обекта по височина и дължина.
2.Да използват правилно термините по-дълъг, по- къс, по-висок, по-нисък.
3.Формиране на елементарни представи за пространствените измерения.
Очаквани резултати: Детето измерва предметите по параметър ( височина и
дължина) с помоща на мярка и установява отношенията между тях. Изразява
резултатите от измерването на величини чрез негледни и словестни похвати.
Материали: Модели от хартия на мечо и зайо, високо и ниско дърво, висока
и ниска къща, кубчета в два цвята за всяко дете, работен лист за всяко дете,
няколко макета на облак.

Ход на ситуацията:
Здравейте деца, днеска ще ви разкажа за една история за двама много добри приятели.
В една далечна гора живял един голям и висок мечок. Той бил много добър. Приятел си
имал зайче- едно толкова мъничко и нисичко. Те живеели в две къщи. ( показвам къщите
модели). Можете ли да познаете коя е къщата на мечо? ( изчаквам отговорите на децата и
след това им обяснявам). Къщата на мечо е голямата. Тя също така е много висока! Започва
от тук( от основата на къщата се проследява с ръка височината) и стига чак до тук. Покажи
и ти колко е висока къщата на мечо! ( две- три деца обследват височината).
Ами деца в тази къща кой живее според вас? Каква е тя на височина? ( питам за по- ниската
къща на зайо и изчаквам техните отговори). Точно така тука живее зайо, а неговата къщичка
е по- малка и ниска от тази на мечо. ( показвам пак от основата на къщата височината и
карам няколко деца да покажата и те.).
Добре си живеели зайо и мечо. Но какво се случило веднъж в гората? Мечо организирал
парти за неговия рожден ден. Поканил всички всои приятели. И тъкмо когато всички
танцували и се веселили, облаци покрили небето и страшен грохот ратърсил земята.
-Аз съм горската фея и съм много сърдита, че не ме поканихте на празника.
Заслужавате най- страшната ми магия. Нея може да развали само този, който може
да разреши трудните ми загадки. И омагьосала мечо и зайо в две дървета. (показвам
моделите на дърветата)
Познайте в кое дърво е омагьосан мечо? И в кое дърво е омаьосан зайо? ( задавам им
подвеждащ въпрос и след това им показвам кое дърво е мечо и кое е зайо)
Хайде деца сега да помогнем на мечо и зайо. Вие трябва да мислите много бързо но и
правилно трябва да използвате термините за височина и дължина, по- висок и по- нисък
и по- дълъг и по- къс.
Ето я и първата игра тя се казва „ Кули от кубчета” ето ги правилата.
1.Всяко дете има пред себе си по 3 червени и 2 жълти квадрата.
2.При сигнал: „ Направи кули само от един цвят” децата построяват пред себе си
кулите.
3.Победите ли са тези деца, които първи построят кулите си и определят коя от тях е
по- високата кула и коя е по-ниската.
Браво деца справихте се чудесно. Сега да видим какво още ни е потготвила феята.