Големина на текста:
План конспект на урок по литература за 2- ри клас по извънкласно четене
/по тема 4 –Организация на учебно познавателната дейност на учениците/
1.Тема на урокаОрехчетояпонска приказка преразказана от Ран Босилек
2.Вид на урока по литература за възприемане на непознат текст
3.Цели и задачи на урока работа в група
-задачи:
-ориентиране и разбиране на непознат текст;
-да се разкрие идейния замисъл на приказката, какво се е случило с царя на
птиците;
-да открият разликата в двата съвета дадени от птиците;
-работа с енциклопедия;
-да изразят отношение си към героите;
-съчиняване на три различни случки от приказката по аналогия с героите от
дадената приказка;
-цели:
-работа с непознат текст;
-работа в група и по двойки;
-усъвършенстване на четивната техника;
-словесно рисуване на героите;
-творческа работа на учениците;
4.Методи на обучение
-Беседаизползваме я за да могат учениците да разкрият основната етическа
категория - доброто. Обясняването й в конкретната сюжетна ситуаци.
Фронталната работа използваме за въвеждане в темата на урока, уточняване на
жанра.
-Разказза птичката Орехчето най-малката птица /учителя разказва на децата за
нея използвайки енциклопедични знания/.
-Дискусиякласа се разделя на две групи и всяка група защитава своята
позиция.
4.1 Похвати
-въпроси върху текста с едно, две изречения да отговорят;
-тест с отговори;
-да направят илюстрации към текста;
-картини пт енциклопедията;
-драматизация;
5.Дидактични средатва
-помагало по извънкласно четене;
-снимка на птицата Орехчето;
-енциклопедия за птици;
-тетрадка по четене;
6.Ход на урока
1. Увод запознаване на учениците с автора Ран Босилек/ известен български
детски писател/. Задаване на въпроси към учениците./Спомняте ли си какво сме
изучили от този автор/. Запознаване с литературното произведениеизразителен
прочит от учителя. Представяне чрез картина на птицата Орехчетоизползване на
енциклопедични знания. Раздаване на предварително подготвените материали за
всяко дете върху литературното произведение. Децата трябва да отговарят на
въпроси свързани с текста. Работейки в три групи децата юе имат за задача да
съчинят своя историйка за малката птица Орехчето.
2. Същинска част на урока
Използване на фронтална работа при запознаването с литературното произведение.
След това учителя предлага работа по групи с дадените материали в началото на
часа.Материала представлява въпроси върху текста и прочетеното от
енциклопедията. Всяко дете работи индивидуално, а след това се проверяват по
двойки. Дискутират се отговорите на групи така се спетява време от часа.
3. Заключителната част на урока
Учителя разделя класа на три групи, за творческа работа. Учениците имат за задача
да съчинят своя приказка за птицата Орехчето. Имат зададено време за работа, след
което представят приказката си изигравайкия. Учителя участва в творческия процес
помагайки дискретно.
За домашна работа учителя дава да напишат своята съчинена приказка взависимост в
коя група са били учениците.
Използване на фронтална, групова и индивидуална работа при разглеждането на
литературното произведение.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект на урок по литература

План конспект на урок по литература - цели, задачи, похвати. Как чрез дискусия да премине интересно урока по литература...
Изпратен от:
Слави Първова
на 2014-10-19
Добавен в:
Домашните работи
по Литература
Статистика:
52 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

План- конспект на урок по литература за II клас

12 дек 2008
·
662
·
5
·
847
·
1,238
·
2

Езопови басни /”Костенурка и заек”, “Селянинът и неговите синове”/ Вид: Урок за възприемане и осмисляне на литературната творба. Цели: Образователни...
 

План-конспект на урок по литература

12 май 2008
·
1,328
·
10
·
1,257
·
2,173
·
3
·
3

Да открият идейното послание, че приятелството означава взаимност, човечност и сърдечност; да осъзнаят, че приятелството е голямо богатство.
 

План на урок по литература

29 ное 2009
·
484
·
10
·
1,470
·
1,602

Разработка на урок по литература за 5 клас на тема "Календари и празници"...
 

Kирило-Методиевият контекст на Симеоновия златен век

05 юни 2007
·
294
·
10
·
2,983
·
247
·
1

Mетодическа разработка на урок по литература, включен в учебната програма на ІХ клас.
 

План на урок по литература за девети клас - Историята на Едип и нещастното му потомство

19 авг 2008
·
409
·
6
·
527
·
453

Едип бива спасен от пастирите на цар Полиб. Царят го отглежда като свой син и не му казва, че не му е баща. Щом пораснал Едип посетил храма на бог Аполон в Делфи.
1 2 3 4 5 » 8
 
Онлайн тестове по Литература
Комбиниран тест за класна работа по БЕЛ
класно тест по Литература за Ученици от 9 клас
Тестът съдържа въпроси по български език и литература, съответстващи на материала, изучаван през първи учебен срок. Всеки въпрос има само по един верен отговор.
(За отличници)
42
1
1
9 мин
20.09.2019
Човекът и другите
тематичен тест по Литература за Ученици от 6 клас
Тематичен тест, свързан с произведенията от раздела "Човекът и другите" от учебника за 6 клас по литература. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Труден)
22
2
1
10 мин
19.09.2019
» виж всички онлайн тестове по литература

План-конспект на урок по литература

Материал № 1123023, от 19 окт 2014
Свален: 52 пъти
Прегледан: 111 пъти
Предмет: Литература
Тип: Домашна работа
Брой страници: 2
Брой думи: 411
Брой символи: 2,524

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок по литература"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Лиляна Георгиева
преподава по Литература
в град София
с опит от  39 години
48

Росица Георгиева
преподава по Литература
в град София
с опит от  5 години
73

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения