Големина на текста:
ТЕМА: Изваждане на трицифрени числа без преминаване
ВИД НА УРОКА: Урок за нови знания
ЦЕЛИ НА УРОКА:
Да се усвои алгоритъмът за писмено изваждане на трицифрени числа без
преминаване.
Задачи:
І.Образователни:
1. Формиране на знания и умения за изваждане на трицифрени числа без
преминаване чрез използване на следните опори:
Представяне на трицифрените числа като сбор от стотици, десетици и
единици;
Приложение на алгоритъма за изваждане на числата до 100 без
преминаване;
2. Прилагането на тези знания при решаването на разнообразни задачи.
ІІ. Възпитателни:
1. Възпитаване към култура на учебен труд.
2. Прегледност и точност при записване на задачите в тетрадката.
ІІІ. Развиващи:
1. Развитие на специфичното при усвояване на математическия материал
мислене.
2. Развиване на творческите мисловни способности.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
Изважда трицифрени числа без преминаване.
oНамира числена стойност на израз.
oРазпознава различни геометрични фигури
oЗнае да описва ситуации от заобикалящия го реален свят с математически модел
(задачи за намиране на разстояния).
ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА:
oМатериали за учителя-учебна дъска(бяла )
oМатериали за учениците-учебник; учебна тетрадка
МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ
Човекът и обществото: участие в дейности, свързани с решаване на конкретни
житейски проблеми – задачи за намиране на разстояния между градове в България
Ход на урока
Основни струк
турни
компоненти на
урока
СъдържаниеДидакти
чески
инструмен
тариум
1 2 3
І.Организацион
на част на урока.
ІІ.Актуализация
на необходимите
знания във
връзка с
усвояване на
новия учебен
материал
ІІІ. Мотивирано
поставяне на
темата
У-Ученици днес ще започнем часа по математика с
една интересна игра, която се казва”Познай кое
число съм?”
У-Намирам се между числата 200 и 300, цифрата на
единиците ми е 4, а на десетиците 5. Кое е число
съм?
Д-Числото е 254.
У-По-голямо съм от 140 и по-малко от 150, а
последната ми цифра е 3.
Кое е число съм?
Д-Числото е 143.
У-Аз съм 5 стот. 3 дес. и 0 ед., а моят най-добър
приятел е с 20 по-мълък от мен.
Д-Числото е 510.
У-Запишете разликата на числата 529 и
500./Учителят изчаква учениците да запишат и
после открива записът на дъската 529-500=
Пресметнете. Колко получихте?
Д-Получих 29/учителят записва отговора на
дъската/
У-Как ще направим проверка?
Д-Като към разликата прибавим умалителя, ще
получим умаляемото.
У-Отворете учебника на стр.36 и разгледайте зад 1.
Обяснете как децата пресмятат разликата на
числата 76 и 25.
Д-Явор пресмята като първо от 76 изважда 20 и
получава 56, а после изважда още 5 и получава 51.
Д-Вени първо изважда 5, получава 71, а след това
изважда 20
Д-Галя е използвала номерационната таблица и
първо изважда единиците, а после десетиците.
У-А как още може да се пресметне разликата?
Д-Като се използва съкратен запис хоризонтално
или вертикално.
У-Миналия час вие се научихте бързо и лесно да
събирате трицифрени числа без преминаване, а
този час ще се научим да изваждаме трицифрени
Устно
смятане
Математи
ческа
диктовка
Беседа
ІV. Работа по
темата
числа без преминаване от един ред в друг.
Запишете заглавие
Урок№28
Изваждане на трицифрени числа без преминаване
У-Погледнете на дъската и запишете като сбор от
стот. дес. и ед. числата:
254= ---стот+---дес+---ед
1стот+3дес+2ед= ---
Кой ще прочете какво е записал?
А сега да намерим разликата на тези числа 254-132.
Нека попълним номерационната таблица/на
дъската е начертана таблица с ред на единици,
десетици и стотици. Учителят попълва
таблицата/
У-Изваждането започва от реда на единиците
4ед-2ед=2ед; 5дес-3дес=2дес; 2стот-1стот=1стот.
Получихме числото 122. Попълнихме таблицата, но
нека запишем вертикалния запис, като числата се
записват едно под друго. 254
- 132
122
Проверка: 122+132=254
У-А сега да погледнем зад.2/б 567-125; задачата е
попълнена в номерационна таблица.
(Устно се коментира от ученик, който подробно
назовава всяко едно действие, което се извършва,
по аналогия на задачата обяснена от учителя на
дъската)
У-А сега да продължим със зад 2/в
У-Кой ще ми диктува как да извърша изваждането
на числата 576
- 451
125
(учителят пише на дъската, а ученик диктува)
Проверка: 125+451=576
У-Решете останалите два примера от зад.2/в
329 84
- 117 - 32
212 52
Проверка: 212+117=329
52+32=84
У-Колко получихте?/учениците отговарят/
У-Сравнете начина, по който изваждаме
трицифрени числа с познатия ви вече начин за
изваждане на двуцифрени числа.
Д-Те си приличат.
У-Какъв извод ще направим, как се изваждат
трицифрени числа без преминаване?
Д-Трицифрените числа се изваждат без
Наблюдение
Беседа

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Изваждане на трицифрени числа без преминаване

Урокът е използван в училище и ДИКПО град Варна за квалификационен курс 5 ПКС...
Изпратен от:
Хюсеин Бошнаков
на 2014-05-08
Добавен в:
Уроци
по Математика
Статистика:
188 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Уроци по Математика за Ученици несваляни с 6 страници Други от Учители
 
Домашни по темата на материала
Физика 7ми клас Спешно
добавена от paula.dakova 21.03.2017
0
5
учебна тетрадка-8клас,анубис
добавена от ely.ewelinowa 25.01.2015
0
4
Срешно ! Благодаря !
добавена от elena_pr 12.01.2018
1
8
ДОМАШНА ПО МАТЕМАТИКА СПЕШНО част 1
добавена от krisi.boyanova 25.12.2017
2
5
Подобни материали
 

Задачи по математика

15 мар 2007
·
2,028
·
4
·
120
·
1,206
·
14

Кое е най-голямото цяло число, което е решение на двете неравенства.....?
 

Задачи, давани на конкурсен изпит за прием в математическите гимназии

04 юни 2007
·
542
·
28
·
1,150
·
719
·
1

Задачи от конкурсни изпити по математика, заеднос решенията.
 

Задачи за движение - указания

01 апр 2009
·
217
·
2
·
159
·
1,308

Задачи за движение – указания 1. Означения: Величина Означение Основна мерна единица Път (разстояние) S км Скорост v км/ч Време t час 2. Приемаме,че движението е праволинейно равномерно. 3. Формули S = v.t v = S : t t = S : v 4...
 

Задачи по математика

04 апр 2007
·
1,156
·
1
·
155
·
122

В окръжност с радиус 13 см е прекарана хорда, равна на 10 см. Намерете разстоянието от центъра на окръжността до хордата.
 

Задачи за вектори

01 авг 2007
·
417
·
3
·
116
·
320
·
2

Да се докаже, че всеки четериъгълник, чиито диагонали се разполовяват от пресечната им точка, е успоредник.
1 2 3 4 5 » 9
 
Онлайн тестове по Математика
Тест по математика за 9-ти клас - входно ниво
входен тест по Математика за Ученици от 9 клас
Тестът съдържа 10 задачи със затворен отговор. Само един от посочените отговори е верен. Служи за изходно ниво от 8-ми и входно ниво за 9-ти клас.
(Лесен)
10
128
1
07.10.2016
Формули за съкратено умножение
тематичен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тест по математика за седмокласници, целящ определяне нивото на усвояване на материала от формули за съкратено умножение. Всеки въпрос има само един верен отговор.
Тестът е изготвен от:
Силвия Табакова преподавател
(Труден)
12
119
1
10.11.2015
» виж всички онлайн тестове по математика

Изваждане на трицифрени числа без преминаване

Материал № 1099294, от 08 май 2014
Свален: 188 пъти
Прегледан: 254 пъти
Предмет: Математика
Тип: Урок
Брой страници: 6
Брой думи: 969
Брой символи: 5,478

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Изваждане на трицифрени числа без преминаване"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Стоянка Колева
преподава по Математика
в град Сливен
с опит от  1 години
2

Маруся Мюфтийска
преподава по Математика
в град Разлог
с опит от  28 години
14

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения