Ирина Стойкова
преподава по Математика
в град Варна
Големина на текста:
I.Тема на урока: 872:8=109 (Урок N=91)
II. Вид на урока: Урок за нови знания
III. Цели: Да се усвои случаят на писмено деление на числата до 1000 с
едноцифрено число, когато частното е трицифрено число с цифра на
десетиците нула.
IV. Методи: Беседа, наблюдение, самостоятелна работа, работа с
учебника, упражнения
V. Принципи: активност, системност, последователност, съзнателност,
индивидуален подход
VII. Дидактически материали: учебник, тетрадка, бяла дъска,
презентация
VIII. Междупредметни връзки: Български език и литература, Човек и
природа
IX. Ход на урока:
П: Добър ден, ученици! Казвам се Магдалена Николова и днес ще бъда
ваш преподавател по математика. Готови ли сте за часа?
Актуализиране на знанията:
П: Приготвила съм ви една математическа игра. Играта се нарича
„Мечокът и меда“ . Погледнете към екрана: трябва да помогнем на мечока
да намери клона, на който има скрита пита с мед. Ще разбираме в каква
посока да вървим след правилното решение на всяка задача. Посоките, в
които можем да се движим са: горе, долу, ляво и дясно. Трябва да ги
следваме. Запишете в тетрадките си за работа в клас 1. задача и записвайте
решенията в тях.
П:Браво, бяхте много бързи! За съжаление Мечокът си изпати, но така
става когато не уважаваме чуждия труд! След като помогнахме на гладния
мечок, можем да продължим да решаваме задачи. Отворете учебника на
стр. 102/ 1.задача. В тетрадките ви е задача номер 2. Пресметнете:
0 : 2 =
1 : 2 = 0 (остатък 1)
-
0
1
3 : 7 = 0 (остатък 3)
-
0
3
П: Да погледнем втора задача в учебника а) Вярно ли е, че:
608 = 6 стот. + 0 дес. + 8 ед.
6 стот. + 1 дес. + 2 ед.
Б) 612 : 2 =
6 стот. + 0 дес. + 12 ед.
При кой от тези сборове от стотици, десетици и единици всяко от
събираемите се дели на 2?
У: При втория сбор.
П: Хайде да намерим частното като представим делимото по втория начин.
(Записвам в таблица на дъската.)
: 2
Поставяне на темата :
П: Днес с вас ще се научим как по-бързо да пресметнем частното на 612 и
2. Погледнете към 3. Задача в учебника. Там подробно са описани
действията, които трябва да следваме. Аз ще запиша задачата на дъската и
ще обяснявам как се извършват действията. Вие слушайте внимателно и
гледайте към дъската без да пишете.
_612 : 2 = 306
6
_1
0
_12
12
0
Стот.Дес.Ед.
6
0
1
12
2
306
Първо определяме броя на цифрите 
в частнотоТо е трицифрено число
защото   броят   на   стотиците   е   по­
голям от делителя.
Започваме   делението   от   реда   на 
стотиците.   Правим   проверка­   няма 
остатък   стотици.   Продължаваме   с 
делението   на   десетиците.   1   :   2=   0. 
Правим проверка: 0.2=0, имаме 
остатък   1   дес.   До   1   дес.   Сваляме 
единиците­ те са 2. Продължаваме с 
делението: 12:2= 6.
П: Сега да направим проверка: 306 . 2= 612
Затвърдяване и отработване на знанията:
П: Ще продължим да се упражняваме със задача 4. в учебника. В
тетрадките ви също е задача номер 4.
(Записвам по 4 задачи на дъската и посочвам 4 ученика едновременно да
решават. Решенията се записват задължително със стълбичка!)
816 : 4 =
614 : 4 =
927 : 3 =
418 : 2 =
П: Решението чрез стълбичка може да бъде записано и по-кратко:
_515 : 5 = 103
5
_15
15
0
П: Останалите частни можете да намерите по този начин, който ви е по-
удобен. Важно е да не допускаме грешки и да не забравяме нулата при
десетиците в частното. ( Останалите задачи също се решават на дъската.)
864 : 8 = 728 : 7 =
324 : 3 = 921 : 3 =
П: Да преминем към 5-та задача в учебника. Кой ще прочете условието?
У: Открийте и запишете в тетрадките си при кои частни се получава
остатък при делението.
П: Опитайте се да откриете при кои частни се получава остатък без да
решавате задачите. Ако се затруднявате да смятате наум, тогава
пресметнете частните в тетрадките си и след това ще кажете при кои се
получава остатък.
980 : 8= 861 : 7= 655 : 6= 822 : 8=
У: При първото, второто и третото частно се получава остатък.
Започваме делението от реда 
на стотицитеПравим 
проверка­ няма остатък 
стотициПродължаваме с 
делението на десетиците. 1 : 5= 
0 (ост. 1) До 1 десСваляме 
единиците­ те са 5. 

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект по математика за 3-ти клас

Да се усвои случаят на писмено деление на числата до 1000 с едноцифрено число, когато частното е трицифрено число с цифра на десетиците нула...
Изпратен от:
megi_nikolova
на 2014-03-27
Добавен в:
Планове
по Математика
Статистика:
161 сваляния
виж още
 
Домашни по темата на материала
Математика 7 клас Неравенства в триъгълника ниво А
добавена от a..s._6261 21.04.2021
1
8
Математика 7 клас Неравенства в триъгълника ниво А
добавена от a..s._6261 21.04.2021
2
16
Подобни материали
 

Упражнение върху тригонометрични функции на остър ъгъл

04 юни 2007
·
494
·
3
·
104
·
574
·
2

Това са упражнения за 9 клас, свързани с тригонометричните функции на острирте ъгли. Посочени са и разяснения относно формулите, които се изпползватпри решаването на задачите.
 
Онлайн тестове по Математика
Математика
изпитен тест по Математика за Студенти от 2 курс
Тест за студенти - магистри, ПНУП. Всички въпроси са с един верен отговор.
(Лесен)
29
16
1
3 мин
25.09.2019
Национално външно оценяване по математика за IV-ти клас
изпитен тест по Математика за Ученици от 4 клас
Тест от НВО за 2018 г. от Министерство на образованието и науката, даден на 14 май 2018 г. Всички въпроси имат само по един верен отговор.
(Лесен)
19
10
1
7 мин
08.07.2019
» виж всички онлайн тестове по математика

План-конспект по математика за 3-ти клас

Материал № 1085774, от 27 мар 2014
Свален: 161 пъти
Прегледан: 327 пъти
Предмет: Математика
Тип: План
Брой страници: 5
Брой думи: 881
Брой символи: 4,783

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект по математика за 3-ти клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Ирина Стойкова
преподава по Математика
в град Варна
с опит от  21 години
11 2,369 262

Мартина Крайчева
преподава по Математика
в град Русе
с опит от  5 години
622 68

виж още преподаватели...
Последно видяха материала