РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ” – ГР. РУСЕ
ФАКУЛТЕТ “ПРИРОДНИ НАУКИ И ОБРАЗОВАНИЕ”
ПРЕДУЧИЛИЩНА И НАЧАЛНА УЧИЛИЩНА ПЕДАГОГИКА
ЗАДОЧНА ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
П Л А Н - К О Н С П Е К Т
по МАТЕМАТИКА ЗА IV КЛАС
ИЗГОТВИЛ: ПРОВЕРИЛ:
Доц.д-р В.Ванева
III-ти курс
Фак. №
гр. Русе
2013г.
ПЛАН – КОНСПЕКТ
ПО МАТЕМАТИКА ЗА IV КЛАС
Издателство “Просвета”
Тема: Деление на многоцифрено число с едноцифрено число. (урок 65/стр. 80)
Вид на урока: За затвърдяване.
Цели: 1. Затвърдяване алгоритъма за писмено деление на числа с едноцифрено
число.
2.Затвърдяване знанията за намиране на неизвестно число.
3.Затвърдяване знанията и уменията за използване на чертожни
инструменти.
4.Развиване на логическо мислене.
Ход на урока:
I.Проверка на домашна работа:
стр.79/ зад.6
402 : 2 = 201 речни риби402 + 201 = 603 всички риби
стр.79/ зад.8 – 4 примера (4 деца)
(963 + 39) : 3 = 334 963 + 39 : 3 = 334
(636 + 264) : 6 = 150 636 + 264 : 6 = 150
II. Въпроси (устно).
1. Каква фигура е правоъгълникът? (четириъгълник с прави ъгли; две по
две равни страни)
2. Каква фигура е правоъгълния триъгълник? (триъгълник с 1 прав ъгъл)
3. Как се наричат страните на правоъгълния триъгълник? (катети –
които образуват правия ъгъл и хипотенуза – стои срещу правия
ъгъл)
4. Каква фигура е квадратът? (четириъгълник с равни страни и прави
ъгли)
5. Каква фигура е равностранния триъгълник? (триъгълник с 3 равни
страни)
Ако равностранен триъгълник има обиколка 999 см, как ще намерим
дължината на страната му?
2
(999 : 3 = 333 см) Какво действие използвахме? (деление)
III.Заглавие на урока: Деление на многоцифрено число с едноцифрено
число. (упражнение)
Днес ще се упражним върху деление на естествени числа с едноцифрено
число. Ще приложим уменията си да делим при решаване на числови изрази с
действие деление, при намиране на неизвестно делимо, делител, множител,
при решаване на текстови задачи.
Зад. 1 Кое число е 7 пъти по-малко от 16 415?
16 415 : 7 = ?Делимото съдържа 1 десетохиляда.
16 415 : 7 = 2 345Но числото 1 е по-малко от делителя 7.
- 14Затова превръщаме 1 десетохиляда в 10
24хиляди. Тогава 1 десетохил. + 6 хил. = 16 хил.
- 21Делим 16 хиляди на 7 и т.н.
31Затова частното не съдържа десетохиляди, т.е.
- 28 цифрите му са с една по-малко от цифрите на
35 делимото.
- 35
0 Проверка: 2 345 . 7
16 415
Зад. 2 Таблицата е на дъската, попълва се от учениците.
а 639 810 404 835 924534872
б3945768
а : б
Задачи от учебника:
стр. 80/ зад. 1
Пресметни и прочети откъде може да научиш защитените растителни и
животински видове.
726 : 3 = 242 (н)964 : 2 = 482 (в)650 : 5 = 130 (к)
655 : 5 = 131 (е)968 : 4 = 242 (н)524 : 4 = 131 (е)
843 : 3 = 281 (ч)728 : 2 = 364 (р)453 : 3 = 151 (а)
891 : 9 = 99 (и)906 : 6 = 151 (а)585 : 5 = 117 (г)
Ч Е Р В Е Н А К Н И Г А
281131364482131242151 130 242 99 117 151
3