Големина на текста:
ВТУ”СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ” – ВЕЛИКО ТЪРНОВО
СТОПАНСКИ ФАКУЛТЕТ
КУРСОВА РАБОТА
по Управление на качеството
Тема: Системи за управление на качеството и тяхната стандартизация
ИЗПЪЛНИЛ: Цветомира ЙорговаПОВЕРИЛ: проф. д-р Лилия Чанкова
Специалност: Маркетинг
2 курс ,задочно обучение
Фак. № МГЗ-1002
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
2013
Увод
Системите за управление на качеството са тясно свързани със
самото качество. Всяко едно предприятие се стреми да произвежда
възможно най – качествена продукция. Което от своя страна води до
извода, че управлението на качеството трябва да бъде на високо равнище.
Качеството е съвкупност от свойства и характеристики на стоки
или услуги, които имат за цел да удовлетворят съществуващи или
предполагаеми потребности на даден потребител. Също означава и
съвкупност от признаци, удовлетворяващи не само потребности, но и
определени изисквания. Няма специфично значение, ако не е свързано с
определена функция или обект.
Целта на предприятията е да управляват и контролират
дейностите по качеството на продукцията си така, че да въздействат на
всички подраздели, като задоволят максимално изискванията на своите
потребители с цената на минимални разходи.
Системите за управление предизвикват такова управление, което
гарантира на клиентите постоянно качество на предлагания продукт или
услуга, независещо от количеството и срока на изпълнение. Това се
свързва с повишаване на удовлетвореността на клиента. Преди всичко
система за управление на качеството се характеризира със своето
предназначение, структура, състав на елементите и връзките по между им.
Основна задача на системата е не да контролира всяка единица
на продукта, а да действа така, че да не се предизвикват грешки в работата,
които да доведат до възникване на лошо качество на продукта или
услугата, т.нар. брак. За да се избегне това е необходимо да се опишат
верни действия за създаване на качествени продукти или услуги, както и да
се разработят инструкции за изпълнение на правилните действия и
контрола върху тях.
Предметът на курсовата работа е за системите за управление на
качеството.
Основната цел на курсовата работа е да разкрие значението на
понятието система за управление на качеството, да се определят нейните
видове, характеристики, ползи, вреди и др. Като подцел можем да
поставим и определяне на понятието стандарт, стандартизация, видовете
стандарти и тяхното приложение.
Изложение
Системата за управление на качеството като понятие съдържа
структурата на дадена организация и планирането, ресурсите и
документация, които биват използвани за постигане на набелязаните цели,
за да се осигури подобряване на продуктите и услугите като се
удовлетворяват изискванията на клиентите. Просперитетът на по –
големите фирми зависи именно от системите за управление. Той
подпомага за повишаването на конкурентноспособността, внедряването и
използването на системите. Друго действие – води до намаляване на
разходите, увеличение на производителността при ниска себестойност и
нарастване на печалбата. Могат да бъдат прилагани във всякакви размери
фирми – големи, средни, малки и не само, но и за различните аспекти на
управлението като маркетинг, продажби и други основни дейности.
Нека да наричаме системта за управление на качеството за по –
кратко СУК. Основава се на системи, процеси и статистика. Предимство
на СУК е постоянното управление на връзките вътре в системата, тяхното
комбиниране и взаимодействие с оглед получаване на крайния резултат.
Структурата на СУК е свързана със следните елементи:
Организация – тя предсставлява съвкупност от средства и хора с
определени отговорности, пълномощия и взаимовръзки.
Процес – той представлява съвкупност от взаимносвързани и
взаимодействащи елементи на дейности, преобразуващи
„входни данни” в „изходни данни”. Те за един процес се явяват
„входни” на други процеси. Процесите се планират и
осъществяват при контролирани условия.
Документ – информция, която се съдържа на определен носител.
Видове документи:
? Заповеди и вътрешни правила;
? Програми за реализиране на проекти;
? Политика в областта на качеството;
? Процедури на системата по качество;
? Наръчник по качество;
? План по качество;
? Работни инструкции;
Ресурси – всичко, което обезпечава управлението на качеството;
Видове СУК:
Система за пряк контрол;
Система за краен контрол;
Система за процесен контрол;

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
07 окт 2021 в 19:56 потребител

Подобни материали

Пищови по управление

13 мар 2011
192
3
2,105
319

Материали по управление на качеството, документа съдържа най-важните и основни понятия, определения, видове и т.н...

Онлайн тестове по Управление на качеството
Тест по Одитинг и Управление на качеството за студенти от 2-ри курс
входен тест по Управление на качеството за Студенти от 2 курс
Тест над вътрешен одит на системата за управление на качеството. Политиката на организацията по здравето и безопасността при работа. Нормативните актове, свързани със здравето и безопасността при работа. Състои се от 10 въпроса, всеки от които има само един верен отговор. Предназначен е за студенти от 2-ри курс, изучаващи дисциплините Одитинг или Управление на качеството.
(Лесен)
10
13
1
1 мин
10.10.2016
Тест по системи от стандарти в международния бизнес
изпитен тест по Управление на качеството за Студенти от 4 курс
Тест по системи и стандарти в международния бизнес за студенти, изучаващи предмета. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Лесен)
25
29
1
2 мин
11.07.2013
» виж всички онлайн тестове по управление на качеството

Курсова работа по управление на качеството

Материал № 1074960, от 24 фев 2014
Свален: 80 пъти
Прегледан: 133 пъти
Предмет: Управление на качеството
Тип: Курсова работа
Брой страници: 8
Брой думи: 1,620
Брой символи: 10,539

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Курсова работа по управление на качеството"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала