Калин Ангелов
преподава по Математика
в град Враца
Големина на текста:
ТЕМА: Правоъгълник. Квадрат
ВИД: За нови знания
ЦЕЛИ:
?Образователни:
?Възпитателни:
ОСНОВНИ МЕТОДИ И ПОХВАТИ: беседа, демонстрация и упражнение
ПРЕДВАРИТЕЛНА ОСИГУРЕНОСТ:
-учебник по математика за 3 клас;
-учебна тетрадка математика за 3 клас- № 1;
-електронен урок
МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ: български език и литература и информационни
технологии
ХОД НА УРОКА
Уводна част
1.Организирано начало
Учител: Добро утро, ученици! Какво виждам тетрадки за домашна работа са събрани за
проверка. Приготвили сте се за час по математика. Браво!
Държа да отбележа, че всички сте тук, което ме радва, тъй като означава, че
няма болни ученици от класа в това студено време.
Подготовка за поставяне на темата - актуализиране на понятието прав ъгъл
(Учителят показва електронен урок с геометрични фигури на учениците)
Учител: Ученици, погледнете задача № 1. Хайде сега да си припомним какво виждаме.
(Учениците ентусиазирано вдигат ръка. Учителят посочва един ученик.)
Ученик: Ъгли.
Учител: Браво, Ники!
А какви са тези ъгли?
(Учениците ентусиазирано вдигат ръка. Учителят посочва един ученик.)
Ученик: Прави.
Учител: Правилно, Мими!
Кой ще каже колко прави ъгъла виждаме на фигурата към подточка „а”?
(Учениците ентусиазирано вдигат ръка. Учителят посочва един ученик.)
Ученик: Четири.
Учител: Отлично, Петьо! А във подточка „б”?
(Учениците ентусиазирано вдигат ръка. Учителят посочва един ученик.)
Ученик: Два.
Учител: Браво! Справихте се чудесно с решението на задача №1.
Същинска част
1. Поставяне на темата:
Учител: Днес ще се запознаем с геометричните фигури – правоъгълник и квадрат.
Запишете заглавието на урока в тетрадките си „Правоъгълник. Квадрат” .
2.Работа по темата
Учител: Погледнете задача № 2. Ани, прочети условието на подточка „а”.
(Ученичката прочита условието на задачата.)
Учител: Колко ъгъла имаме?
Ученик: Четири.
Учител: Хайде сега извадете своите триъгълници и проверете прави ли са тези ъгли.
(Всеки ученик поставя своя триъгълник по показания начин, последователно в четирите прави ъгъла.)
Учител: След като проверихте ъглите, какво установихте?
Ученик: И четирите ъгли са прави.
Учител: Затова тази фигура се нарича правоъгълник.
Начертайте правоъгълник в тетрадките си.
(Учениците чертаят правоъгълник в тетрадките си. Учителят изчаква, докато те свършат с поставената им задача.)
Учител: Под правоъгълника с друг цвят химикал, различен от синия и червения
запишете: „ Фигура с четири прави ъгли се нарича правоъгълник.”.
(Учениците записват определението.)
Учител: Нека сега да се опитаме да отговорим заедно на въпросите в подточка „б”.
Четирите ъгъла на правоъгълника са прави. Вярно ли е?
Учениците: Даааааааа.
Учител: Страните, които са една срещу друга са равни. Вярно ли е?
Учениците: Даааааааа.
Учител: Дължината на АВ е различна от тази на ВС. Вярно ли е?
Учениците: Даааааааа.
Учител: Запишете в тетрадките си задача № 3 подточка „а”.
Какво трябва да направим?
(Учениците ентусиазирано вдигат ръка. Учителят посочва един ученик.)
Ученик: Да проверим четирите ъгъла на квадрата дали са прави.
Учител: Хайде всеки да провери!
(Учениците започват да мерят)
Учител: Прави ли са?
Учениците: Даааааааа.
Учител: Прочетете подточка „б”. Какво трябва да направим?
(Учениците ентусиазирано вдигат ръка. Учителят посочва един ученик.)
Ученик: Да проверим дължината на страните на квадрата дали са равни.
Учител: Хайде, проверете!
( Учителят изчаква, докато те свършат с поставената им задача.)
Учител: Равни ли са?
Учениците: Даааааааа.
Учител: Запишете с друг цвят химикал, различен от синия и червения в тетрадките си:
„Квадратът е правоъгълник, но с равни по дължина страни!”.
(Учениците записват определението.)
Заключителна част
1.Поставяне на домашна работа
Учител: Ученици за домашна работа ви поставям следните задачи:
?задача № 4 от учебника
В тетрадките ще си начертаете седемте фигури от задачата. Квадратите ще
оцветите в червено, а правоъгълниците в синьо и по този начин ще ви е много по-лесно
да отговорите на двете твърдения на Владо.
?задачи 1, 2, 3, 4 и 5 от учебната тетрадка
Задачите са подобни на тези, които решавахме в час и съм сигурна, че няма да ви
затруднят.
2.Преценка на работата на учениците в часа
Учител: Ученици доволна съм от вас, справихте се отлично с поставените задачи.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
23 ное 2019 в 08:09 в момента не учи на 29 години
22 ное 2019 в 12:18 студент на 23 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - НУПЧЕ, випуск 2017
20 ное 2019 в 23:46 в момента не учи на 38 години от Варна
17 ное 2019 в 20:49 в момента не учи на 43 години
17 ное 2019 в 14:20 студент на 39 години от Русе - А.Кънчев, факулетет - MT, специалност - MKM, випуск 2017
16 ное 2019 в 22:44 студент на 27 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Психология, випуск 2019
15 ное 2019 в 21:39 ученик на 16 години от София - 001 АЕГ, випуск 2022
05 ное 2019 в 12:06 ученик на 22 години от Стара Загора - ТГ "Княз Симеон Търновски", випуск 2016
15 окт 2019 в 01:07 потребител на 40 години
 
Домашни по темата на материала
план-конспект на урок по математика за нови знания във 2 клас
добавена от dimitrovamaria66 23.10.2015
0
151
тема: Умножение и деление
добавена от virginia.milanova 06.05.2014
0
73
Математика за 6 клас
добавена от stamat.petkov 24.02.2019
1
10
спешно!! математика за 9 клас!!!!!
добавена от cleoparta 08.05.2016
1
7
Подобни материали
 

Запознаване с геометрична фигура

16 ное 2008
·
338
·
4
·
523
·
628

Цел: Формиране геометрични предстеви Очаквани резултати: Детето различава и назовава геометричнта фигура правоъгълник. Различава осночните свойства (върхове и страни), сравнява сходствата и различията между квадрат и правоъгълник.
 

Основни равнинни геометрични фигури

25 май 2011
·
73
·
5
·
659
·
545
·

Лица и обиколки на основни геометрични равнинни фигури...
 

Геометрични фигури помагало за ученици със специални образователни потребности

25 май 2009
·
142
·
4
·
908
·
611

Геометрични фигури помагало за ученици със специални образователни потребности...
 

Геометрични фигури

09 дек 2010
·
166
·
15
·
814
·
498
·

В куб може да се впише тетраедър по два начина, при това четирите върха на тетраедъра съвпадат с четирите върха на куба. Всичките шест ръба на тетраедъра лежат на шестте стени на куба и са равни на диагоналите на стените-квадрати...
 

Геометрични фигури и тела

21 дек 2010
·
284
·
20
·
110
·
907
·
1

Квадрат Геометрични фигури и тела Формули Периметър Лице...
1 2 3 4 »
 
Онлайн тестове по Математика
Тест по Математика за 7-ми клас на тема "Неравенства в триъгълник"
тематичен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тестът съдържа 10 въпроса със 4 предполагаеми отговора като всеки въпрос има един верен отговор. Предназначен е за ученици от 7-ми клас.
(Лесен)
10
18
1
1 мин
22.08.2018
Тест по математика за 7-ми клас върху раздел "Уравнения"
тематичен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тестът съдържа 10 въпроса. Всеки въпрос e с по един верен отговор. Предназначен е за ученици от 7-ми клас и се фокусира върху раздел "Уравнения".
(Лесен)
10
85
1
11.10.2016
» виж всички онлайн тестове по математика

Правоъгълник. Квадрат. Урок по математика за 3 клас.

Материал № 1056782, от 02 яну 2014
Свален: 193 пъти
Прегледан: 275 пъти
Предмет: Математика
Тип: План
Брой страници: 3
Брой думи: 555
Брой символи: 3,360

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Правоъгълник. Квадрат. Урок по математика за 3  ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Калин Ангелов
преподава по Математика
в град Враца
с опит от  12 години
12

Радослава Терзиева
преподава по Математика
в град Пловдив
с опит от  4 години
22

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения