Големина на текста:
Учебна дисциплина :
Mетодика на преподаване по „Човекът и
обществото”
Т Е М А:
Животните в България
/  Урок за придобиване на нови знания/
3 клас
Образователно направление: Човекът и обществото
Ядро : Човекът и неговата среда
Тема : Животните в България
Цели: 1.Да се формират природозащитни убеждения у учениците
2.Да се разширят знанията за работа с географска карта и използването й
като източник на знания за местонахождението на представители на
раcтителния и животински свят
3. Да се развие и усъвършенства умението за работа в група
4. Да се усвоят знания за видовете животни в гората, планините и
равнините, техния начин на живот и приспособления
5. Да се затвърди умението на учениците да разпознават редките и
застрашени от изчезване животни в България
Понятия: природолюбител, екопътека, „Червената книга на България”,
резервати
Очаквани резултати: 1. Разказва за природата на България и родния край
2. Познава отделни представители на естествената растителност и дивите
животни
3. Описва значението на растителността и животинския свят за живота на
хората и посочва необходимостта от опазването им
Вид на ситуацията : За нови знания
Задачи : предватителна подготовка, географска карта, картинки на
растения и животни, картина на червената книга, картина на гората,
картини на лисица, вълк, катерица, змии и др., картина на къртица с текст,
картина на щъркел, флумастри, лепило.
Методи и похвати : - беседа с учениците; - групова работа; - мултимедия;
Ход на урока : I Актуализиране на стари знания П: Добър ден,
ученици! У: Добър ден. П: Има ли отсъстващи. Всички ние сме
природолюбители. Някой ще ми каже ли какво означава
природолюбител ? У: Човек, който обича природата. П: Чували ли сте
какво е екопътека ? У: Чиста пътека. П: Къде е тази пътека? Къде е
запазена чистотата на природата ? У: В планината.
II Подготовка за поставяне на темата П: Днес с вас ще минем по
една екопътека и следите внимателно растенията, които ще ви покажа.
П:Искам всяка група да очертае маршрута по екопътеката на
географските карти, които ще ви раздам. Извадете си по един цветен
молив или флумастер .(Учителя разделя учениците на три групи, и
избира говорител за всяка група на всяка група се дава географска
карта на която децата да очертаят маршрута по екопатеката. Учителя
показва различни растения, а децата очертават на картата в зависимост
къде се среща показаното растение.) П: Кое е това растение ? У:
Еделвайс. П: Точно така, ученици. ( Учителя показва други растения,
когато покаже всички растения на всички групи учителя вдига
говорителите на групите ) П: Говорителите на групите да заповядат, а
останалите да седнат по местата си. Да видим маршрута по нашата
екопътека. ( Говорителите на групите показват маршрутите на
екопътеките ) П: Браво всички групи се справихте много добре. Сега
ще видим не само растенията, но и представителите на животинския
свят. Пак ще работим по групи. На същите географски карти ще
залепите животните, които ще ви раздам. ( Учителя раздава различни
картинки на животинския свят, учениците да ги залепят на местата
където живеят животните.) П: След като сте готови говорителите от
всички групи да излязат на дъската. (Говорителите от всички групи
казват къде са залепили животните.) П: Нека да видим дали вярно сте
работили.
III Поставяне на темата Днес ще се запознаем с животните в
България. П: Какво намират животните в планината ? У: Храна.
( Учителя показва картина на гора ) П: Какви животни се срещат в
гората ? У: Сърна, елен. П: Мечката и глигана къде се срещат ? У: В
гората. П: Продължаваме с горсите обитатели. ( Учителя показва
картини на лисица, вълк, катерица, змии и др.) П: Къде можем да
срещнем козите ? У: В Стара планина. П: Къде живеят сокола и орела?
У: В планините. П: Точно така, ученици. Освен планини има и
равнини. Коя е най – голямата равнина в България. У: Дунавската
равнина.
IV Работа по темата – Голямо разнообразие от животни има и
равнините ( Учителя показва картина на къртица с текст и вдига един
ученик да прочете текст: Къртицата е представител на най-древните и
най-нисшите от висшите бозайници. Предните и крайници са с
лопатовидна форма и здрави нокти. Те и позволяват да се движи бързо
под повърхността на почвата, където изкопава дълги проходи,
изхвърляйки пръстта на повърхността на купчини - къртичини. Очите и
са закърнели. Има недиференцирани зъби. Храни се с ларви на
насекоми.) П: Какви приспособления има къртицата за да живее в
земята ? У: Има лопати, които са извити за да рови по – добре.
Къртицата е сляпа. П: От птиците, кои представители можем да
срещнем ? У: Фазан, яребица,пъдпъдък. П: Какво знаем още за тях ?
Фазана се храни много разнообразно. През есента и зимата основната
му храна се състои от семена на растения. През пролетта и лятото тя се
обогатява с ягодови плодове и насекоми. През лятото животинската
храна е най-силно застъпена. Яребицата се храни със зърнени култури
и различни растения, насекоми и включително колорадски бръмбар.
Води уседнал начин на живот. Живее на групички. Винаги се държи на
земята и въпреки, че може да кацне на клон не го прави. Неприятели на

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Животните в България - урок за 3 клас

Да се формират природозащитни убеждения у учениците. Да се разширят знанията за работа с географска карта и използването й като източник на знания за местонахождението на представители на раcтителния и животински свят...
Изпратен от:
Yonko Koychev
на 2013-12-02
Добавен в:
Уроци
по Човекът и обществото
Статистика:
107 сваляния
виж още
 
Домашни по темата на материала
природни области в България
добавена от mishel_bansko 10.03.2020
0
12
защо горите създават условия за живот на много животни
добавена от kristian.angelov 20.01.2014
0
9
план конспект по човекът и обществото ,,Празници и обичаи,,
добавена от pa6ova16 27.10.2016
1
67
 
Онлайн тестове по Човекът и обществото
Изходно ниво - Човекът и обществото - 4. клас
изходен тест по Човекът и обществото за Ученици от 4 клас
Теста е предназначен за ученици, обучаващи се по новата учебна програма. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Много лесен)
15
28
1
2 мин
07.02.2020
Тест по Човекът и обществото
класно тест по Човекът и обществото за Ученици от 3 клас
Примерен тест за 3 клас по "Човекът и обществото". Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Много лесен)
9
22
1
1 мин
15.11.2019
» виж всички онлайн тестове по човекът и обществото

Животните в България - урок за 3 клас

Материал № 1047741, от 02 дек 2013
Свален: 107 пъти
Прегледан: 177 пъти
Предмет: Човекът и обществото
Тип: Урок
Брой страници: 5
Брой думи: 1,050
Брой символи: 6,190

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Животните в България - урок за 3 клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Евелина Владимирова
преподава по Човекът и обществото
в град София
с опит от  2 години
76

Ралица Василева
преподава по Човекът и обществото
в град Варна
с опит от  26 години
184

виж още преподаватели...
Последно видяха материала