Мая Иванова
преподава по Математика
в град София
Големина на текста:
План- конспект на ситуация за IV група
в детската градина
1.ОН:Математика
2.Ядро: Измерване
3.Тема: „Измерване”
4.Цели: Децата да сравняват разнообразни количества, да разкриват
връзки и зависимости. Развитие на анлитико-синтетичната дейност.
5.Задачи:
Да се установи запазването на количеството на сипещи
вещества и течност, на дължините на два обекта при изменение
на разположението на обектите и размерите на съдовете.
Възпитателна задача- проявява готовност да помогне при нужда
6.Форма-задължително регламентирана ситуация
7.Методи и похвати: упражнение, демонстрация,игрови и
емоционални похвати
8.Необходими материали:
За учителя: два буркана – единия по широк, другия по-тесен, една
чаена чаша, два две шишета (прозрачни), две еднакви по дължина
въженца.
За децата :летвички и чашки за измерване
9. Ход на ситуацията:
У:Добро утро, деца!
Д: Добро утро!
У: Деца, днес с вас заедно ще измерваме различни неща. Аз знам, че вие
много обичате да измервате. Вижте какво съм ви донесла.
Учителката показва- захар, ориз, сок и др., децата трябва да установяват,
като са в два различни съда, дали в единия съд захарта, оризът или сока е
толкова, колкото е в другия съд.
У: Деца, днес на гости ни е куклата Лили. Тя иска да приготви за своите
гости любимият ви десерт мляко с ориз. На гости ще и идват нейните
приятелки Мими, Доби и Мери. Искате ли заедно с вас да и помогнем да
приготви почерпката.
Д: Да
У: Деца, колко общо са всички кукли, заедно с Лили.
Д: Общо всички кукли са 4.
У: Браво, много точен отговор.
Учителката показва два буркана с ориз и пита:
У:Деца, ако оризът в този буркан ( по- широкия) е толкова, колкото е в този
(по-тесния), тогава ще стигне ли за гостите и за Лили. Вие как мислите?
Има ли в този буркан толкова ориз, колкото в е в този?
Д: За да разберем първо трябва да измерим ориза в двата буркана.
Избира се дете, чрез броилка, което да измери. За целта учителката дава
чаена чаша, като мерителна единица.
Детето, което е избрано измерва с чаша, а другите деца броят колко чаши
ориз ще премери от всеки буркан. Учителката напомня как трябва да се
пълни чашата, за да се измери вярно.
У: Деца, когато мерим с чашка, тя трябва да е пълна до горе и да е равна.
Детето, което мери пълни и изсипва чашите на отделни купчинки и заедно
с цялата група установяват, че във всеки буркан има по две чаени чаши
ориз.
У: Хайде, заедно да кажем какво установихме.
Д: В единия буркан има две чаени чаши ориз и в другия има две чаени
чаши ориз. Ориза в двата буркана е по равно. Общо ориза е 4 чаши.
У: Колко бяха куклите?
Д: 4
У: Колко чашите с ориз.
Д: 4
У: Какво казваме, че куклите са толкова. колкото са чашите с ориз.
У: Деца, Лили иска да почерпи гостите и със сок.
Учителката посочва две шишета със сок.
У: Сокът в двете шишета ще стигне за четири деца, ако в този съд (посочва
се) е толкова, колкото в другия. Как мислите?
Д: Трябва да измерим, за да разберем.
Дете избрано чрез броилка, измерва с отново с чаена чаша.
У: Какво можем да установим ?
Д: Сокът в едното шише е две чаши и сокът в другото шише е две чаши.
Сокът е по равно в двете шишета. Общо е четири чаши и ще има за всяка
кукла сок.
У: Браво отличен отговор. Деца, Лили и нейните приятелки са много
доволни от помощта, която и оказахме, но те искат сега да си поиграят и да
скачат на въженца. Вижте аз ще ви покажа две въженца (учителката
поставя въженцата върху таблото) Забележете едно е опънато, а другото е
нагънато. Хайде да ги сравним, без да ги мерим на око. Как мислите кое е
по- дълго и кое е по късо?
Д: Опънатото въженце е по- дълго, а нагънатото по- късо.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
12 ное 2019 в 09:37 студент на 33 години от Разград - ШУ"Епископ Константин Преславски", факулетет - Начална и предучилищна педагогика, специалност - Начална педагогика, випуск 2021
 
Домашни по темата на материала
Теми за 5-то ПКС ПУП
добавена от dididvd1992 14.07.2018
1
25
Подобни материали
 

Задачи по математика

15 мар 2007
·
2,031
·
4
·
120
·
1,222
·
2
·
14

Кое е най-голямото цяло число, което е решение на двете неравенства.....?
 
Онлайн тестове по Математика
Национално външно оценяване по математика за IV-ти клас
изпитен тест по Математика за Ученици от 4 клас
Тест от НВО за 2018 г. от Министерство на образованието и науката, даден на 14 май 2018 г. Всички въпроси имат само по един верен отговор.
(За отличници)
19
2
1
10 мин
08.07.2019
Тест по Математика за 6-ти клас над раздел "Дроби"
тематичен тест по Математика за Ученици от 6 клас
Тестът е тематичен над Дроби и е подходящ за всички ученици от 6-ти клас с нуждата за опресняване на своите знания от миналата година. Средно ниво на трудност - 10 задачи, само един верен отговор на въпрос.
(Труден)
10
46
1
2 мин
11.04.2017
» виж всички онлайн тестове по математика

План- конспект на ситуация за ІV-та група в детската градина

Материал № 1016719, от 02 авг 2013
Свален: 1,045 пъти
Прегледан: 1,378 пъти
Предмет: Математика
Тип: План
Брой страници: 4
Брой думи: 706
Брой символи: 3,659

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План- конспект на ситуация за ІV-та група в дет ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Мая Иванова
преподава по Математика
в град София
с опит от  5 години
1

Рада Стоянова Любенова-Янева
преподава по Математика
в град Пловдив
с опит от  17 години
6

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения