Големина на текста:
План-конспект на урок по математика за 1 клас изд.”Булвест”
Тема на урока:Решаване на текстови задачи
Обобщителен урок
Цел на урока: Да се систематизират и обобщят знанията и уменията за разбиране и решаване на
текстови задачи.
Образователни задачи:
-развиване на умения за съставяне на текстови задачи въз основа на конкретни действия с
предмети,по рисунки,числов израз
-осмисляне и разбиране на въпроса от учениците
-избиране на правилното действие съответстващо на задачата
Възпитателни задачи:
--възпитание на положително отношение към учебния предмет математика и мотивация за
изучаването й
Развиващи задачи:
-развиване на логическо мислене,памет,съобразителност
Методи :Беседа,наблюдение,упражнение,работа с учебник,самостоятелна работа,практически
методи-упражнения с творчески характер,коментирани упражнения,
Нагледни средства:
-Учебник,задачи на дъската,сборник,тетрадка-образец
Ход на урока:
Дейност на учителя Дейност на учениците
Предварителна подготовка за урока.
Следва фронтална проверка на домашната
работа,като учителят обръща внимание на
затрудненията,които децата са срещнали.
Следва актуализиране на старите знания:
-Кой ще припомни как назоваваме числата
при действие изваждане?
А как проверяваме?
Какво събираме,за да проверим задачата?
Точно така.Днес продължаваме да си
припомняме как решаваме задачи с двете
действия,които сме изучили.Отворете на
стр.124 учебника.
1 задача:Трябва да сравните посочените
числа.Работете самостоятелно.
Кой ще прочете как е решил задачите?
Кажете ми с колко 9 е по-глямо от 5?
С колко 5 <9?
Посочени от учителя ученици четат,а класът
проверява.
Ученик отговаря:умаляемо,умалител,разлика
Ученик:Със събиране
Ученик:Разликата и умалителя
Отварят учебниците си.
Учениците работят в учебника.
Мирослав чете първия пример 9 >5
Ученик отговаря:с 4
Ученик отговаря: с 4
Преминаваме към следващото неравенство
Габи,прочети
Продължаваме нататък.Вики чети
Съгласни ли са всички?Тогава преминаваме
нататък.Задача 2.Обърнете внимание на
задачата.Какво трябва да правим?
Работете сами,като внимавате така да
поставяте знаците,че задачата да бъде вярна
Кой ще каже какъв знак постави между 9 5 и
14
Каква друга задача може да се измисли с тези
числа?
Ето виждате връзката между двете действия
Задача 3: Ради,прочети условието
Трябва да попълним изречението,зада се
получи вярното твърдение.Миро,прочети
Точно така,попълнете.Помислете кои две
числа сравняваме?
Преминаваме нататък.Силвия чети.
Кои числа сравняваме?
И какво е числото 5 в сравнение с 14?
Преминаваме към задача 4:Какво е дадено в
условието?
Какъв е първия въпрос?
Как ще разберем?
Какъв е втория въпрос на задачата?
Можете ли веднага,без пресмятане да кажете
отговора?
Задача 5:Георги,чети на глас,а вие мислете
какво е дадено и какъв е въпроса в задачата
За Ива даден ли е точния брой на книгите?
Повече или по-малко е прочела?
Как ще намерим броя на книжките?
Измислете други задачи към този текст.
Радина,излез напиши задачата на дъската.
6задача: Алекс, чети условието.Какво
разбрахме?
Колко деца отиват на море?
А на планина?
Какъв е въпросът?
Работете сами,за да откриете отговора.Кой ще
каже как е решил задачата?
Помислете за длуг въпрос,който можем да
зададем?
Задача 7:Съставете задачи,които да се решават
така: 8+11.Помислете и задайте въпрос
Пресметнете сами задачата,която ви предлага
Радина.Колко получихте?
Сега да измислим задача с 19 -8
Пресметнете и напишете
Габи чете:14>9
Вики чете:5<14
Ученик отговаря:между числата да се постави
някой от следните знаци + - =
Учениците работят
Ученик: 9+5=14
Ученик:14-5=9 и 14-9=5
Радина чете:Допълнете вярно изреченията
Мирослав:Числото 14 е с 9 по-голямо от 5
Ученик отговаря
Силвия:числото 5 е с 9 по-малко от 14
Ученик:5 и 14
Ученик:по-малко
Ученик:Че Вяра е на 9 години,а Мими на 4
С колко години Вяра е по-голяма от Мими
Ученик:9-4=5години по-голяма
С колко години Мими е по-малка от Вяра?
Ученик:Да
Георги чете:Петьо е прочел 8 книги,а Ива с 3
повече.
Ученик:не е даден
Ученик:повече
Ученик:8+3=11 книжки е прочела Ива
Ученик:колко общо книжки са прочели
двамата?
Алекс чете.Че 11 деца отиват на море,а с 3
помалко на планина.
Ученици:11
Ученик:с 3 по-малко
Колко деца ще летуват на планина.
Децата работят
Ученик:11-3=8деца на планина
Ученик:Колко общо са децата?
Ученик:С колко децата на море са повече от
тези на планина?
Учениците записват задачите в учебника
Радина:На театър отишли 8 деца,а на кино 11
Колко общо деца са отишли на театър и кино
Децата записват задачата
Ученик:19
Ученик:Във фискултурен салон имало 19
топки,госпожата раздала на децата 8.Колко
топки останали?
За домашна работа си отбележете от
тетр.образец урок 119
От сборника на Р.Русев стр.109 зад.48
Учениците решават самостоятелно
Учениците си отбелязват

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект на урок по математика за 1 клас - Решаване на текстови задачи

Това е разработен урок по математика за 1 клас. Включва цели, задачи, методи, нагледни средства и ход на урока. Използван е за изпит в ЮЗУ....
Изпратен от:
melaninda
на 2012-05-14
Добавен в:
Уроци
по Математика
Статистика:
421 сваляния
виж още
Изтегли
 
Домашни по темата на материала
СПЕШНО ми трябва ДО ВЕЧЕРТА МОЛЯ ВИ , ако някои разбира от дискретни структури ще съм му много благодарна
добавена от petaludica
0
7
методическа разработка на урок по математика 9 клас -лице на триъгълник
добавена от mariqq.kolewaa
0
35
lim , математика, задача
добавена от djessika_asenova преди 20 дни
3
9
lim , математика, задача
добавена от djessika_asenova преди 20 дни
2
5
Подобни материали
 

Задачи, давани на конкурсен изпит за прием в математическите гимназии

04 юни 2007
·
519
·
28
·
1,150
·
584
·
29
·
1

Задачи от конкурсни изпити по математика, заеднос решенията.
 

Методика на обучението по математика в началното училище

27 май 2008
·
989
·
16
·
2,677
·
1,293
·
216

Подготовка на децата за училище, множества, естествено число.
 

Метод на уравненията за решаване на задачи с исторически, икономически и юридически характер

16 окт 2008
·
80
·
14
·
1,535
·
180
·
9

В задачите, в които участват параметрите на движението : разстояние (означава се с буквите s, r), скорост (озачава се с u, v, w), време (означава се с t, Т), ще предполагаме, че са в сила следвите условия.....
 

Математическа логика

28 май 2008
·
128
·
106
·
25,245
·
17
·
1

Операции, предикати, сигнатури, структури....................
 

Задачи, давани на изпити за прием след 7-ми клас

08 май 2008
·
223
·
27
·
3,744
·
563
·
44
·
2
·

Задача 1 В един магазин следобяд продали два пъти повече круши, отколкото предиобяд,а през целия ден продали 360 кг. круши. Колко килограма круши са продали преди обяд и колко следобяд?...
 
Онлайн тестове по Математика
Тест по математика за 5-ти клас
състезателен тест по Математика за Ученици от 5 клас
Национално външно оценяване (НВО)по математика за ученици от пети клас. Въпроси с избираем отговор, един от които - верен.
(Лесен)
11
514
15
30.08.2012
Тест по математика за 5-ти клас
междинен тест по Математика за Ученици от 5 клас
Тестът съдържа задачи по математика с избираем отговор, един от които - верен. Задачите са с аритметични действия с дроби и геометрия.
(Лесен)
10
613
7
24.07.2012
» виж всички онлайн тестове по математика

План-конспект на урок по математика за 1 клас - Решаване на текстови задачи

Материал № 857836, от 14 май 2012
Свален: 421 пъти
Прегледан: 971 пъти
Предмет: Математика
Тип: Урок
Брой страници: 3
Брой думи: 214
Брой символи: 1,344

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок по математика за 1 клас - ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Василка Гецова
преподава по Математика
в град Перник
с опит от  23 години
1

Тихомир Савчев
преподава по Математика
в град София
с опит от  11 години
3

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения