Големина на текста:
ТЕМА: „Човек се учи, докато е жив” – Народна приказка
ЦЕЛ: Да се изгради първоначална представа за преразказа като вид текст и
се изясни понятието „преразказ”. Да се съдейства за развиване на езиковия
усет и устната реч на учениците.
ЗАДАЧИ:
1.Устен подробен преразказ на приказката с опора.
2.Формиране на умения за самостоятелно съставяне на репродуктивен
текст.
3.Отговаряне последователно на всички въпроси.
4.Усъвършенстване мисленето на учениците.
5.ХОД НА УРОКА:
Урокът започва с поздрав към учениците. Подготвителната част на
урока започвам с една народна мъдрост и подканвам учениците да я
прочетат. На дъската е записано предварително: „Който много чете, той
много знае.”
Задавам въпроса: Какво разбирате от тази народна мъдрост?
(коментар). А може ли да се каже, че знаете всичко? (коментар) Освен от
книжките, от кого още може да научите нещо ново, нещо, което все още
не знаете? (коментар). А, как ще наречете с една обща дума хората, които
са по-големи от вас? Мислите ли, че възрастните знаят всичко?
(коментар). А дали възрастните могат да научат нещо ново от малките
деца? (коментар) (развитие на диалогичната реч).
Обобщавам, че отговорите им са различни, но истинския отговор се
крие в една стара народна приказка. Поставям темата и им давам задача да
изслушат приказката за да разберат кой е истинския отговор на въпроса.
След прочита следват въпроси: А сега как ще отговорите на въпроса
„Всичко ли знаят възрастните хора?” Случвало ли ви се е възрастните да
ви казват”Ще ме слушаш, защото аз зная всичко”? А вие какво правите
когато ви кажат така? Досещате ли се как да им покажете без да ги
обидите, че и от вас има на какво да се научат? Запомнихте ли цялата
приказка? Кой ще я разкаже?
Опитват без помощ, но не са запомнили съдържанието и се убеждават,
че с един прочит не могат да я разкажат. Задавам въпроса: Искате ли да се
научите да разказвате тази приказка? Запознавам ги с понятието
„преразказ” и какво предсавлява.
Записвам на дъската темата. Прочитам отново текста. Следват
въпросите: Кои са героите в тази приказка? Кой от тях е представен в
началото на приказката? Разбрахте ли къде живял той? Какъв е бил този
старец? Как се отнасяли хората към него? (преразказват устно с опората
на въпросите в началото на текста).
На дъската предварително са направени трите полета. Записвам в
първото поле най-важните въпроси към първия момент, а децата си
прочитат опорните думи срещу него .
-> умен, много знаел, мъдър
-> с уважение, почитали го
Няколко деца се опитват да преразкажат началото на приказката. След
което се опитват да разкажат цялата случка по въпросите във второто
поле. Записвам само опорната дума към всеки въпрос.
-> огнище
-> момиченце
-> въгленчета
-> в какво ще сложи
-> пепел, тръгнало
Какъв старец живял някога?
Как се отнасяли хората към него?
Къде седял старецът една зимна вечер?
Кой дошъл при него?
Какво поискало то?
Защо се почудил старецът?
Как постъпило момиченцето?
Посочвам няколко деца да се опитат да преразкажат тази част от
приказката.
Ученик прочита последния въпрос с който ще завърши приказката.
Прочитам текста към последния въпрос.
->, че и от малкото момиченце
може да се научи нещо
Поставям им задача: Отговорете последователно на всички въпроси
написани в полетата на дъската като използвате опорните думи. Правят се
няколко устни преразказа (самостоятелно предаване на текста в
логическа последователност)
Поставям въпроса: Досещате ли се на колко части ще бъде разделен
вашият текст? Уточняваме трите части: начало, развитие и край на
случката.
Предлагам им една игра: Аз ще започна да чета приказката, а вие като
прецените, че е свършило началото и започва втората част – плеснете с
ръце. Така ще разберем дали познавате, кога започва новия момент от
приказката.
Поздравявам ги за успешната работа. За домашна работа им задавам
препис на втория момент.
Какво разбрал старецът?

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Човек се учи, докато е жив – план-преразказ на народна приказка

Да се изгради първоначална представа за преразказа като вид текст и се изясни понятието "преразказ". Да се съдейства за развиване на езиковия усет и устната реч на учениците....
Изпратен от:

на 2012-05-07
Добавен в:
Планове
по Български език
Статистика:
31 сваляния
виж още
Изтегли
 
Подобни материали
 

Приказки и реалност

17 мар 2007
·
338
·
1
·
138
·
202
·
17
·
3

Изобщо - всичко си е приказка - лаф да става. Защото обикновените хорица с дни дискутират или някоя приказка от вестника, или поредния епизод на телевизионната приказка. Пък истинския живот - кой се интересува от него!?
 

Светът на текста

13 май 2008
·
287
·
3
·
578
·
118
·
27
·
1

Само че такава универсална истина просто не съществува, защото субективният свят на текста е неразривно свързан с обективния, в който той възниква. ...
 

Български език за 7 клас

13 ное 2006
·
3,052
·
30
·
3,325
·
2,058
·
249
·
14
·

Български език за 7 клас- таблици за справка.
 

Думата като лексикално средство в текста

21 мар 2009
·
61
·
1
·
279
·
9

включва тестова проверка на материала за 7 клас по БЕ, трети раздел на учебника, урок Думата като лексикално средство в текста...
 

Книгата на моето детство

28 фев 2008
·
93
·
4
·
262
·
97
·
6

Книгите от детството са онези сантиментални опори,които съграждат целостта на изключителен момент от човекопребиваването- раждането на личността,помъдряването, осъзнаването, че реалността е живот,оцеляване,израстване и предаване на опита...
 
Онлайн тестове по Български език
Тест по български език на тема: "Правописна норма на българския език"
матура тест по Български език за Ученици от 12 клас
Правописна норма на българския език за кандидат-студенти. Може да се използва и при подготовка за матура на ученици. Последният въпрос има няколко верни отговора, останалите са с по един верен отговор.
(Лесен)
14
835
11
22.12.2011
Тест по български език за 6-ти клас на тема "Местоимения"
тематичен тест по Български език за Ученици от 6 клас
Тестът по български език е на тема "Местоимения", съдържа 15 въпроса, всички от които имат само един верен отговор. Предназначен е за ученици от 6-ти клас.
(Лесен)
15
306
12
16.07.2013
» виж всички онлайн тестове по български език

Човек се учи, докато е жив – план-преразказ на народна приказка

Материал № 855055, от 07 май 2012
Свален: 31 пъти
Прегледан: 140 пъти
Предмет: Български език
Тип: План
Брой страници: 3
Брой думи: 561
Брой символи: 3,080

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Човек се учи, докато е жив – план-преразказ на  ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Андрей Генов
преподава по Български език
в град Пазарджик
с опит от  14 години
49


виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения