Големина на текста:
П Л А Н – К О Н С П Е К Т
ПО МЕТОДИКА НА ОБУЧЕНИЕТО ПО БЪЛГАРСКИ
ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
ТЕМА:
„Щастливия принц”
Оскар Уайлд
(1854 – 1900г.)
6клас
Изготвил:
Веселина Николова Гинова
4 курс, Българска филология
Ф№ 24
Гр. Бургас
І. Тема на урока: „Щастливия принц” -Оскар Уайлд (6клас)
ІІ. Вид на урока – урок за нови знания.
ІІІ. Методи – беседа, наблюдение, самостоятелна работа.
IV. Цели на урока:
1.Образователни:
а)овладяване на знания и умения за литературен анализ на
литературна приказка;
б)разширяване на литературните им познания;
в)поставяне на оценка за емоционалното въздействие на
произведението;
2.Възпитателни:
а)развиване на творческо мислене и анализ;
б)извеждане на преден план на чувствата и емоциите;
в)съпреживяване на литературната приказка от страна на
учениците;
3.Развиващи:
а)вникване и разбиране на учебния материал;
б)развитие и обогатяване на знанията;
V. Задачи на урока:
1. Да се определи какви чувства поражда литературната приказка у
учениците.
2. Да се обърне внимание на началото и края на произведението.
3. Да се обърне внимание върху разликата между литературна и
фолклорна приказка.
4. Да се усъвършенства логическото мислене и способността на
учениците за анализ на стихотворения.
VI. Предварителна подготовка:
1. Научна:
Работа със статията в учебника.
2. Методическа:
- изработване на план на урока;
- въвеждане в анализирането чрез въпроси, на които учениците
да отговарят;
- изработване на разпределение на времето;
- обмисляне на домашна работа – да напишат съчинение на
тема „За мен щастието е…” и да извадят 5-6 изречение от текста, които ги
провокират;
План на урока, предназначен за записване на дъската в хода на урока:
„Щастливия принц”
Оскар Уайлд
(1854 – 1900г.)
1. Жанрът на „Щастливият принц” – литературна (авторова) приказка.
2. Сюжет и композиция на „Щастливият принц”
а)експозиция (въведение) – запознаване със статуята;
б)завръзка – появата на лястовичето (и др. герои)
в)кулминация – смъртта на лястовичето;
г)развръзка:
- смъкване и претопяване на метала;
- захвърляне на бунището на лястовичето и оловното сърце;
д)финален епизод – ангел занася на Бог оловното сърце;
3. Тема на приказката:
а)проблема за състраданието и саможертвата;
б)проблема за илюзиите на истината;
в)проблема за изкуството и действителността;
4.Авторови послания (идеи).
а)човек трябва да прогледне за истината в живота и да загърби
егоизма и личните си интереси;
б)действителността е изпълнена с контрасти
в)хората имат различни представи за ценните неща в живота, но за
болката всеки трябва да има очи;
г)същинската красота често е невидима;
д)ако си истински приятел и обичащ истински трябва да си готов
на всичко;
5. Образите на героите:
а)образът на Щастливия принц
б)образът на лястовичето – очертава две възможности за всеки:
-дали да мисли само за себе си и за собствените си интереси;
-или да открива и да откликва на болките, които сполитат хората;
VII. Материали: учебник по Литература за 6 клас; тетрадка за работа в
клас; тетрадка за домашна работа; дъска и тебешир;
VIII. Ход на урока:
1. Организационна част.
а/ поздрав към учениците, проверка на класа;
б/ проверка на домашна работа, дадена в предходния час по
литература, и на наличието на учебник и тетрадка;

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
04 ное 2017 в 16:16 учител на 53 години
30 авг 2017 в 16:40 студент на 31 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Юридически факултет, специалност - Право, випуск 2014
24 апр 2017 в 11:34 в момента не учи на 30 години
02 фев 2017 в 21:14 учител
17 яну 2017 в 14:37 студент на 28 години от Смолян - Филиал на ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - НУПЧЕ, випуск 2018
15 яну 2017 в 14:42 студент на 30 години от Смолян - Филиал на ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, випуск 2015
18 дек 2016 в 21:20 ученичка от Хасково - ПГМЕТ "Стойчо и Кица Марчеви"
06 дек 2016 в 18:47 в момента не учи на 33 години от Велико Търново
04 дек 2016 в 19:03 учител на 38 години от Симеоновград - ОУ "Иван Вазов", випуск 2016
30 ное 2016 в 16:41 студент на 24 години от Велико Търново - Великотърновски университет "Св.Св.Кирил и Методий", факулетет - Филологически факултет, специалност - Българска филология, випуск 2017
 
Домашни по темата на материала
наи-вълнуващия епизод във щастливият принц
добавена от ani_georgieva15 27.10.2014
0
26
наи-вълнуващия епизод във щастливият принц
добавена от ani_georgieva15 27.10.2014
0
13
Описание на "Щастливият принц"
добавена от ervin789 27.10.2014
0
16
Описание на "Щастливият принц"
добавена от ervin789 27.10.2014
1
18
коя е разликата между общуване комуникация и интеракция
добавена от zulay_90 24.09.2014
2
29
Подобни материали
 

Какъв е смисъла на живота

11 дек 2007
·
245
·
1
·
200
·
182
·
4
·
1

Животът - това е чиста енергия, това е нещо велико, което не може да се опише с думи, може само да се почувствува. Вярвайте на чувствата си, те никога не биха ви подвели.
 

Щастливият принц \преразказ\

15 дек 2008
·
1,169
·
2
·
291
·
4,714
·
155
·
36

Високо над града се издига статуята на Щастливия принц, красива и позлатена. За очи има два ярки сапфира, а на дръзката на меча му има червен рубин. Той е живял в дворец, където не познавал нещастието, но когато е починал и са направили статуя...
 

Животът - въртящо се колело

30 окт 2007
·
303
·
2
·
133
·
363
·
4
·
1

Макар и труден, трябва по някакъв начин да го живеем. Той не ще спре и ще продължи неговото колело да се върти, затова се радвайте на малките жестове, на незабравимите мигове с любимите хора и близки,не пропилявайте живота си.
 

Тест по литература - модернизъм

14 дек 2007
·
191
·
2
·
151
·
1

За начало на Модернизма се счита краят на19 век. Започва със скандала във връзка с появилата се в Париж през 1857 г. стихосбирка на Шарл..............Бодлер................ „Цветята на злото”...
 

Елисавета Багряна - " Потомка " - силата на родовата кръв

05 яну 2008
·
1,788
·
2
·
459
·
2,097
·
168
·
6

В стихотворението "Потомка" поетесата се обръща към родното, за да утвърди връзката си с изконно българското, с извечното битие на родния космос. Епизодът с бягството, представянето на нарушението като оправдано от емоционалното наследство се...
 
Онлайн тестове по Литература
Тест по БЕЛ над творбата "Неразделни" на Пенчо Славейков
тематичен тест по Литература за Ученици
Тест върху творбата "Неразделни" за ученици. Съдържа 10 въпроса, всеки от които има само един верен отговор.
(Лесен)
10
36
1
12.10.2016
Входно ниво по Литература за 12-ти клас
входен тест по Литература за Ученици от 12 клас
Примерен тест за входно ниво по литература за 12-ти клас, съдържа 25 въпроса, само с по един верен отговор.
(Лесен)
25
39
1
4 мин
21.10.2016
» виж всички онлайн тестове по литература

Щастливият принц

Материал № 790114, от 12 яну 2012
Свален: 419 пъти
Прегледан: 1,211 пъти
Предмет: Литература
Тип: Курсова работа
Брой страници: 7
Брой думи: 1,349
Брой символи: 7,907

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Щастливият принц"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Деляна Попова
преподава по Литература
в град Пловдив
с опит от  6 години
35

Миглена Драганова Хубенова
преподава по Литература
в град Пловдив
с опит от  10 години
60

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения