П Л А Н – К О Н С П Е К Т
ПО МЕТОДИКА НА ОБУЧЕНИЕТО ПО БЪЛГАРСКИ
ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
ТЕМА:
„Щастливия принц”
Оскар Уайлд
(1854 – 1900г.)
6клас
Изготвил:
Веселина Николова Гинова
4 курс, Българска филология
Ф№ 24
Гр. Бургас
І. Тема на урока: „Щастливия принц” -Оскар Уайлд (6клас)
ІІ. Вид на урока – урок за нови знания.
ІІІ. Методи – беседа, наблюдение, самостоятелна работа.
IV. Цели на урока:
1.Образователни:
а)овладяване на знания и умения за литературен анализ на
литературна приказка;
б)разширяване на литературните им познания;
в)поставяне на оценка за емоционалното въздействие на
произведението;
2.Възпитателни:
а)развиване на творческо мислене и анализ;
б)извеждане на преден план на чувствата и емоциите;
в)съпреживяване на литературната приказка от страна на
учениците;
3.Развиващи:
а)вникване и разбиране на учебния материал;
б)развитие и обогатяване на знанията;
V. Задачи на урока:
1. Да се определи какви чувства поражда литературната приказка у
учениците.
2. Да се обърне внимание на началото и края на произведението.
3. Да се обърне внимание върху разликата между литературна и
фолклорна приказка.
4. Да се усъвършенства логическото мислене и способността на
учениците за анализ на стихотворения.
VI. Предварителна подготовка:
1. Научна:
Работа със статията в учебника.
2. Методическа:
- изработване на план на урока;
- въвеждане в анализирането чрез въпроси, на които учениците
да отговарят;
- изработване на разпределение на времето;
- обмисляне на домашна работа – да напишат съчинение на
тема „За мен щастието е…” и да извадят 5-6 изречение от текста, които ги
провокират;
План на урока, предназначен за записване на дъската в хода на урока:
„Щастливия принц”
Оскар Уайлд
(1854 – 1900г.)
1. Жанрът на „Щастливият принц” – литературна (авторова) приказка.
2. Сюжет и композиция на „Щастливият принц”
а)експозиция (въведение) – запознаване със статуята;
б)завръзка – появата на лястовичето (и др. герои)
в)кулминация – смъртта на лястовичето;
г)развръзка:
- смъкване и претопяване на метала;
- захвърляне на бунището на лястовичето и оловното сърце;
д)финален епизод – ангел занася на Бог оловното сърце;
3. Тема на приказката:
а)проблема за състраданието и саможертвата;
б)проблема за илюзиите на истината;
в)проблема за изкуството и действителността;
4.Авторови послания (идеи).
а)човек трябва да прогледне за истината в живота и да загърби
егоизма и личните си интереси;
б)действителността е изпълнена с контрасти
в)хората имат различни представи за ценните неща в живота, но за
болката всеки трябва да има очи;
г)същинската красота често е невидима;
д)ако си истински приятел и обичащ истински трябва да си готов
на всичко;
5. Образите на героите:
а)образът на Щастливия принц
б)образът на лястовичето – очертава две възможности за всеки:
-дали да мисли само за себе си и за собствените си интереси;
-или да открива и да откликва на болките, които сполитат хората;
VII. Материали: учебник по Литература за 6 клас; тетрадка за работа в
клас; тетрадка за домашна работа; дъска и тебешир;
VIII. Ход на урока:
1. Организационна част.
а/ поздрав към учениците, проверка на класа;
б/ проверка на домашна работа, дадена в предходния час по
литература, и на наличието на учебник и тетрадка;