Големина на текста:
ПЛАН НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ЗА 6-ти
КЛАС
Тема на урока: Общуване. Речева ситуация. Елементи на
речевата ситуация
I. ЦЕЛИ:
Образователни –Да се актуализират, систематизират и обобщят знанията за речевата
ситуацията на общуване; елементите на речевата ситуация; използването на езикови
средства адекватни на ситуацията на общуване, съобразно с участниците в нея, темата,
целта и условията
Възпитателни – Възпитаване в самоконтрол. Чрез изпълняването на различни ролеви
игри, свързани с различни комуникативни ситуации, да се засили интереса към обмяна
на конкретна информация, обсъждане на съвместна дейност, изразяване на съмнение,
съжаление, молба и пр.
Развиващи – Чрез участие в различни ситуации на общуване, да проявява усет за
адекватно поведение. Да усъвършенства уменията си за диалогично общуване, като
обменя конкретна информация. Проявява адекватно речево поведение в официална и
неофициална обстановка на общуване. Използва формулите на речевия етикет.
II. ВИД НА УРОКА:
За преговор
III. МЕТОДИ:
?обяснение, беседа, самостоятелна работа
IV. ХОД НА УРОКА:
1) Подготовка за поставяне на темата, актуализиране на стари
знания
Актуализират се знанията на учениците по темата “Общуване. Речева ситуация.
Елементи на речевата ситуация”
Нека помислим заедно:
Въпрос: Защо Иван казва: „Езикът е като хляба – без него не можем."
Отговор: Чрез своето сравнение момчето подчертава огромната роля на езика.
Опитайте се да си представите само един ден, един час от нашия живот без езика.
Въпрос: Възможно ли е това?
Отговор: Езикът е основното средство, чрез което общуваме помежду си. Без него
общуването ни ще е невъзможно.
Въпрос: Защо Яна оприличава езика на река – една и съща и непрекъснато
различна?
Отговор: Яна сравнява езика с река, защото когато говорим или пишем, подреждаме
думите една след друга, изреченията едно след друго. Нашата реч прилича на поток, на
река, която тече в една посока.
Въпрос: А защо тази „река на речта” е една и съща и винаги различна”?
Отговор: Една и съща е, защото в речта си служим с един и същи език. А различна е,
защото употребяваме различни изказвания. Когато общуваме, избираме само най-
подходящите езикови средства.
1
Нашето общуване се осъществява в различни ситуации. Например разговорите с ваш
съученик за утрешното състезание на класа по футбол е една ситуация на общуване.
Непозната жена ви пита къде е автогарата и вие вежливо й обяснявате. Това е друга
ситуация на общуване. Пазарувате в магазин, разговаряте във влак, пишете писмо …
Това се все ситуации на общуване.
За да можете да характеризирате ситуацията на общуване и познавате елементите на
речевата ситуация, този час ще си припомним и обобщим всичко онова, което сте
научили за тях в пети клас.
Запишете: Общуване. Речева ситуация. Елементи на речевата ситуация. Преговор
2) Работа по темата, упражнение.
Въпрос: С какво трябва да се съобразим когато общуваме помежду си?
Отговор: Когато общуваме помежду си винаги трябва да се съобразим с елементите на
речевата ситуация.
Въпрос: Избройте елементите на речевата ситуация?
Отговор: Елементите на речевата ситуация са:
-предмет на общуването - За какво говорим;
-участници в общуването – С кого говорим;
-цел на общуването - С каква цел говорим;
-условия на общуването - При какви условия говорим.
След като си припомнихме елементите на речевата ситуация нека в следващото
упражнение да опишете речевата ситуация, отразена в текста.
Следният текст е раздаден на учениците.
На вратата се позвъни. Аз изтичах и на вратата посрещнах чичо Рангел. Той ми
подаде голям пакет и ми каза:
-Голяма да порастеш, Анче!
После той и леля Мария ме целунаха и влязоха в хола. Скоро след това дойдоха
още гости. Имаше деца, имаше и възрастни. А когато всички седнаха около
масата и чичо Рангел произнесе кратка реч, всички заръкопляскаха.
-Това не е всичко! – продължи той. Анчето е наш неразделен другар. Пече я
слънце, вали я дъжд, заедно с нас тя става рано, не спи следобед, яде каквото
попадне и става все по-здрава. Анчето обича да лови риба. Затова се яви с нас на
изпит и го издържа отлично. Моля, позволете ми от името на цялата рибарска
компания да й връча таза книжка и да я поздравя с рождения ден и с редовното
членство в Рибарския съюз.
Въпрос: Какво трябва да определите, за да опишете речевата ситуация?
Отговор: За да се опише речевата ситуация трябва да се определи:
-Какъв е предметът на общуването?
- Кои са участниците в общуването и какви са отношенията между тях?
- Каква е целта на общуването?
- Каква обстановка пресъздава текстът?
Описване на речевата ситуация в текста.
Предметът на общуването е Анчето.
Участници в общуването са : Анчето, чичо Рангел, леля Мария, гостите.
Целта на общуването е да осведоми за рождения ден на Анчето и членството й в
Рибарския съюз.
2
Обстановката, която пресъздава текста е битова и тържествена.
Да продължим с още едно упражнение, върху текста написан на дъската.
Учениците преписват текста от дъската.
Майката на Иванчо го изпраща на училище и му обещава:
-Ако се учиш добре, ще ти купим колело. А ако не учиш добре – ще ти купим
цигулка…
Въпрос: Кои са участниците в общуването и какви роли изпълняват?
Официално или неофициално е то?
Отговор: Участниците в общуването са майката и Иванчо. Майката установява
езиков контакт с Иванчо. Ролята на майката е да подбуди Иванчо към действие (да
учи), а ролята на Иванчо е да изрази отношение към ученето.
Общуването е неофициално.
Въпрос: Какви видове речево общуване познавате?
Отговор: Видовото речево общуване бива:
-писмено-устно
-пряко – непряко
-официално – неофициално
Въпрос:
Разиграйте следните речевите ситуации, като отбележите кои са участниците.
Какъв вид е общуването за всяка една от ситуациите?
По телефона: В магазина:
-Здравей, как си? - Извинете, имате ли……….
………………………….. ………………………………...
…………………………... ………………………………..
…………………………… ………………………………..
В училище: В интернет клуба:
- Добро утро, госпожо Даскалова! - Имате ли свободен компютър?
…………………………………….. ……………………………………..
…………………………………….. .. .…………………………………..
…………………………………….. …………………………………….
1) По телефона: 2) В магазина:
-Здравей, как си? - Извинете, имате ли сирене?
- Благодаря! Чувствам се прекрасно. А ти? - Да! Преди малко го доставиха
- Не се чувствам удобно, но бих - Ще искам да ми изтеглите 1 кг.
искала да помоля, да ми кажеш кое -Добре! Дължите ми 4, 50лв.
упражнение имахме за домашно -Заповядайте!
по български език. -Благодаря!
- Разбира се, с удоволствие. -Довиждане!
Упражнение 3 на страница 75. -Довиждане!
-Благодаря!
- Моля!
-Дочуване!
-Дочуване!
3) В училище: 4) В интернет клуба:
-Добро утро, госпожо Даскалова! -Имате ли свободен компютър?
- Мога ли да остана в час? - Разбира се. Този компютър е свободен.
-Цветане, защо закъсня? - Благодаря! Бих искал да го ползвам за час.
- Господин директора ме задържа. - Заповядайте!
- Добре! Сядай! Кой номер беше? - Още веднъж, благодаря!
Ще ти остане една трета закъснение.
- Няма проблем, госпожо.
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Общуване. Речева ситуация. Елементи на речевата ситуация

Урок за преговор по български език. На тема: Общуване. Речева ситуация. Елементите на речевата ситуация....
Изпратен от:
plami19830705
на 2010-11-06
Добавен в:
Уроци
по Български език
Статистика:
287 сваляния
виж още
Изтегли
 
Домашни по темата на материала
Разговор с продавачка в кино
добавена от dani.2002 04.03.2014
0
9
Египетските пирамиди
добавена от esi.to.9 10.10.2012
3
11
 
Онлайн тестове по Български език
Звукови промени
изпитен тест по Български език за Ученици от 6 клас
Задачи от затворен тип, отговарящи на най-често срещаните звукови промени. Всички въпроси изискват един верен отговор.
(Много лесен)
10
32
1
1 мин
12.01.2015
Български език
матура тест по Български език за Ученици от 12 клас
Тестът съдържа разнообразни въпроси, чрез които се проверява равнището на владеене на книжовноезиковите норми на съвременния български език, както и уменията за аналитично четене.
Тестът е изготвен от:
Ивелин Димитров преподавател
(Лесен)
20
242
1
1 мин
20.10.2014
» виж всички онлайн тестове по български език

Общуване. Речева ситуация. Елементи на речевата ситуация

Материал № 562711, от 06 ное 2010
Свален: 287 пъти
Прегледан: 1,711 пъти
Предмет: Български език
Тип: Урок
Брой страници: 6
Брой думи: 784
Брой символи: 4,627

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Общуване. Речева ситуация. Елементи на речевата ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Лидия Климентова
преподава по Български език
в град София
с опит от  2 години
6 1

Диана Хубавенска
преподава по Български език
в град София
с опит от  23 години
12 1

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения