Големина на текста:
ПЛАН-КОНСПЕКТ
На урок по БЕЛ (Литература)
III клас
ТЕМА: Дръжте крадеца – американска приказка
ВИД:Урок за възприемане и осмисляне на литературната творба
ЦЕЛИ:Да се постигне пълноценно възприемане на художествения текст.
Да се обогатят представите на учениците за творчеството на Доналд
Бисет.
Да се усъвършенства четивната техника на учениците - правилност,
бързина, изразителност.
Да се обогати активният речник на учениците.
МЕТОДИ И ПОХВАТИ:беседа, самостоятелна работа, работа с учебника
и учебната тетрадка, подборно четене, словесно рисуване
ПРИНЦИПИ:проблемност, научност, съзнателност, системност,
последователност, активност, трайно овладяване на знанията
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
Ученикът:
- познава съдържанието на приказката и отговаря на въпроси, свързани
с текста
- има знания за авторизирани и народни приказки
- четат правилно и изразително
- разделят приказката на отделни епизоди и с помощта на учителя ги
озаглавяват
- преразказват приказката
- преразказват приказката от името на друг герой
МЕЖДУПРЕДМЕТНА ВРЪЗКА: Изобразително изкуство, Музика
ХОД НА УРОКА:
I.Организация на класа.
II.Подготовка за възприемане на литературната творба.
Прочетете имената на дъската и кажете познати ли са ви
Ран БосилекБратя Грим
Ангел КаралийчевШарл Перо
( Показвам и подреждам по една тяхна книга )
Какви произведения пишат те?- приказки
Как се наричат приказките, които си имат автори?-авторизирани
А другите, които нямат?-народни
Тях кой ги е създал?
Как са се предавали?
Къде обикновено са се разказвали и по кое време на деня?
А сега бабите разказват ли приказки?
Можете ли да си спомните някоя народна приказка, която сме учили?
- Галена мома, Неволята учи, Хитър Петър, Приказка за бъчвата,
Най-хубавото
А приказки на други народи? – Намереният късмет –турска
III.Поставяне на темата.
Този час ще се запознаем с приказка на друг народ-Американска
приказка,за да разберем, че и те имат същите проблеми като проблемите на
нашия народ и се борят с кражбата и лъжата.
IV.Първо цялостно възприемане на литературното произведение.
(Прочит от учителя)
Чухте приказката.Видях, че слушахте внимателно и разбирам, че тя
ви хареса.
Имаше ли момент, в който да се страхувахте за нещо, докато
слушахате?Кога?
А кога се радвахте ?На какво?
Запишете заглавието на приказката
V.Тих прочит със задача.
Прочетете си тихичко приказката и помислете подходящо ли е
поместена тази приказка във вашата читанка и защо?
(след тихия прочит две –три деца дават отговор)
VI.Конкретни наблюдения над художествения текст за задълбочаване
на читателското възприемане.
Преди да започнем анализа на приказката искам да попитам как
разбирате думата проповедник.
Защо пътува?
Къде се отбил?
Какво е страноприемница?
Какво е случило след малко?
Защо го събудил домакинът?
Как се чувствал собственикът?- притеснен, изплашен
Как слязъл Джон? –бързо, искал да помогне
Какво му обяснили?- че изчезнали пари
Имал ли готово решение?
Какво казал да направят?-донесат петел и казан
Къде отишли?- на двора
Какво било там?-тъмно, само луната осветявала двора
Прочетете думите на Джон,какво ще стане, когато крадецът се допре
до казана?
Минали ли всички присъстващи да допрат ръцете си върху казана?
Чуло ли се кукуригането на петела?
Каква била следващата задача на Джон?
Имало ли посетил с чисти ръце?
Успял ли проповедникът да помогне?
Какви качества можем да изброим, че притежава той?
Умен
Находчив
Съобразителен
Изобретателен
Мъдър
( записваме ги на дъската и в тетрадката )
Прочетете пословиците.Свързани ли са с приказката?
Как завършва приказката ?С какъв край?
Доброто побеждава ли злото?
Знаете ли подобни български народни приказки?
Гузен негонен бяга – (четем я )
Прочетете на стр.64 текста за приказките.Към кой вид я отнасяме?-
към битовите приказки
VII.Обединяване на читателските представи.
Цялостен прочит
Работа в учебната тетрадка.- стр 30
Каква музика може да звучи, докато четем това произведение?
VIII.Заключителен етап на урока.
1.Задачи с творчeски характер :
2.Задачи за самостоятелна работа в къщи :
Кратък писмен преразказ по съставения план.
Допълнителна домашна работа :Очертайте ръката си и я оцветете,защото
аз съм уверена, че вие сте честни и няма да откраднете нищо и ще имате
смелост да допрете ръцете си върху казана.
Ще запомните този урок, защото знаете ,че на лъжата краката са къси
и винаги лъжците и крадците биват заловени.
Сега, след като занете тази приказка, аз знам, че ще бъдете по-добри
и честни.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

"Дръжте крадеца" - американска народна приказка

Урок за възприемане и осмисляне на литературната творба...
Изпратен от:

на 2009-08-20
Добавен в:
Уроци
по Педагогика
Статистика:
158 сваляния
виж още
Изтегли
Материалът се намира в следните категории:
Уроци по Педагогика рядко сваляни с 4 страници от преди повече от година Други
 
Подобни материали
 

Педагогическите умения на учителите: Стратегия за мотивиране - хуманни взаимоотношения

23 окт 2006
·
2,652
·
7
·
591
·
327
·
61
·
1

Същност на мотивацията за учене.Същност на хуманните взаимоотношения м/у учителя и учениците.
 

Обучението

20 мар 2008
·
195
·
4
·
980
·
40
·
8

Обучението е процес на усвояване на знания, който има комплексен характер на взаимодействията и многостранност на целите. Мисленето и действието в обучението протичат паралелно и винаги едното допълва другото...
 

Ролята на българските народни приказки за нравсвеното възпитание на децата

24 юни 2008
·
370
·
6
·
1,121
·
543
·
51
·
1

Нравственото развитие на човека се извършва през целия му живот. Основите на това развитие се полагат още в първите години на детството - предучилищната възраст.
 

Философия на образованието

29 юни 2008
·
243
·
14
·
1,784
·
42

Същност: Терминът ”хуманистично образование” се използва за означаване на разнообразни педагогически теории и методи, основавани на естетическия кодекс на хуманизма...
 

Възпитателни фактори

10 сеп 2008
·
210
·
3
·
1,034
·
107
·
26
·
1

Учителската професия е една от най-трудните, но и най-благородните. Нейният обект са децата. Учителят е ръководител и организатор на учебно – възпитателния процес.
 
Онлайн тестове по Педагогика
Детето и изкуството - тест по педагогика
тематичен тест по Педагогика за Студенти
Тестът е подходящ за самопроверка на знанията по педагогика и има за цел да помогне при самоподготовкта за семестриалните изпити.
(Труден)
55
103
1
2 мин
04.08.2011
Тест по педагогика на тема: Изкуство и възпитание
тематичен тест по Педагогика за Студенти от 2 курс
Тематичен тест за студенти по педагогика върху тематиката - изкуство и възпитание. Всички въпроси имат само един верен отговор-
(Лесен)
45
10
1
9 мин
15.10.2013
» виж всички онлайн тестове по педагогика

"Дръжте крадеца" - американска народна приказка

Материал № 371024, от 20 авг 2009
Свален: 158 пъти
Прегледан: 491 пъти
Предмет: Педагогика
Тип: Урок
Брой страници: 4
Брой думи: 529
Брой символи: 4,272

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за ""Дръжте крадеца" - американска народна приказка"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Мария Стоименова
преподава по Педагогика
в град София
с опит от  36 години
204 3

Дияна Тонева Якова
преподава по Педагогика
в град София
с опит от  6 години
55 3

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения