Големина на текста:
Методическа разработка на урок по математика за IV k лас
1.Тема на урока: Деление на числата до 1000 с двуцифрено число.
2. Цел на урока: Да се запознаят учениците с алгоритъма за
деление с двуцифрено число. Да започне формиране на умения за
приложение на алгоритъма при решаване на различни задачи.
3.Време на провеждане: 1.04.2008 г.
4.Предварителна подготовка.
Материали за учителя – бяла дъска
Материали за ученика – учебник по математика, учебна тетрадка
по математика.
5.Описание на урока.
І осн.задачаПроверка на домашната работа.
Дейност на учителя Дейност на ученика
Изисква отговорниците на трити
редици да съобщят резултатите от
проверката на домашните работи.
Отговорниците отчитат резултатите от
проверката.
ІІ осн.задача - Актуализация на знанията от предходния урок.
Дейност на учителя Дейност на ученика
Въпрос: Какво учихме последните
часове по математика?
Предлага на учениците да поигрят
на “Мълчанка”, изобразена на
бялата дъска ( Приложение 1).
Отг.:Деление с остатък на числата до
100 с двуцифрено числи.
Съобщава пресметнатите отговори,
след като са посочени от учителя
ІІІ осн.задача - Проверка на уменията за приложение на старите
знания .
Дейност на учителя Дейност на ученика
- Предлагам на учениците да
отворят учебника на стр.110,1
зад. Изискавам отг. на
условието на задачата.
- Предлагам проверката да
протече като се съобщават
само получените частни.
- Отговарянт на поставеното условие
на задача 1.
- Решават самостоятелно.
- Съобщават получените отговори.
ІV осн.задача - Математическа диктовка.
Дейност на учителя Дейност на ученика
Приканвам учениците да се
приготвят за математическа
диктовка.
Диктувам: Частното на числата
84 и 21 увеличи с произведението
на числото 265 и най- малкото
двуцифрено числи.
- Колко действия ,,уловихте”в
диктовката?
Диктувам втори път.
- Кой ще прочете какво записа?
- Колко е частното в продикту –
вания израз?
- Колко е произведението?
- А сборът на частното и
произведението?
Оставя химикалите и се обляга на
чина.
Слуша внимателно.
- деление, умножение и събиране
- Записват.
- Ученик чете 84:21+256.10 =
Останалите ученици сверяват и
преминават към пресмятане на
числовия израз.
Отг. – 4
Отг. – 2 650
Отг. – 2 654
V осн.задача – Проверка на уменията за представяне на числата
като сбор от единици от различни редове.Като това е в основата за
формиране на умения за определяне броя на цифрите в частното,
за превилното назоваване на единици от кой ред се делят и какво
се получава при тяхното деление.
Дейност на учителя Дейност на ученика
- Нека представем получе –
ният сбор като сбор от едини –
ци от различни класове.
- Предлагам на учениците да
погледнат зад.2 в учебника.
Правилно ли са представени
числата като сбор ?
На дъската ученик записва.
2 654= 2хил.+6стот. + 5дес. + 4ед.
Отговарят и обесняват.
VI осн.задача - Подготвителни упражнения за осъзнаване
алгоритъма на деление с двуцифрено число.
Дейност на учителя Дейност на ученика
Насочва вниманието на учениците към бялата
дъска, където е поместена графика на различни
по големина кутии, ( Приложение2 ). Въпрос:
Колко кутии с по 50 кубчета могат да се
поместят в голямата кутия, която побира общо
270 кубчета?
Предлага на учениците да проверят своити
предположения – 9 кутии по 50 кубчета – 400
кубчета.Не се побират. Друг?
И следващото предположение?
Записва в дясната страна до графиката 270 ”по-
голямо от” 5 . 50, ( Приложение2).
Предлага на учениците да открият броя на
кутиите с кубчета аналогично на първия
случай.
Записва в дясната половина предложенията на
учениците. ( Приложение2)
Разглежда графиката.
Отговори: 9, 6, 5.......
Отговори: 6 кутии по 50 кубчета - 300
кубчета.Отново не се побират.
Ако имаме 5 кутии с по 50 кубчета –
получават се 250 кубчета, значи могат
да се поместят в голямата кутия.
Отговори:
2 кутии с по 40 кубчета е равно на 80
кубчета, което е по-молко от 100, значи
2 кутии могат да се поберат.
3 кутии с по 20 кубчета са 60 кубчета,
значи се побират в кутията за 70
кубчета.
VII осн.задача - Упражнения за намиране най-близкото, по-малко
число до дадено число, което се дели на друго число.
Дейност на учителя Дейност на ученика

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Методическа разработка на урок по математика за IV kлас

Примерна разработка на урок по матеметика за 4 клас
Изпратен от:
Ани
на 2009-01-31
Добавен в:
Уроци
по Математика
Статистика:
1,080 сваляния
виж още
Изтегли
Материалът се намира в следните категории:
Уроци по Математика рядко сваляни с 7 - 10 страници от преди повече от година Други от Ученици
 
Подобни материали
 

Логически задачи и решенията им

28 мар 2010
·
120
·
2
·
362
·
349
·
38

В документа е обяснено решаването на няколко логически задачи, което подпомага за разбирането на такива типове задачи...
 

Задачи по математика за III клас

13 ное 2008
·
325
·
2
·
247
·
2,347
·
89

Задачи по математика за III клас с дадени отговори.
 

Метод на инвариантите

12 апр 2008
·
69
·
1
·
1,979
·
82
·
14

Търсенето на инварианта развива наблюдателността и съобразителността. Този метод е много полезен при решаването на нестандартни задачи, понеже е необходимо само да се определи кое остава непроменено в дадената задача...
 

Логически задачи

10 ное 2010
·
130
·
10
·
2,287
·
50

Ако умалите 8 пъти 56 и полученото число уголемите 7 пъти , ще узнаете кое число е намислила Люба. Кое число е намислила Люба? Решение: 56÷8 =7 и 7×7= 49 Отг.49...
 

Доказване на Питагоровата теорема - 1 начин

26 юни 2007
·
308
·
2
·
117
·
267
·
20

Това са две основни задачи и са предназначени за ученици от 9 клас.
 
Онлайн тестове по Математика
Ръбести и валчести тела - тест
изпитен тест по Математика за Ученици от 6 клас
Тест по математика за ученици от 6-ти клас, съдържа 10 въпроса, всеки от които има само един верен отговор.
(Труден)
10
41
1
2 мин
28.05.2015
Тест по математика за 7-ми клас
изпитен тест по Математика за Ученици от 7 клас
Въпросите изпитват уменията за пресмятане с формули за съкратено умножение. Като отговор се изисква крайния резултат от пресмятането, който може да бъде избран между 4 различни възможности.
(Труден)
9
88
1
13.08.2014
» виж всички онлайн тестове по математика

Методическа разработка на урок по математика за IV kлас

Материал № 273837, от 31 яну 2009
Свален: 1,080 пъти
Прегледан: 2,179 пъти
Качен от:
Предмет: Математика
Тип: Урок
Брой страници: 7
Брой думи: 803
Брой символи: 6,720

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Методическа разработка на урок по математика за ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Пламен Баев
преподава по Математика
в град София
с опит от  8 години
6 2

Десислава Стоилова
преподава по Математика
в град Благоевград
с опит от  21 години
10 2

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения