Големина на текста:
НА УРОК ПО МАТЕМАТИКА
ЗА ВТОРИ КЛАС
ТЕМА: УМНОЖЕНИЕ С ЧИСЛОТО 5
ИЗГОТВИЛ: Стела Петрова
НУ „Васил Левски”- гр. Варна
Октомври, 2006г.
ТЕМА: УМНОЖЕНИЕ С ЧИСЛОТО 5
(Учебник за ІІ клас на издателство „Булвест 2000” )
Автори: М. Богданова, К. Никова, Н. Димитрова
ВИД НА УРОКА: Урок за нови знания
ЦЕЛИ НА УРОКА:
І. Образователни:
1. Запознаване с таблицата за умножение с 5.
2. Формиране на знания и умения за пресмятане на произведенията на
числата от 1 до 10 с 5 чрез използване на следните опори:
сбор от равни събираеми;
зависимостта между предходното и следващото произведение в таблицата;
разместителното свойство на произведението.
3. Прилагането на тези знания при решаването на разнообразни задачи.
ІІ. Възпитателни:
1. Възпитаване към култура на учебен труд.
2. Прегледност и точност при записване на задачите в тетрадката.
ІІІ. Развиващи:
1. Развитие на специфичното при усвояване на математическия материал
мислене.
2. Развиване на творческите мисловни способности.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
Умножава числото 5 с едноцифрени числа.
oИвършва действие умножение с 5 и умее да го
прилага в различни видове задачи.
oНамира числена стойност на израз.
oМоже да съставя математически задачи с числата до
100, които са модели на ситуации, описани с отношението „пъти повече”.
oЗнае да описва ситуации от заобикалящия го реален свят с математически модел
(задачи от покупко – продажби).
ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА:
1. На учителя:
Изработване на план – конспект на урока.
2. На ученика:
Подготвяне на материали: изрязване от приложението на
правоъгълника, в който са разположени 50 кръгчета; изрязване на
банкноти от по 5 лв. и монети от по 5 ст.
МЕЖДУПРЕДМЕТНИ ВРЪЗКИ:
Домашен бит и техника: изработване на необходимите материали
Околен свят: участие в дейности, свързани с решаване на конкретни
житейски проблеми – задачи, свързани с пазаруване и работа с парични
знаци
ХОД НА УРОКА
Основни структурни
компоненти на урока
СЪДЪРЖАНИЕДидактически
инструментариум
123
І. Организационна
част на урока.
ІІ. Актуализиране на
необходимите знания
във връзка с
усвояване на новия
учебен материал.
ІІІ. Мотивирано
съобщаване на
темата.
ІV. Работа по темата.
1. Съставяне на
таблицата за
умножение с 5.
У- Как се наричат числата, които
умножаваме?
Д- множители
У- А числото, което получаваме, когато
умножим две числа?
Д- произведение
У- Да решим мълчанката на дъската:
Д- 6.2 =12; 5.2 =10; 9.2 =18; 4.2 =8;
7.2 =14
У- Как можем да представим
произведението 5.2 = 10 по друг начин,
като използваме разместителното
свойство на умножението?
Д- Като разменим местата на
множителите 2 и5.
У- Променя ли се произведението?
Д- Произведението не се променя –
2.5 = 10.
У- Да решим зад. 1 в учебника на стр. 1
Д- 0+5=10; 5+5=10 и т. н.
У- Вие събирате бързо и лесно с числото
5. За да можете така бързо и да
умножавате с числото 5, този час ще се
запознаем с таблицата за умножение с 5.
У- Разгледайте илюстрацията в зад. 2!
Колко цветя има във всеки ред?
Д – Във всеки ред има по 5 цветя.
У- В колко реда са подредени цветята?
Д- В десет реда по 5 цветя.
У- По колко цветя има в един ред?
Д- Един ред по 5 цветя.
Записва се на дъската и в тетрадките:
5 = 1.5 =5
беседа
наблюдение

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Уроци по математика ІІ клас

Урок по математика за 2 клас на тема: умножаване с числото 5!
Изпратен от:
stellanikolina
на 2008-07-07
Добавен в:
Уроци
по Математика
Статистика:
2,692 сваляния
виж още
Изтегли
 
Домашни по темата на материала
Задача по математика
добавена от tedy9753 15.04.2014
0
22
задача по математика
добавена от irena.stoanova1 24.09.2013
0
16
методическа разработка на урок по математика 9 клас -лице на триъгълник
добавена от mariqq.kolewaa 22.03.2013
0
63
Задачи по математика за 8 клас.
добавена от sezer-s.sezi преди 9 дни
1
5
спешно!! математика за 9 клас!!!!!
добавена от cleoparta 08.05.2016
1
7
Подобни материали
 

Събиране и изваждане на числата до 100 с преминаване.

16 апр 2010
·
398
·
6
·
368
·
986
·
115

Този час по математика ще направим упражнение на задачи със събиране и изваждане на числата до 100, за да затвърдим вашите знания...
 

Обикновенни диференциални уравнения

22 юни 2008
·
266
·
9
·
3,481
·
177
·
16

Основни понятия: (*) y’(x)=f(x,y)=f[x,y(x)]; x€ I ; търси се ф-ятя y=y(x)=?; F(x,y,y’,y’’,…,y(n)) n-ред на дифер у-е; зависи от n независими константи -частно дифер у-е: в което участват производни на неизв ф-я -обикновено диф у-е: в което участва...
 

Уравнения от първа степен с едно неизвестно

01 авг 2007
·
218
·
7
·
306
·
173
·
8

Стойност на неизвестното, за която от даденото уравнение се получава вярно числово равенство, се нарича корен на това уравнение.
 

Алгебра

08 май 2008
·
257
·
53
·
10,149
·
336
·
37

Полугрупи, групи, подгрупи. Полиноми, корени на полиноми. Симетрични полиноми. Полиноми над крайни полета...
 

Десетична аритметика

06 фев 2008
·
104
·
4
·
131
·
114
·
11

Метод за събиране и изваждане на числа от двоично-десетичната аритметика (BCD).
 
Онлайн тестове по Математика
Mатематика
класно тест по Математика за Ученици от 5 клас
Тестът включва въпроси по алгебра и геометрия. Всички въпроси са затворени и изискват един верен отговор.
(Труден)
9
190
2
04.11.2014
Mатематика
матура тест по Математика за Ученици от 7 клас
Тестът се състои се от 11 въпроса, изискващи решаването на изрази със степенни показатели.
(Труден)
11
420
1
22.10.2014
» виж всички онлайн тестове по математика

Уроци по математика ІІ клас

Материал № 170488, от 07 юли 2008
Свален: 2,692 пъти
Прегледан: 4,132 пъти
Качен от:
Предмет: Математика
Тип: Урок
Брой страници: 11
Брой думи: 982
Брой символи: 8,615

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Уроци по математика ІІ клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Силвия Стефанова
преподава по Математика
в град Варна
с опит от  1 години
47

Десислава Иванова
преподава по Математика
в град Пловдив
90 17

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения